Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ… СУМНИЙ

По всьому світу відбувся Міжнародний день рідної мови. Уявляю, як він проходив у Франції, Німеччині, Китаї чи Японії… Як світле й радісне торжество, бо там зберегли й розвинули свою мову як державну, міцно тримаються за неї і відчувають себе повноцінними націями. Та й процвітають!

А як у нас було влаштовано це свято?

Не знаю, як в областях і районах України, а в столиці – не так, як хотілось би, не так, як на те велика національна урочистість заслуговує, не так, як сподівалися тисячі й тисячі киян-українців.

Бо хіба можна таку найважливішу мовну справу, від якої залежить доля країни та її народу, віддавати у руки лише громадськості?! І як би Всеукраїнське товариство “Просвіта” не старалося, його потуг – замало.

Звичайно, похвально, що “Просвіта” провела конференцію на підтримку рідної мови, присвятила їй цікаві публікації у своїй газеті “Слово Просвіти” та в інших виданнях, виступила по Українському радіо, організувала концерт у Палаці мистецтв “Український дім”. Зокрема акцентую увагу на тому концерті, де я побувала.

“Священні знаки роду” – таку символічну назву мав цей культурний захід. Він складався із частин: “Біль”, “Бути собою”, “Живе слово”. Ведучим був онук знаменитого українського композитора, музикант і культурний діяч Кирило Стеценко, котрий є також членом Національної ради з питань культури й духовності України.

На сцені виступали шановані у столиці люди: священик, артист і радіожурналіст Петро Бойко й улюбленець-гуморист Василь Довжик, кобзарі Едуард Драч і Василь Лютий, брати Морози… У їхньому виконанні лунали поетичні твори – перли класиків про рідне слово: Тараса Шевченка і Лесі Українки, раннього Павла Тичини, Яреми Гояна…

Бандуристи із своїми музичними посестрами зіграли-заспівали думи про козаків і кобзарів, народних героїв минувшини. Солісти й солістки-вокалістки дарували нам українські романси.

Концерт нібито й відповідав канонам подібних культурологічних акцій, але мінорний тон аж ніяк не надихав присутніх у залі. Уже вкотре (!) протягом століть ми декламуємо-співаємо про біль і тугу, наругу, сум і відчай! Про це в основному оповідаємо засобами мистецтва і протягом 15 років своєї Незалежності.

Але ж, крім “плачів”, як багато в нас радісно-веселих, жартівливих і ліричних творів! Які піднімають дух і кличуть до праці во благо України. Чомусь обходимо ці життєдайні твори стороною, мало їх у будь-якому репертуарі.

Щоправда, на концерті звеселив душу віртуозним виконанням на скрипці коломийок Кирило Стеценко. І, звісно, неперевершений соліст гурту “Мандри” Фома будив напівсонну публіку своєю бренд-піснею “Не спи, моя рідна земля”. Та ще з цікавістю переглянули глядачі унікальний фільм про перший фестиваль “Червоної рути” 1989 року в Чернівцях, коли такими молодими й заповзятими були Тарас Петриненко, Назарій Яремчук, інші славні українські зірки.

Родзинкою вечора став і виступ молодого бандуриста українського походження із США Юрія Фединського. Він розповів і про свою патріотичну родину, про те, що тепер переїхав до Києва назавжди.

На концерті репрезентував свою духовно-публіцистичну книгу лікар Олександр Філатович. Він розповідав, про що йдеться в його фоліанті: у людському двоєдинні – душа й тіло - через Слово втілені заповіді Творця. І якщо ми не користуємось даним рідним Божим Словом, то йдемо проти Господа і порушуємо Його Закон. Відрікаючись від рідного Слова, - знищуємо свою націю, породжений Богом народ!

Далі медик-дослідник доводив, що Слово лікує невиліковні хвороби…

Ось чому мова, фундамент нації, національної держави і кожної людини, - найважливіша. І на мій погляд та мільйонів свідомих українців, слід не тільки громадським організаціям опікуватися проблемами мови, а передусім – уряду, законодавчій і виконавчій владі. Інакше не побороти антиукраїнських процесів, що надто посилились останнім часом. Якщо не бажаємо потрапити у ті 40 відсотків із шести тисяч світових мов, які вимруть уже у ХХІ столітті, то конче потрібно ухвалити Закон України про збереження української мови, про недоторканність її – як і наших земель, і природи, й усього українського довкілля. Рідне слово має панувати повсюдно – в установах і церкві, дитсадках, школах і вищих навчальних закладах, спорті, кіно, на телебаченні. У зовнішній та внутрішній рекламі, текстах пісень… Іноземний непотріб засмічує наш життєвий простір. Національному й патріотичному вихованню необхідно бути прерогативним!

Отоді ми й покажемо, що виконуємо Заповідь Божу.

Справедлива крилата фраза: чия мова – того й влада. Так чий у нас Парламент і Кабмін?!

Залишаючи “Український дім”, із гіркотою думала про теперішнє й майбутнє українського слова. Про те, що свято рідної мови у напівпорожній залі “Українського дому”, де не було жодного державного високопосадовця, не торжествувало, як належить.

Чому б його не проводити безплатно для людей у головному Палаці “Україна” на державному рівні, залучаючи кращі мистецькі сили? Чому відсутня престижна широка реклама?

Біля вихідних дверей “Українського дому” зустріла знану в Україні культурну діячку Ольгу Рутковську, котра багато своїх років присвятила організації народних свят. Розчаровано, із сумом вона риторично мене запитала: “Чи немає в нас чудових мистецьких колективів? Чи немає яскравих талантів? Щоб лише на рівні аматорства й громадськості проводити таке важливе свято!”

Ми з фотокором Андрієм Черченком після концерту попрямували за лаштунки і вручили багатьом артистам свіжу газету “Україна козацька”. Особливо із зацікавленням її читали Кирило Стеценко та Юрко Фединський із США, Фома із “Мандрів”, який обіцяв передати примірники і найпопулярнішому серед молоді музикантові Олегові Скрипці та його однодумцям. Така прихильність до нашої газети і позитивне поцінування змісту її стало для нас у той вечір гарною втіхою…

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 27.05.2022 : 95
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236773

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть