Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Брати Наливайки

Нажмите для увеличения
Портрет Семерия (Северина) Наливайко. Неизвестный художник. XIX ст.

Северин Наливайко… У нашій уяві постає могутня постать оспіваного в думах і піснях народного месника.

Все це нам добре знайоме ще з шкільного підручника історії. А яким був народний ватажок у житті - його сімейне виховання, уподобання, освіта?.. Підручник, зосереджуючи увагу на буремних подіях, це питання залишає осторонь. І від цього ми багато втрачаємо.

Візьмім хоч таке: більшість політичних і військових діячів Козацької доби (ХVІ - ХVІІ), що залишили помітний слід в історії України, були людьми високої освіти. Але що ми про це знаємо?

Ще не так давно багатьом можновладцям дуже хотілося представити українських діячів минулого людьми темними, далекими від освіти…

А як у цьому контексті виглядає ватажок козацьких і селянських мас Северин Наливайко? Це дуже цікаве питання. То спробуємо на нього відповісти. Власне, мова йтиме не лише про Северина, але й про його старшого брата Дем’яна.

Брати Наливайки походили з сім’ї ремісника-кушніра з міста Гусятина, що над швидкоплинним Збручем.

(Поясню, що «кушнір» - то «скорняк», кравець, який шиє кожухи. Звідси у Северина Наливайка прізвиська «Кравчина», «Кравченко». От і у Шевченковій «Тарасовій ночі» знаходимо: «Обізвався Наливайко - не стало Кравчини…»)

Першим покинув батьківське гніздо Дем’ян. Маючи неабиякий хист до науки, він помандрував у Острог, став учнем слaвнозвісної Острозької школи (академії).

Кілька слів про цей навчальний заклад. Близько 1576 року на кошти князя Костянтина Острозького була заснована ПЕРША в Україні школа вищого ступеня - Острозька академія, що здобула в Європі назву «Острозьких Афін». Тут навчалась молодь як шляхетського, так і простого походження. Серед вихованців академії були гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, церковний, політичний та освітній діяч Іов Борецький, білоруський поет Андрій Римша. Викладали в академії відомі діячі острозького літературно-наукового гуртка: засновник української поезії Герасим Смотрицький, вихованець італійських університетів Василь Суразький, професор Краківського університету Ян Лятос, колишній ректор Падуанського університету Никифор Контакузін… Михайло Грушевський мав право твердити: «Місто Острог на Волині в 1580 -1590-х роках стає видатним центром літератури і освіти».

Все подальше життя Дем’яна Наливайка було пов’язане з Острогом. По закінченні навчання він прийняв сан священнослужителя і став настоятелем церкви святого Миколи в Острозі.

Дем’ян Наливайко - авторитетний діяч Острозького гуртка, учасник Берестейського православного антиуніатського собору 1596 року, співробітник острозької та дерманської друкарень, редактор, перекладач, автор передмов та післямов до виданих у Дермані книжок. Помітний його вплив на створення національної системи навчання і виховання. Дем’ян Наливайко, роздумуючи над таємницями сімейного виховання і цвечення (навчання), радив батькам:

Умей з дитинства

вправити його в цвеченье,

Сам будь ему прикладом

і наученьем…

І це були не лише слова…

А тим часом у Гусятині мали місце трагічні події. Старого Наливайка - батька Дем’яна і Северина, який відзначався незалежністю думки і слова, - закатували слуги польського магната Калиновського. Северин з матір’ю і сестрою, кинувши напризволяще господарство, змушені були тікати до старшого брата в Острог. Невдовзі сім’я Наливайків стала в Острозі одним з осередків української культури і політики. Старший брат служив Україні словом, молодший - зброєю.

Отримавши в Острозі добру освіту, Северин став військовим. Скоро ми вже його бачимо сотником надвірної хоругви (придворної міліції) князів Острозьких. Потім дороги повели молодого козака на Запорожжя. Тут козаки, цінуючи відвагу і розум Северина, неабиякі організаторські здібності, обирають його кошовим отаманом, а в 1596 році - гетьманом.

Повсякденно бачачи наругу, що її чинила польська шляхта, Северин очолює повстання. У 1594 - 1596 роках повстанці завдали ряд поразок польським військам, оволоділи Брацлавом, Баром, Вінницею. Повстанців підтримали селяни Білорусії…

Тут знову переплелись шляхи братів, бо Дем’ян Наливайко, залишивши на якийсь час мирну келію в Острозі, брав безпосередню участь в антифеодальному селянсько-козацькому повстанні. І лише після того, як його брат був підступно схоплений і люто закатований шляхтою, отець Дем’ян знову повернувся в Острог, де ще тридцять років (до 1627 р.) сіяв духовне і книжне слово.

Ось такі вони були, брати Наливайки, які словом і зброєю служили Україні. Служили, як лицарі, не жаліючи життя свого.

І знову гортаємо «Кобзаря». Разом з поетом запитуємо себе:

Де їх могили? Де лежить

останок славного Богдана?

Де Остряницина стоїть

хоч би убогая могила?

Де Наливайкова? Нема!

Живого й мертвого спалили…

Та як би не старалися люті недруги нашого народу, ні спалити, ні знищити пам’ять про славних героїв України, людей не лише мужніх, але й освічених, їм не вдалося. Не будемо забувати, що у Козацьку добу Україна була чи не єдиною в Європі, де все її населення володіло грамотою. Шабля на тлі друкованого слова - то своєрідний символ Козацької республіки. Життя і подвиг братів Наливайків ще раз нагадують нам про це.

На цьому можна було б поставити крапку. Та ні, бо нитка роду Наливайків тягнеться до ще однієї особи, добре відомої усім нам. Мова йде про Костянтина Ціолковського. Того самого, що заклав основи наукової космонавтики в Росії.

Якщо глибше вивчити родовід Ціолковського, то знайдемо його коріння в українській землі. Так, в українській, хоч з різних причин це замовчувалось: сусідні народи воліли мати у своєму національному пантеоні знаменитих українців, заперечуючи при цьому їхній український родовід.

Щодо Костянтина Ціолковського, то рід його веде початок від Наливайків. До речі, брат Ціолковського підписувався «Ціолковський-Наливайко». Такі вони, Наливайки, - в науці і військовій справі!

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 05.03.2021 : 68
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2113478

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть