Одну із адміністративних частин Західної України з давніх історичних часів називали «Червона Русь». Австрійські урядовці за часів панування на цих землях називали «Рутенія», тобто «Червона». Загадковим є походження прапора «червоних русинів» - червоно-чорний колір.
Багато наших сучасників розуміють, а колишній президент Л.Д. Кучма в своїй книзі «Україна не Росія» навіть зауважив, що характер, духовність і дотримання національних традицій в українців західних і східних дещо різні. Але в нас є велике спільне, що нас єднає, - бажання мати свою незалежну державу - Україну, і для цього «червоні руси», або «русини», не шкодували найдорожчого - життя. Що живило такий патріотизм, таку силу духу у більшості «західняків» - «червоних русів»? Хто вони?
Адже жили компактно на території Польщі, до Варшави чи Кракова було їм значно ближче, ніж до Києва, але притягання Києва-столиці, золотоверхих київських храмів, Святої Софії для цих людей були значущі за життя. Думаю, що дуже важливою була генетична пам’ять, усні та письмові передання минулої історії. Це велика й окрема тема для дослідження.
Сила опору західних русинів проти асиміляції і захист своєї віри дивували різних «мастей» окупантів. Вони вдавалися до найбрутальніших способів тиску на українців, позбавляючи їх права вчитися рідною мовою, працювати в державних структурах і, що найстрашніше, руйнували православні церкви. Так, до 39-го року було закрито 111 церков, зруйновано - 59, 150 перетворено на костели і лише 63 залишилися в ужитку православних віруючих.
Українці почали зорганізовуватись у різні господарські, партійні, спортивні структури. Потужно запрацювали «Просвіта», яку використовували в своїх інтересах КПЗУ (Комуністична партія Західної України), і ОУН (Організація Українських Націоналістів). Молодь була в спортивних організаціях «Сокіл» і «Луг». Діти виховувались у дошкільних закладах - «садочках». Села стали називати «станицями». В напіввійськових спортивних чи оунівських структурах вживалися звання та назви козацького війська - станичний, булавний, сотник, хорунжий, стрілець, полковник, рій, курінь, курінний. «Просвіта» працювала в багатьох напрямках і давала знання - агрономічні, економічні, політичні, історичні, літературні, професійні та інші.
(Далі буде)