Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Кам’янська Січ

Пропасні байраки

У 1770 - 1774 роки Пропасні байраки позначали межу запорозького прикордонного пункту, що розташовувався на місці Січі 1711 року.

У 1781 році на місці сучасного Червоного Маяка біля Пропасної балки царський уряд виділив землю для заснування монастиря. Перші ченці створеної 1783 року Софронійової пустині жили в печерах, видовбаних у кручах. Через 20 років сюди зі Смоленської губернії переведено Бізюків монастир, і відтоді він дістав офіційну назву – Григоріє-Бізюків чоловічий монастир. У народі його називали Пропасний монастир.


Шляхи

Західними околицями запорозьких вольностей тягнулися сім шляхів: Крюківський,Кримський, Переволочанський, Микитинський, Кизикирменський, Чорний Польський і Чорний Український. Крюківський, який в актах південної і західної Росії називається Нижнім шляхом від Січі на Кодак, на противагу тому, що йшов від Кодака на Самар і називався Верхнім.

“Продовженням Крюківського шляху правим берегом Дніпра було відгалуження від Кічкаса через балку Канцерку, річки Верхню Хортицю, Томаківку; селище Микитине, через річки Чортомлик, Солону, Базавлук, потім вліво на колишню Чортомлицьку, або Підпільненську Січ, вправо - на село Грушівку Херсонського повіту, балки Золоту, Носаківку, через річку Кам’янку і до Кизикермена. Цим шляхом 1787 року від Ненаситецького порога їхала імператриця Катерина II. По південно-західній околиці запорозьких вольностей пролягало три шляхи: Гардовий, або Королівський, і два Січових до Січі на Підпільній. Гардовий шлях тримав свою назву від того, що починався від Гарду на Бузі; він же мав назву Королівського – на ньому польський король Ян Альбрехт 1489 року отримав перемогу над татарами і турками. Напрям його від Бугу через річки Гарбузинку, Мертві Води, Солону – притоки Чорного, або Великого Єланця, Єлан, Інгул, Добру і Висунь – притоки Інгульця, Давидів Брід, місто Кизикермен і до гирла річки Кам’янки, де в запорозьких козаків була Кам’янська Січ. Тепер цей шлях вже більше не існує.”

З другорядних бокових шляхів порівняно пізнього походження відомий Сагайдачний. Сагайдачний шлях отримав свою назву од відомого кошового отамана Петра Конашевича-Сагайдачного, який у 1618-1620 роках водив по ньому своїх козаків. Напрям його точно невідомий: напевне, він був відгалуженням Муравського, йшов від Бєлгорода через Харків, потім у межах вольностей запорозьких козаків і закінчувався поблизу лівого берега Дніпра, де й тепер є урочище Сагайдачне.


Переправи

Переправи при річках Білозірці, Рогачику та Каїрах від запорожців до татар; останні брали тут з воза від п’яти до тридцяти копійок мостового. Влітку тут не буває ніякої води, і запорожці переправлялись по сухому, але татари робили нікчемні місточки і брали за переїзд через Дніпро мито.

Носаківська переправа проти острова Носаківки і Каїр-Космаку малозручна, бо тут Дніпро, поділившись на кілька рукавів, стає дуже широким; переправа “повна островів і очеретів, через які незручно переходити по багатьох каналах. Окрім того, татари остерігаються козаків, які звичайно знаходяться неподалік від цих місць і влаштовують їм засідки.

Кам’янська переправа проти правої притоки Дніпра річки Кам’янки, де була Кам’янська Січ; тут переправа з правого берега на лівий була надзвичайно зручна по течії Дніпра і приток; але з лівого на правий, проти течії – надзвичайно складна , і тому обози, прямуючи до Криму, переправлялися біля Кам’янки, а на зворотньому шляху – в Кизикермені”.

Співставлення й аналіз розрізнених та уривчастих історичних відомостей дають можливість зробити логічний висновок про те, що сторожовий укріплений пункт-поселення запорозьких козаків на річці Кам’янка, який існував уже тривалий час, контролював важливий торговий шлях (точніше – вузловий пункт, у якому сходилися сім шляхів, що вели до Криму). Під час походу Ю. Хмельницького на південь України цей пункт Військом Запорозьким близько 1660-1661 року був перебудований під Січ. Принаймні 14 вересня 1661 року Брюховецький уже сповіщає про Січ на урочищі Кара-Тебен, а також вказує точне місце знаходження козацького табору по відношенню до Січі –“у 8 милях від Січі”. Перенесення вказаної відстані на сучасну систему метричних довжин точно виводить на городище Пропасне. Яворницький повідомляє про те, що 1661 року Чортомлицька Січ з якихось (необхідність приближення плацдарму для можливої відсічі військової інтервенції з боку Ю.Хмельницького – ставленика Турції – прим. автора) причин “переносилась у степ”, і підкріплює це історичною згадкою з російського джерела :”А Сеча и ныне у них на поле, и крепости никакой нет”. З цього повідомлення можна також зробити висновок про те, що Січ на річці Кам’янка уперше проіснувала щонайменше з 1661 по 1663 роки.

Афанасьєв-Чужбинський також відмітив у своїх щоденниках, що біля городища Пропасного, позначеного ним як “забуте городище запорозьке”, знаходились земляні укріплення, орієнтовані у напрямку Дніпра: саме вони були визначені як такі, що були зведені нашвидкоруч і не мали міцності - ”крепости никакой нет”.

Поряд з цим з’ясовується первинна назва виступаючого берега у гирлі річки Кам’янки – Стрілиця, яка під цією чи дещо зміненою назвою часто згадується в описі дій запорозьких козаків у цьому районі. Сучасна назва – Стрілка, а сам кам’яний кряж Пугач серед сучасного населення також має нову назву – Шпиль. Нова назва урочища “Сагайдачні кучугури” уточнює напрямок і довжину Сагайдачного шляху, який згадує Яворницький.

Місцезнаходження урочища згадується 1711 року, під час дій кошового отамана Федора Олістратовича Уляченка (Олистратенка) проти руських військ: ”на 3 милі нижче Аслам-городка”. Нині на цій місцині розташоване місто Нова Каховка, де один із мікрорайонів має назву ”Кучугури”.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 08.03.2021 : 41
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2114236

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть