|
Окрасою Путивля з середини XVIII століття є храм Миколи Великоріцького (Козацького). Церква ця, що розташована по вулиці Первомайській, у західній частині міста, була збудована на кошти козаків у 1735 - 1737 роках.
Пам’ятка архітектури XVIII століття зведена у стилі козацького бароко і вражає своєю величчю, гармонією з навколишнім світом, неземною красою. У 1770 році до західного фасаду була добудована багатоярусна дзвіниця. Перший поверх споруди було освячено на честь Святого Миколи Чудотворця, другий на честь свята Введення у храм Пресвятої Богородиці.
Свою назву, Миколи Великоріцького, церква отримала на честь копії чудотворної ікони Святого Миколи Чудотворця Великоріцького, що явилась у XIV столітті на ріці Велика у В’ятському краї. Цей список з чудотворного образу довгий час, до самої революції 1917-го року, зберігався у цьому храмі.
На щастя, козацький храм у варварському революційному вихорі уцілів. Довгий час він був закритим. А у 80-і роки минулого століття тут було вирішено створити музей „Слова о полку Ігоревім”. Проте через брак коштів задумку так і не втілили у життя.
На початку 90-х храм передали Молченській обителі. Поступово розпочалася реставрація цього монастиря, а минулого року було відреставровано і церкву Миколи Великоріцького (Козацького). Гроші для відновлення храму зібрали монахині й прихожани, хтось приносив крейду, вапно, фарбу, інші будівельні матеріали.
І ось козацький храм з новою силою засяяв Божою красою. Щосуботи й щонеділі тут іде Божа служба. У четвер ще й служба на честь Святого Миколи Чудотворця.
Без сумніву, до храму цього проляжуть дороги віруючих і туристів з усіх регіонів Украї-ни, адже він вражав красою і величчю не одне покоління мешканців Путивля, бо у цьому храмі сила віри козацької.