|
Отаман обласного козацького товариства УРК Чернігівщини Петро Лобас і колишній заступник Чернігівського міського голови Віктор Бешун на Валу |
У кожного міста є своя, так би мовити, візитка. У древнього Чернігова, історія якого налічує більше тисячі років, це Вал з дванадцятьма гарматами XVII – XIX століть, що встановлені на ньому півмісяцем. Не поспішаючи, ми йшли по периметру Валу й милувалися мальовничим краєвидом, що відкривався на Десну, на береги, особливо на правий, де здіймалися до неба дзвіниці церков і соборів Чернігова. Голова обласного товариства Українського Реєстрового Козацтва Петро Лобас знайомив мене з містом, розповідав про роботу обласної організації козаків-реєстровців.
Буквально через дорогу від Валу – храм Святої Великомучениці Катерини, побудований українськими козаками на честь перемоги над турками під Азовом. Навколо цієї козацької церкви, на превеликий жаль, вже не один рік точиться суперечка між козацькою релігійною громадою та представниками УПЦ МП, від чого страждають не тільки парафіяни, а й етнографічна колекція, що знаходиться у будівлі Катерининської церкви. «Козацтво Чернігова, в тому числі й реєстрове, - говорить Петро Лобас, - рішуче виступило на захист інтересів саме козацької релігійної громади, УПЦ Київського патріархату, Церкви Святої Великомучениці Катерини і проти тривалого блокування цього храму. Це довга історія». І продовжив далі показувати й розповідати про Свято-Преображенський монастир, про Антонієві печери – унікальний підземний архітектурний комплекс XI – XIX ст. Місцеві жителі розповідають, що в давнину ченці Антонієвих печер прокопали найдовший підземний хід аж до печер Київської лаври.
|
«Козацькі забави» реєстровців на Красній площі м. Чернігова |
Переходячи від гармати до гармати, ми зупинились напроти пам’ятника Тарасу Шевченку. Більшість своїх заходів, розповів мені отаман Чернігівського обласного товариства УРК, розпочинаються саме на цьому святому і символічному для кожного чернігівчанина місці. А два роки тому святкування Дня Українського козацтва повністю пройшло на Валу. Минулого року козаки-реєстровці свої основні урочистості провели біля пам’ятника Богдану Хмельницькому, в цьому році – у сквері біля свого куреня, в Центральному парку культури та відпочинку. За активної участі Українського Реєстрового Козацтва яскраво проходять фестивалі козацької культури «Чернігів – місто козацької слави», відкритий фізкультурно-патріотичний фестиваль козачат Чернігово-Сіверського краю «Козацьке завзяття». У цьогорічному, третьому фестивалі козацької культури взяли участь губернатор Чернігівської області Володимир Хоменко, голова обласної ради Наталія Романова, міський голова Олександр Соколов та інші посадовці. Слід сказати, що вони активно підтримують всі козацькі організації і обласне товариство УРК зокрема. Його отамана, генерал-лейтенанта УРК, колишнього державного тренера Радянського Союзу зі дзюдо і самбо Петра Павловича Лобаса завжди запрошують на різні зустрічі, коли на Чернігівщину приїздять шановані гості. Козаки-реєстровці беруть найактивнішу участь у всіх культурних і спортивних заходах. Доречно сказати, що цього року присягнув служити Україні, Українському Реєстровому Козацтву начальник міського управління культури, заслужений працівник культури України Олег Васюта, а його дружина вирішила бути берегинею. Звання підполковника і полковника УРК з гордістю носять директор Центрального парку культури та відпочинку Володимир Хольченков, директор драматичного театру Іван Симоненко, завідуючий травматологічним відділенням Чернігівської районної лікарні Володимир Андросов, голова Новозаводської райради Чернігова Олександр Глиняний. Колишній заступник Чернігівського міського голови Віктор Бешун - теж побратим реєстровців.
|
Урочиста мить посвяти до лав УРК |
«У нашій області діє кілька козацьких формувань. Можливо, обласна організація УРК не така чисельна, як хотілося б, - продовжив аналізувати кількісний та якісний стан обласної організації отаман Петро Лобас. - У наших лавах сьогодні понад шістсот козаків, з них понад сто дорослих, але самодостатніх людей, що мають вагу в громаді та пошану. Сьогодні для нас кількість не самоціль, потрібен якісний склад. І цієї настанови нашого Гетьмана УРК, члена-кореспондента НАН України, доктора технічних наук і доктора богослов’я Анатолія Шевченка ми дотримуємося у формуванні наших козацьких лав». Зараз штаб обласної організації УРК більшу увагу приділяє створенню козацьких організацій, молодому поповненню. Петро Павлович розповів, що є всі передумови створення козацьких товариств у Ніжині, Прилуках, Щорсі, Любечі. В 170 кілометрах від обласного центру – відоме історичне місто Новгород – Сіверський. Дізнавшись про діяльність обласного товариства УРК, учитель історії міського ліцею Віктор Болабко приїхав до штабу, де ознайомився зі Статутом, програмою УРК, і виявив бажання створити козацьку організацію в ліцеї. Нещодавно до штабу завітала заслужена вчителька України, директор другої гімназії Чернігова Тамара Касаткіна і поцікавилася, що треба зробити для того,щоб гімназія стала козацькою, бо діти цього хочуть. Особисто вона вирішила стати берегинею. Щодо патріотично-виховної роботи, то успішно в цьому напрямку сьогодні працюють козацькі загальноосвітні школи №№ 6, 29, 35 Чернігова. Тут замість старост класу учні обирають кошових. Цікаву виховну роботу проводить з учнями підполковник УРК, директор школи села Вербичі Ріпкінського району Анатолій Самойлович. У цій школі щороку один із класів стає козацьким, кожен клас - це своєрідний курінь, що носить ім’я одного із гетьманів, має своє гасло, свою пісню. Петро Павлович зустрічається з молоддю досить часто, розповідає про реєстрове козацтво, про історію його виникнення, про сьогодення. Це цікаво та захоплює дітей, особливо хлопців. Біографія самого обласного отамана теж неординарна. Юнак із села Ульянівки, що недалеко від Чернігова, зумів стати не тільки відомим борцем,майстром спорту з дзюдо і самбо, а й протягом 17 років бути державним тренером СРСР з цих видів боротьби в Україні. Генерал-лейтенант УРК Петро Лобас і сьогодні є членом федерацій України з дзюдо і самбо, жіночого футболу. Він заслужений тренер, очолює обласне спортивне товариство «Спартак». Коли ми зайшли до його кабінету, мене вразила велика кількість кубків, медалей, різних сувенірів. Це все нагороди вихованців Петра Лобаса, а свої він зберігає вдома, і, повірте, їх не менше. Чернігівщина – край козацький, і тому не дивно, як тільки-но почало організовуватися сучасне українське козацтво, Петро Лобас був серед тих, хто стояв біля його витоків. Він брав активну участь у підготовці Великої козацької Ради в Києві, на якій першим гетьманом сучасного українського козацтва було обрано Володимира Муляву.
Потім, коли вже повернувся зі столиці до рідного Чернігова, П.П. Лобас перейнявся ідеями Українського Реєстрового Козацтва, і незабаром вже виповниться три роки, як він очолює Чернігівське обласне товариство УРК.