Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ЧОРНОБИЛЬ: СУВОРИЙ УРОК

Нажмите для увеличения
Отаман Східного округу Козацького війська Запорозького УРК, генерал-лейтенант УРК Анатолій Власенко

26 квітня виповнюється 18 років від дня найбільшої у світі техногенної катастрофи – аварії на ЧАЕС. Серед ліквідаторів наслідків аварії був і колишній співробітник органів державної безпеки, нині отаман Східного округу Козацького війська Запорозького УРК, генерал-лейтенант УРК Анатолій Власенко. Йому слово.

У 1982-1983 рр. як оперативний працівник Управління КДБ УРСР по Києву і Київській області я курирував виробниче енергетичне об’єднання “Київенерго”. За обов’язками служби мені доводилося займатися і проблемами, пов’язаними з контррозвідувальним забезпеченням ЧАЕС, неодноразово бувати на станції, зустрічатися з її керівництвом.

Справа у тому, що з Прип’ятського міськвідділу УКДБ, що безпосередньо здійснював роботу на ЧАЕС у період її будівництва, надходила (отримана оперативним шляхом) інформація про факти несумлінного виконання будівельно-монтажних робіт, постачань неякісного обладнання, порушення технології робіт, правил радіаційної та пожежної безпеки.

Практично вся інформація перевірялася і доповідалася нами через керівництво УКДБ у ЦК КПУ, КДБ УРСР і КДБ СРСР. Тільки за короткий проміжок часу я пам’ятаю кілька випадків аварій, відмов основного обладнання, радіаційних викидів. Попри все у ЗМІ станція називалася найпередовішою, такою, що “працює на комунізм”.

Дійсно, реактор РБМК офіційно вважався найкращим у світі, хоч самі реакторники-експлуатаційники вважали його поганим. Справа у тому, що безпека експлуатації реактора була побудована в основному на механіці і цілком залежала від дій оператора за пультом управління. Надійної автоматичної системи аварійного захисту не було створено, хоч про це багато говорилося.

Говорячи про причини аварії , можна сказати, що їх багато, та найголовніша – проектні недоробки, відсутність належної безпеки реактора РБМК-1000, що вважався гордістю радянської ядерної енергетики, і звичайно, безвідповідальність. Пам’ятаю першотравневу демонстрацію і велогонку світу в Києві. І це в той час, коли існувала реальна загроза ще двох ядерних вибухів через те, що під реактором знаходився величезний резервуар з водою для його охолодження. Якби основа реактора не витримала і він провалився у воду, стався б величезний тепловий вибух з непередбачуваними наслідками. Воду з під реактора вдалося відкачати лише 8 травня.

Залишилася в пам’яті і паніка на київському та дарницькому залізничних вокзалах, хоч для жителів Києва офіційною евакуація не була. У травні - на початку червня мені довелося виконувати обов’язки начальника Прип’ятського міськвідділу УКДБ, старшого оперативної групи КДБ УРСР на Чорнобильській АЕС. Картина в 30-кілометровій зоні, де я щодня бував, вражала: залишені села, бродячі коти і собаки, величезна кількість військової і спеціальної техніки і практично нічим не захищені військовослужбовці й фахівці.

…Ми ще довго будемо доскіпуватись причин аварії, боротися з її наслідками, але завжди повинні пам’ятати, що найбільша у світі техногенна аварія, яка забрала життя і здоров’я десятків, сотень тисяч людей сталася як через технічні негаразди, так і через безвідповідальність конструкторів, проектувальників, будівельників, експлуатаційників, чиновників.

Пам’ятаймо!

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 21.05.2022 : 176
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2235401

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть