Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ПАВЛО ПОЛУБОТОК І ТАЄМНИЦЯ КОЗАЦЬКОГО СКАРБУ

Нажмите для увеличения

20 листопада 1907 року дослідник архівів та композитор Олександр Рубець повідомив у «Новом времени» про записану кимось розповідь англійського шкіпера, який твердив, що віз 1720 року на шхуні з Архангельська до Лондона трьох молодих кремезних українців, два з яких ледве втягли на судно важку діжку, та їхнього дядька-наставника. А в Лондоні шкіпер супроводжував своїх пасажирів у якості перекладача в Ост-Індійську компанію, де один із них, представившись сином П. Полуботка Яковом, зробив внесок на суму 200 тисяч золотих рублів. Зобов’язавшись щороку нараховувати на внесок 4% зі щорічним наростанням його суми за рахунок дивідендів, компанія прийняла його на невизначений термін до запитання Яковом, або його батьком, або призначеними ними особами, або, в разі їхньої смерті, спадкоємцями. Положення про конфіскацію за давністю на цей вклад не поширювалося...

За 1720-1908 роки вклад зріс у 1062 рази

Заінтриговані учасники скликаного 1908 року О.Рубцем у Стародубі на Сіверщині з’їзду нащадків Полуботка підрахували з допомогою логарифмічної таблиці, що за 1720-1908 роки вклад зріс у 1062 рази. Оскільки золото коштувало 1908 року 90 копійок за грам, нащадки Полуботка оцінили його спадщину в 213 млн рублів (майже 240 тонн золота). Зачитали вони й вирізки з газет 40-х років ХIХ століття про те, що англійські агенти розшукували в Росії нащадків Полуботка. Проте преса повідомляла тоді також, що, «згідно з донесеннями англійських консулів, капіталів Полуботка в Лондоні нема». Й що від імені російського уряду до Англійського банку марно зверталися за ними фаворит Петра I Меншиков та фаворит Катерини II Потьомкін.

Обравши з-поміж себе комісію з 25 осіб, з’їзд спадкоємців Полуботка послав у Лондон і своїх делегатів. У №5 за 1976 рік «Вокруг света» навіть повідомив прізвище одного з них - І.Кулябка-Корецького, який, згідно з легендою, загинув тоді в Англії. Втім, ще одна учасниця конференції спадкоємців Полуботка - І. Шеболдаєва - розповіла своєму онуку, що перед Першою світовою Кулябко-Корецький все-таки повернувся з Лондона з «доволі обнадійливою інформацією». А мати цього онука запевнила його, що 1937 року її запросили до Зовнішторгбанку, де з нею розмовляли в присутності працівників банку два англійці, які прибули для розшуку нащадків Полуботка. Переговори, втім, несподівано перервалися, а їх записів Ін’юрколегія в 50-х роках не виявила.

«Вокруг света» також цитував у своїй публікації тодішнього голову Ін’юрколегії Андрія Коробова: «Ін’юрколегія ще 1958 року через своїх англійських колег, сповістивши посольство СРСР у Великобританії, намагалась розшукати активи Полуботка в Англійському банку і в Казначействі Великобританії, та всі спроби виявилися безуспішними. «Бенк оф Інгленд» і Треджур Селісітор (головний казначей) повідомили, що жодних даних у них нема». Проте відповідь на запит «Вокруг света» Коробов закінчив якось невпевнено: «Хто знає, можливо, ці документи й десь є...»

Фінансова катастрофа для Великобританії

Вочевидь, і він прочитав підписану якимсь Грицем Полтавцем публікацію «До сенсації стосовно незвичної спадкової справи» в швейцарській газеті «Four tous» від 22 вересня 1964 року. У врізці до неї зазначалося: «Порушуючи свої права на мільйон фунтів стерлінгів, що був покладений 240 років тому в банк Англії, Радянська Україна може спричинити фінансову катастрофу Великобританії...» За словами Полтавця, згідно з умовами гетьмана, на які погодилася Ост-Індійська компанія, сума вкладу П. Полуботка «має приносити прибуток у 2,25%, завдяки чому капітал збільшиться вдвічі через 10 років».

Полтавець повідомив також і про ще один пункт умови: «В разі смерті самого Полуботка суму може одержати тільки його нащадок по чоловічій лінії і тільки в присутності представника вільної держави». А копію заповіту, повідомляв Полтавець, гетьман віддав своєму сину Остапу, коли той залишав 1723 року Батьківщину, опинившись, врешті-решт, аж у Південній Америці.

Уже інший Остап Полуботок, твердить Полтавець, приїхав 1922 року з Бразилії на зустріч із послом УРСР у Відні Юрієм Коцюбинським, щоб, пред’явивши йому фотокопію Полуботкового заповіту (оригінал якого він поклав до одного з банків), зажадати взамін винагороду - 1% від скарбу свого предка. Згідно з підрахунками Полтавця, через понад 200 років мільйон фунтів стерлінгів перетворився на... трильйон, тож О. Полуботок претендував мало не на мільярд фунтів. Ю.Коцюбинський негайно ж виїхав доповідати про золото Полуботка до тодішньої столиці України Харкова. Заслухавши його, Президія ЦВК УРСР прийняла рішення про відповідний запит до Англійського банку.

Коли поставлять крапку у справі Полуботка

Того ж року, твердив Полтавець, у Мар’я Ензендорфі під Віднем із генеральним консулом УРСР зустрілися якийсь Петер, який представляв інтереси О. Полуботка, якийсь полковник та Роберт Мітчелл з Англійського банку, який зазначив, що передусім треба визначити достовірність оригіналу заповіту П. Полуботка. Втім, він тут же додав: «Як би там не було, цей документ не має юридичної цінності, оскільки Радянська Україна не визнана Великобританією як незалежна держава», та «якщо все ж це колись станеться, варто було б врегулювати питання цієї спадщини полюбовно, оскільки загальна сума з відсотками, як на здоровий глузд, навряд чи може бути оплачена».

Вочевидь, стаття в «Four tous» і стала поштовхом для створення 1965 року урядової комісії на чолі із заступником голови Ради Міністрів УРСР Петром Троньком. Але, як повідомила «Літературна Україна» від 9 серпня 1990 року, кінці від скарбу Полуботка не вдалося відшукати і їй.

Та після того, як письменник Роман Іваничук нагадав про скарб Полуботка своїм колегам-депутатам Верховної Ради України, уряд УРСР повідомив 3 серпня 1990 року, що доручив «МЗС УРСР, юристам, історикам, управлінню архівів провести дослідну роботу, щоб поставити остаточну крапку у справі про спадщину українського гетьмана Павла Полуботка».

Дізнавшись про це, англійська преса писала, що «Україна висуває Об’єднаному королівству претензії на суму в 16 (!) трильйонів фунтів стерлінгів золотом», а британські економісти одразу ж підрахували, що за таких обставин на кожного підданого монархії припадає приблизно 38 кілограмів золота». Тож не виключено, що документи, згідно з якими Великобританія повинна сплатити нащадкам Полуботка 16 трильйонів фунтів стерлінгів, англійці давно вже знищили.

Як би там не було, а сучасним українським нуворишам таки було в кого повчитися вивозити капітал за кордон. Втім, на відміну від них, наказний гетьман принаймні відстоював інтереси Вітчизни, коли, за словами історика Олександри Єфименко, «інтереси як гетьмана, хоч і тимчасово, збіглися з його інтересами як члена відомої соціальної групи і він вступив у наполегливу боротьбу з Малоросійською колегією».

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 08.03.2021 : 189
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2114384

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть