|
Взимку в селі Опішня (Полтавщина). С.І. Васильківський. 1890-і роки |
Грудень, січень, лютий - такі українські назви зимових місяців. А що вони означають? Перший зимовий місяць у народі ще називали мостовик, стужайло, вітрозим, зимник, лютовій, хмурень. Грудень же - від мерзлих грудок землі. Погода у грудні віщувала майбутні місяці, майбутній врожай. «Грудень холодний та сніжний - хліб буде буйний та пишний», «як у грудні випадуть великі сніги, то буде літо плодородне», «як грудень м’який, то зима буде тверда», «якщо сухий грудень буває, то суха весна і сухе літо довго потриває»… На цей місяць припадає зимове сонцестояння - народини молодого Божича-Сонця. День починає збільшуватися - спочатку на «горобиний скік», потім на «заячий скік». Грудень рік кінчає, а зиму починає.
Другий зимовий місяць теж мав чимало народних назв: сніжень, сніговик, льодовик, щипун, тріскун. У народі казали: «січень снігом січе, а мороз вогнем пече». За однією з версій, саме звідси й усталена назва. «У той час, - пояснював Я. Головацький, - звичайно сніги, інеї з вітром січуть». А ще назву місяця пов’язували з «січею» - гілками, суччям, котрі взимку давали худобі. Початком року січень став з 1700 року, згідно з реформою Петра І. Цей місяць сповнений різноманітних свят, цілого ряду яскравих народних обрядів. З їх допомогою, а також пісень, словесних побажань народ намагався убезпечитися від злигоднів, недороду, щоб справдилися сподівання на новий добрий врожай, на щасливе, безбідне життя. Існували прикмети: «якщо дерева в січні часто покривалися інеєм - на щедрий врожай», «якщо січень холодний - липень буде жаркий і грибів не жди до осені», «якщо січень мокрий та з відлигами - жди холодного літа».
Назва ж третього зимового місяця говорить сама за себе: лютий - пора вітрів і кривих шляхів. Про нього в народі казали як про сніговій, скажений. Але лютий - ще й переддень весни: «в лютому зима з весною вперше зустрічаються», «лютий лютує, та весні дорогу готує». І в лютому є свої прикмети, наприклад, «якщо мороз остро тримається, тоді вже недовга зима».