Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Осінні роси Василя Гриніва

Нажмите для увеличения
Василь Гринів з берегинями і козаками УРК

За вікнами лише світало, а йому вже не спалося. Тихцем, щоб не розбудити домашніх, вийшов на подвір’я. Від саду, далі, за село Кадобна, аж до самого Чорного лісу, тягнулося сивувате пасмо туману, що танув у промінні ранкового сонця, осідаючи діамантовими крапельками на деревах, траві. Замилувавшись росою, не помітив, як полонили його спогади…

Згадалося, як він, Василь Гринів, прокурор Чортківського району, та його колега з міста Тернополя Михайло Лесюк поїхали у вихідні на його рідну Івано-Франківщину по гриби. Зупинилися в урочищі Різарня, через яке протікає, за визнанням ЮНЕСКО, найчистіша річка в Європі - Лімниця. Славиться ця місцина під Карпатами чарівною природою і білими грибами. Тоді теж був чудовий ранок, але не липневий, а вересневий. Спільне - тільки роса, що вигравала діамантовим різнобарв’ям на траві, грибах, на мереживі павутини, ознаки бабиного літа, і танула в ніжних сонячних обіймах. Він відчув, як у глибині душі виринали слова,складалися у вірш.

Ранковії роси - це сльози землі,

рясним діамантом вкривають її.

З яким нетерпінням чекають вони,

щоб промені сонця їх обняли.

У ласках проміння життя роси – мить,

З яким нетерпінням вона в нім горить.

Кохання промінню, ранковій росі

Щедрість приносить матусі-землі.

І ці щирі, з глибин душі, рядки на всі останні роки вкарбувалися у пам’ять Василя Гриніва – людини, яка, попри всі негаразди в житті, не зчерствіла душею і серцем. А доля з перших днів його життя не обділила випробуваннями.


Не зчерствій душею, сину

Народився у жовтні сорок першого тепер вже минулого століття, коли Друга світова війна, прокотившись смертоносним валом через Івано-Франківщину, вирувала у центрі України. Батько, щоб прогодувати чималу сім’ю, вимушений був по хисткому льоду, аби уникнути зустрічі з фашистами, не раз пробиратися на протилежний берег Дністра за продуктами. Одного разу лід проломився. Після крижаної купелі у Дністрі батько захворів на двостороннє запалення легенів і невдовзі помер. Двоє старших дітей, які вже могли дати собі якусь раду, пішли поміж людей, а двоє молодших - трирічний Василько та ще молодша сестричка Галинка - залишилися при матері. Вона не мала жодного класу освіти, хіба що вміла гроші рахувати та поставити хрестик замість підпису. Виживали як могли.

Всі з нетерпінням очікували, коли закінчиться війна. У лісах діяли загони оунівського підпілля та Української повстанської армії. Та з визволенням прийшла інша біда. Проти ОУН та УПА розпочався справжній терор. Ніхто з жителів Довгої Калуської тоді не знав, що через їхнє село проходить якийсь оунівський провід. Але служби КДБ були іншої думки. У 1951 році всі мешканці села Довга Калуська були переселені в Новоіванівку Кіровоградської області.

- Нас, малих, з мамою поселили на конюшні, - згадує Василь Гринів. - Настелили нам свіжої соломи, але сморід від коней стояв такий, що навіть у сильні морози протяги не вивітрювали його. У мене, десятирічного, вже тоді закралася недовіра до радянської влади, яка несправедливо поступила не тільки з нами, малими та беззахисними. Адже наша родина ніякого відношення не мала до оунівського підпілля. Що говорити про нас, коли нашого сусіду, який воював у радянській армії проти фашистів і втратив у бою руку, виносячи з поля бою свого однополчанина, теж переселили разом зі всіма. Імені сусіди я добре не пам’ятаю, а прізвище його – Ребега. Одного разу до села Новоіванівки приїхав воєнком і випадково зустрів нашого сусіду. Впізнавши в ньому колишнього однополчанина, який врятував йому життя, воєнком поклопотав про повернення Ребеги на Івано-Франківщину. Сусіда попросив і за нас. Так, завдяки йому наша сім’я повернулася у Довгу Калуську. Два роки з половиною жили у нашому будинку двома родинами, бо сусідський був повністю зруйнований. За цей час сусіди відбудували собі нове помешкання, а ми залишились у своїй хаті. Жили впроголодь. Раціон простий: лобода, кропива, лісові ягоди.

До школи всі діти села Довга Калуська ходили пішки за три з половиною кілометри у сусіднє село. Щоб якось допомогти родині вижити, Василь був змушений вже у четвертому класі взимку плести корзини з лози, а влітку косити. У тринадцятирічному віці Василь знову відчув несправедливе ставлення до нього. Було це влітку. Кожному, хто був на заготовці сіна, під укіс виділили по 50 сотих з умовою - накосити і насушити дев’ять копиць для колгоспу, а десяту для себе.

- Я, учень шостого класу, тих півгектара скосив, висушив все сіно, склав у копи. Десяту копицю я, як і інші, зробив трохи більшу - бо для себе. Бригадир походив, подивився і навіть не звернув уваги на десяту копицю тих, хто мав можливість поставити йому якийсь могорич чи щось заплатити. А до мене прийшов і півкопиці забрав, бо я не мав можливості з ним розрахуватися. У мене були всі руки в кривавих мозолях. І коли у мене забирали ці півкопи, я остовпів від несправедливості. У мене перехопило горло, на очах сльози, а в голові вирувала думка: коли б я був прокурором, то я б цього бригадира в тюрму посадив за те, що він мене, підлітка, так принизив перед всіма дорослими. Мене це страшенно обурило. Отоді у мене появилася отака мрія - стати прокурором, щоб допомагати людям і служити не підлості, а правді.

Та непростим виявився шлях Василя Гриніва до омріяної мети. Після закінчення десятирічки його призвали до армії. Спочатку навчався у школі молодших авіаспеціалістів під Ленінградом. Службу проходив у пустелі Каракуми. Був начальником оглядового локатора системи посадки бойових літаків, начальником старто-командного пункту. Закінчив службу командиром взводу військової частини Бакинського округу протиповітряної оборони. Так склалася доля, що поступив у львівську школу міліції оперативних працівників. Після школи був направлений в Івано-Франківську область на роботу за місцем проживання. Спочатку працював у Калуші у розшуку, потім дільничним інспектором. Звільнився з органів міліції за сімейними обставинами.

Збирався вступати на юридичний факультет, але знову не судилося. У добровільно- примусовому порядку відправили до Київського вищого інженерно-військового училища зв’язку. Після десятимісячного вишколу присвоїли звання лейтенанта запасу. Та в запасі недовго був, через два роки, коли у Чехословаччині відбувалися події непокори блоку країн Варшавського договору, був призваний для виконання інтернаціонального обов’язку. Потім два роки служби у Прибалтиці на командному пункті ПВО.

Нажмите для увеличения
Василь Гринів з онуком Дмитром, учнем Київського військового ліцею імені І. Богуна

Після звільнення зі збройних сил нарешті починає здійснюватися його заповітна мрія. Василь вступає на юридичний факультет Львівського університету імені Івана Франка. Навчається заочно, бо була вже сім’я. Виховували з дружиною діток – сина та донечку, необхідно було заробляти гроші. Спочатку працював військовим керівником у Калуській середній школі, потім працював за фахом юрисконсультом і начальником відділу кадрів за сумісництвом одного із підприємств Калуша, інструктором Калуської міської ради. Ще до закінчення юридичного факультету його, як здібного студента і досвідчену життям людину, зараховують до резерву Івано-Франківської та Тернопільської прокуратур. Після закінчення університету якраз вільне місце було у Тернопільській міській прокуратурі. Протягом восьми років працював там помічником прокурора міста Тернополя, обирався секретарем парторганізації прокуратури, юстиції та суду області, був членом міському партії. Потім два роки працював в обласній прокуратурі на посаді старшого прокурора слідчого управління. На той час прокурор Тернопільської області Василь Іванов запропонував йому посаду прокурора найбільшого у промисловому і соціальному відношенні Чортківського району Тернопільщини. На цій посаді Василь Гринів відпрацював десять років. У 1999 році повернувся у рідну область. Певний час виконував обов’язки прокурора міста Івано-Франківська, а згодом був переведений до обласної прокуратури на посаду старшого помічника прокурора.

За чверть віку прокурорської роботи Василь Гринів бачив різні ситуації, розглянув чимало справ, за якими доля кожної конкретної людини. І у вирішенні цих житейських колізій він завжди керувався не тільки законом, а й дослухався серця, намагався зрозуміти, чому людина зробила той чи інший вчинок. Він на все життя запам’ятав мамине напуття – не зчерствіти душею. «Знай, сину,- сказала вона йому тоді, коли його, підлітка, несправедливо образив колгоспний бригадир,- при всіх отих негараздах у нашому житті перемагають завжди доброта, щирість душі. Дай, Боже, щоб у твоєму житті було поменше отаких гірких, неприємних почуттів. Хто б що не говорив, а доброта, любов до людей повинні перемогти все». Тому не дивно, що і зараз генерал-лейтенанта Українського Реєстрового Козацтва Василя Гриніва селяни Чортківського району Тернопільщини називають не інакше, як «наш прокурор». Він завжди бажаний гість на їхніх родинних святах. Не менше, а можливо, й більше поважають і на рідній Івано-Франківщині, де він зараз очолює обласну організацію УРК. Покозакувати на схилі літ - це не якась там забаганка. Любов до історії України ще у студентські роки йому прищепив завідувач кафедри історії і права юридичного факультету, професор Володимир Кульчицький.

- Він викладав нам такі речі,- згадує Василь Гринів,- і наводив такі історичні факти, яких у радянських підручниках аж ніяк не могло бути. Я вперше від нього почув, що Данило Галицький не був князем, а був королем, що першою найдемократичнішою у світі була козацька держава на Запорозькій Січі. Я дуже багато дізнався про Петра Сагайдачного, який народився у селі Кульчиці, звідки родом і професор Володимир Іванович Кульчицький. Я від нього дуже багато дізнався історично вивірених фактів про козацтво, що завжди стояло на захисті від різних ворогів рідної землі, української мови, віри в Бога.

І коли Василь Гринів у день народження свого приятеля ще зі студентських років Володимира Зденянчина познайомився з Головою Українського Реєстрового Козацтва Анатолієм Шевченком, людиною активною і духовною, прийняв рішення вступити до лав УРК. Під час дружньої розмови керівник УРК, наче між іншим, висловив думку, що не завадило б і на Івано-Франківщині створити таку потужну козацьку організацію, як на Львівщині, і поцікавився, чи готовий до такої відповідальної роботи він, Василь Гринів.

- Цілу ніч я думав над цією пропозицією, - розповів Василь Гринів. - На ранок я дав згоду і вже через кілька днів розпочав активну підготовку до презентації обласного козацького товариства. Пропозицію я отримав у грудні 2005 року, а 6-го травня 2006 року ми уже зареєстрували обласну козацьку організацію Івано-Франківщини. За період реєстрації ми прийняли до нашого обласного товариства Богородичанський ліцей, у якому нараховувалося більше 400 ліцеїстів, і спортивний коледж Івано-Франківська, де навчається понад 800 учнів.

Після презентації організація з кожним роком бурхливо зростає. До козацтва залучаються історики, вчені, фахівці, які мають досвід роботи з людьми, і перш за все з молоддю, які добре знають історію нашої держави, і особливо нашу козацьку добу. Козаки-реєстровці відвідують трудові колективи, заклади освіти, намагаються людям прищепити прагнення до відродження кращих традицій, звичаїв українського козацтва. За два роки організація зросла до трьох з половиною тисяч реєстровиків.

- І це завдяки наполегливій організаторській роботі моїх побратимів, - підкреслює отаман обласної організації УРК Василь Гринів. - Найбільш активні і надійні у мене - це колишній начальник відділу кадрів шостого управління МВС, а нині начальник штабу, генерал-майор УРК Микола Петрович Гладенький, мій заступник Дмитро Дмитрович Футулуйчук, кандидат історичних наук, викладач Львівського університету МВС України. Він колишній начальник департаменту виконання покарань. Роман Мирославович Калин, теж мій заступник, - генерал-майор УРК. Має фермерське господарство у Городенківському районі. Займається бізнесом, але є потужним і щедрим меценатом і спонсором. Завдяки їм ми залучаємо до спільної праці працівників міліції та прокуратури, органів державної влади міських і районних адміністрацій. Мої побратими близькі мені по духу. Мені імпонують їхня висока порядність, відданість інтересам нашої держави, любов до українського народу, до нашої української землі, бо вона найщиріша і наймиліша, напевне, у світі.

Я навіть не ставив Василеві Гриніву банальне запитання, чи щасливий він. Навіть попри всі ті негаразди, відчувалося, що він щасливий з того, що разом з дружиною виховали доньку і сина, які стали юристами. Син Олег - старший радник юстиції, працює у генеральній прокуратурі України. Ростуть троє онуків. Син доньки вже навчається у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна. Щасливий з того, що може милуватися рідною землею, любити ранкові роси, і літні й осінні, коли в глибині душі народжуються щирі віршовані рядки.

Я дякую Богові і, ненько,тобі,

Що нині щасливий живу на землі.

Я дітям і внукам своїм передам,

Що щастя в житті переходить від мам.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 25.05.2022 : 12
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236156

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть