10-річний ювілей з дня створення Козацької республіки у Тетевчицькій ЗОШ І-ІІІ ст. став велелюдним святкуванням. Школа майоріла вишиванками, випромінюючи гарний настрій учнів. Адже тут гартують славних козаків - наступників невмирущої слави Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Северина Наливайка.
Гостей та учасників свята зустрічали на порозі школи козак з шаблею та берегиня з вишитим рушником. Почесними гостями у цей день були Гетьман УРК Анатолій Шевченко, командувач Галицького округу УРК, генерал-полковник УРК Володимир Кожан, начальник штабу УРК Валерій Міхєєв та представники інших козацьких формувань.
Діяльність козацької республіки спрямована на творче продовження в сучасних умовах козацьких звичаїв і традицій, вироблення в кожного її члена прагнення розвивати в собі кращі людські якості українця-патріота. Вищим органом учнівського самоврядування в школі є козацька рада, яка покликана формувати у всіх учнів свідоме і відповідальне ставлення до своїх прав і обов’язків. Козацька республіка має свій прапор, емблему, пісню-гімн, козацьку кімнату.
Усією діяльністю Козацької республіки керує козацька рада, яка формує свою роботу на засадах козацької педагогіки. До ради входять по 3-4 представники від кожного братства, на чолі з гетьманом. У своїй діяльності козацька рада здебільшого спирається на кодекс лицарської честі і звитяги, на козацькі заповіді милосердя, в яких ідеться про готовність відстоювати нашу рідну мову і культуру, про любов до українського народу, про шляхетне ставлення до дівчини, матері, бабусі, непохитну вірність ідеям, принципам народної моралі, духовності, вміння скрізь і всюди діяти благородно, шляхетно, виявляти лицарські чесноти.
Сьогодні Козацька республіка - це чітко організоване товариство з відданими послідовниками, які за будь-яку ціну продовжать справу своїх попередників. Це організація зі сформованими положеннями й визначеною метою. Це сьогодні, а що ж було десять років тому? Як все починалося?
Задум створення в школі дитячої організації, яка б орієнтувала учнів на засади козацької педагогіки, належить педагогу-організатору Галині Нагайчук. Ініціативу було розглянуто, обговорено й схвалено директором Тетевчицької школи Ольгою Прусик. Адже козацька педагогіка - це голос нашої історії, голос мудрості, життя, голос безсмертного подвигу лицарів волелюбного духу. Розвиваючи цю ідею, заступник директора школи з навчально-виховної роботи Ганна Музичка провела круглий стіл з класними керівниками. З основними засадами козацької педагогіки були ознайомлені учні та їх батьки на шкільній конференції.
Педагогічною радою було схвалено рішення конференції про створення дитячої самодіяльної організації «Козацька республіка» як творче впровадження в життя ідей та засобів козацької педагогіки, що має забезпечити виховання фізично здорових, морально чистих і по-лицарськи мужніх та сильних духом громадян незалежної держави.
Педагогічний колектив школи ідеєю козаччини захопив усіх: школярів, батьків, односельчан. Адже козацтво - це невід’ємна частина нашої історії, наше джерело, наше коріння, яким мусить живитися кожен українець.
До роботи всі взялися з великим ентузіазмом. По класах створювалися братства, які обирали старшого братчика, назву братства, примовку, пісню, збирали й оформлювали матеріали про обраного героя, вивчали історію козацтва, формувалася козацька мала рада. До роботи прилучилися й батьки, які допомогли дітям вишити вимпел братства, оформити папку.
Першим гетьманом став учитель школи Степан Левіковський. Приблизно через рік, під час конкурсу козацької пісні, строю і примовки, перший гетьман благословив на гетьманування учня школи Юрія Куцябу й передав йому булаву. Юрій гетьманував п’ять років. За цей час Козацька республіка зробила чимало добрих справ. Найбільшим досягненням стало створення козацької кімнати. До її оформлення багато зусиль доклав односельчанин Володимир Царук. Він безкоштовно виготовив стенди, емблему школи. Родина Степана і Ганни Царук зробили й подарували козацький щит, скриню, макет символічної могили. Голова ради школи Ярослав Куцяба закупив для учнів серію книг «Гетьмани України». Гетьманський одяг придбала вчителька школи Марія Куцяба.
Враховуючи історичне значення і заслуги українського козацтва у ствердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення, встановлено День українського козацтва, який відзначається щорічно 14 жовтня, в день свята Покрови Пресвятої Богородиці. Вже стало доброю традицією розпочинати цей день спільною молитвою біля образу Покрови Пресвятої Богородиці. Обов’язковою у цей день є перекличка козацьких братств і, звичайно, улюблені козацькі забави.
У 2003 році на святі останнього дзвінка відбулася передача гетьманської булави й урочисто пролунала «Клятва гетьмана Козацької республіки». Так почав своє гетьманування обраний на конкурсній основі Іван Царук. В усіх добрих починаннях новообраному гетьману допомагає його однокласник і надійний товариш Назар Рибка - незмінний редактор шкільної газети «Говорить козацька рада» та спецвипусків «Козацький край».
Незабутня зустріч для козаків і берегинь Козацької республіки відбулася, коли у гості завітав генерал-лейтенант Львівського відділу УРК Володимир Зденянчин, на запрошення якого учні Тетевчицької школи Свято Покрови 2005 року відсвяткували у м.Львові, а у 2006 році - у м.Дрогобичі, де мали змогу познайомитися з Гетьманом УРК Анатолієм Шевченком.
Для дітей, які лише переступили поріг школи, розроблені й сплановані заняття для навчання у школі майбутніх козачат. Педагог-організатор і члени козацької ради ведуть навчання козацького братства першокласників, якому планується присвоїти ім’я героя-козака.