|
Вхід до козацького стану ХVІ-ХVІІ ст. |
Одним з улюблених місць відпочинку черкащан є природно-архітектурна пам’ятка України парк «Ювілейний». Розташований майже на самому березі Дніпра, вдалині від міського шуму, загазованого повітря і автострад, парк приваблює всіх - і малих, і дорослих. Прогулюючись алеями, відпочиваючі насолоджуються чистим повітрям і чудовими пейзажами парку. А ще він відомий тим, що на його території розташована кінна сотня Черкаського обласного товариства Українського Реєстрового Козацтва.
Клуб «Мустанг» був створений у 2000 році як аматорський клуб любителів кінного спорту, в якому утримувалося кілька старих коней. А у 2002 році сама доля привела сюди Владислава Склянка, який хотів на деякий час орендувати стійло для свого коня-красеня. Невдовзі майбутньому реєстровому козаку запропонували очолити кінноспортивний клуб. Владислав погодився, хоч і не мав грандіозних планів щодо розведення коней. «Але якось так вийшло, що робота пішла і стала набирати обертів, - розповідає полковник УРК, - і стало зрозуміло, що в нашого клубу є майбутнє. Тож ця робота перетворилася з хобі на головну діяльність». І вже невдовзі кінноспортивний клуб «Мустанг» став відомим не лише в Україні, а й за її межами. Його представники беруть участь в усіх рейтингових обласних змаганнях, чемпіонатах України, звідки завжди повертаються з грамотами, кубками і медалями.
|
Владислав Склянко: «Служу народу України!» |
Така слава привернула до себе увагу багатьох. «Українське козацтво цікавило й захоплювало мене давно, у мене багато книг з історії козацтва, є колекція холодної зброї, серед якої є й козацька. Але до сучасного козацтва я ставився скептично, - з посмішкою каже сотник УРК Владислав Склянко, - вважав, що серед сучасних козаків немає справжніх патріотів, а є лише люди, які хизуються гарними одностроями і шукають якусь особисту вигоду. Тож коли мене почали запрошувати в різні сучасні козацькі організації, я категорично відмовлявся. І лише коли мене запросили до УРК, я зацікавився, адже реєстрове козацтво виникло ще за часів Богдана Хмельницького, яким я завжди захоплювався. Коли я ознайомився зі Статутом і програмою діяльності УРК, у мене зникли останні сумніви, і невдовзі я став реєстровим козаком».
На базі клубу Владислав Склянко створив кінну сотню, яка увійшла до Черкаського обласного товариства УРК. Зараз майже всі працівники клубу є реєстровими козаками. Це не обов’язкова умова для прийняття на роботу, але зазвичай з часом люди самі виказують бажання поповнити лави УРК, бо бачать, що тут зібралися ті, хто нічого не чекає від інших, а навпаки, намагається щось робити, чимось допомагати оточуючим. Крім того, діяльністю сотні зацікавилися члени клубу, від яких також почали надходити заяви про прийняття до УРК.
|
Під час святкування Дня Українського козацтва |
Справжній фурор у місті викликали представники козацької сотні на чолі з полковником УРК Владиславом Склянком, коли на День Українського козацтва влаштували справжню театралізовану виставу. Саме після цього свята мешканці Черкас зацікавилися діяльністю УРК, і, як зазначає отаман Черкаського обласного козацького товариства УРК, генерал-майор УРК Борис Марченко, після того свята до Черкаського штабу УРК посипалися заяви про вступ.
Дивовижне шоу, влаштоване реєстровцями, сподобалося і представникам міської і обласної влади, тож тепер без кінноти Українського Реєстрового Козацтва не відбувається жодного свята на Черкащині.
Сотник кінної сотні УРК, полковник УРК Владислав Склянко - людина цілеспрямована. Якщо він береться за якусь справу, то робить її лише на відмінно. Тож, створивши сотню, Владислав замислився, які б напрямки роботи були йому найбільш цікаві й корисні для людей. На базі клубу була створена дитяча юнацька спортивна школа, де дітей навчають не лише кінного спорту, а й виховують на козацьких традиціях, ідеях духовності і патріотизму.
Владислав Склянко - надзвичайно добра і щира людина, про що свідчить його любов до тварин, які відповідають йому безмежною довірою. За його ініціативою на території сотні створено міні-зоопарк, де діти залюбки годують ручних тварин.
Зараз на території клубу розпочалися роботи зі створення справжнього козацького стану XVI-XVII століть. Вже зроблені перші кроки - виготовлені і встановлені великі дерев’яні різьблені ворота, які будуть служити переходом у часи козацької слави. У стані повністю буде відтворено помешкання й побут козаків. А головною прикрасою і візитною карткою сотні стане справжня гуцульська хата-мазанка, яка колись стояла під горою Говерла, у селі Зелене.
|
Урочиста хода вулицями міста |
Як розповідає Владислав Склянко, хату розбирали вручну, потім на фурах доставили на територію сотні, де, знову ж таки, вручну її зібрали. Зараз хата виглядає так, наче тут її і будували, а щоб усе здавалося більш природним, залишили так, як було в оригіналі. Для цього разом з хатою перенесено частину старовинних меблів, а одна кімната відтворена зовсім без змін, наче з неї щойно вийшли люди. У великій кімнаті буде створено музей-ресторан стародавньої української кухні. А нещодавно в Карпатах знайдено ще одну старовинну хату, яку також планується перенести на територію козацької сотні. Це приміщення буде перетворено на історичну пам’ятку «Селянський двір».
Але найголовніше, вважає Владислав Склянко, - це в жодному разі не зупинятися на досягнутому й продовжувати розвиватися. Ставити перед собою нові цілі й добиватися їх виконання будь-що. Великі досягнення і вагомий внесок у відродження духовності, історичних і патріотичних традицій українського козацтва козаків Черкаської кінної сотні не залишилися непоміченими. За поданням отамана Черкаського обласного козацького товариства УРК, генерал-майора УРК Бориса Марченка на цьогорічний День Українського козацтва сотник кінної сотні Владислав Склянко був нагороджений «Бронзовим Козацьким Хрестом» ІІІ ступеня з присвоєнням звання полковника УРК. Без уваги не залишилися й інші працівники клубу «Мустанг», яким також були присвоєні позачергові звання і вручені подячні грамоти.