1 вересня 1596 р. – після придушення козацько-селянського повстання 1594-1596 рр. під проводом
С.Наливайка, Г.Лободи і М.Шаули проти польсько-шляхетської влади польський король Сигізмунд III підписав універсал, згідно з яким козаки, що не перебували на державній службі, каралися на смерть.
11 вересня 1659 р. – Юрія Хмельницького на раді у Білій Церкві проголошено гетьманом України.
12 вересня 1972 р. – у зв’язку з посиленням великодержавної політики Москви в Україні почалися переслідування української інтелігенції – разом з іншими істориками, переважно фахівцями з історії України козацької доби, було звільнено з Інституту історії АН УРСР Олену Михайлівну Апанович, українську дослідницю історії козацтва.
13-15 вересня 1990 р. – у місті Києві було проведено першу Велику раду українського козацтва.
16 вересня 1658 р. – у місті Гадячі український гетьман І.Виговський уклав Гадяцький договір з урядом Речі Посполитої.
18 вересня 1651 р. – було укладено Білоцерківський договір, який Б.Хмельницький був змушений підписати з комісарами Речі Посполитої після поразки у Берестецькій битві.
21 вересня 1709 р. – у селі Варниці, під Бандерами, помер Іван Мазепа державний і політичний діяч, гетьман України.
22 вересня 1631 р. – Івана Петражницького (Кулагу) було затверджено гетьманом реєстрових козаків універсалом польського короля Сигізмунда III.
23 вересня 1648 р. – військо Богдана Хмельницького здобуло перемогу над польсько-шляхетським військом у битві під Пилявцями, одній з визначних битв у ході Визвольної війни українського народу середини XVII століття.
23 вересня 1711 р. – вийшов указ царя Петра I про примусове виселення у Лівобережну Україну всіх правобережних козацьких полків.
26 вересня 1632 р. – відбулася рада реєстрових козаків, одна з багатьох, що висловлювали протест проти Переяславської угоди. На раді було ухвалено рішення захищати права козаків від замахів уряду Речі Посполитої.
26 вересня 1842 р. – Григорія Рашпиля було призначено начальником штабу Чорноморського козацького війська.
26 вересня 1862 р. – помер у полоні у горців Яків Кухаренко, український письменник, історик і етнограф, військовий та адміністративний діяч Кубані.
28 вересня 1651 р. – М.Потоцьким та Б.Хмельницьким укладено Білоцерківський договір, який істотно обмежував терени козацької України й зводив нанівець її автономію.
Вересень 1593 р. – запорожці здійснили похід на Київ, де місцева влада розправилася з козацькими послами. Дізнавшись про підхід козаків, шляхта розбіглася, а міський уряд мусив заплатити козакам контрибуцію і зобов’язався визнати їхні традиційні права.