|
У джури Українського Реєстрового Козацтва вступили п’ятикласники Криворізької загальноосвітньої школи № 4 |
У квітні й травні цього року в усіх регіонах України відбудуться змагання серед школярів старших класів у рамках дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва „Сокіл” („Джура”). Заключний Всеукраїнський етап гри пройде 22-24 травня у м. Києві.
Гра „Сокіл” („Джура”) провадиться за сприяння Секретаріату Президента України, Міністерств: оборони, внутрішніх справ, з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Державної прикордонної служби України. Загальне керівництво підготовкою та проведенням гри здійснює Міністерство освіти і науки України.
Безпосередня організація та проведення гри покладаються на Український державний центр туризму і краєзнавства та Головну суддівську колегію (ГСК), яку формують Міністерство освіти і науки у співпраці з Радою Українського козацтва при Президентові України та Міжнародним благодійним фондом «Центр національного відродження».
Наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.09 № 267 «Про проведення у 2009 році Всеукраїнського етапу дитячо-юнацької військовоспортивної патріотичної гри Українського козацтва „Сокіл” („Джура”)» затверджено склад організаційного комітету. Співголовами оргкомітету є секретар Ради Українського козацтва при Президентові України, народний депутат України, радник Президента України Станіслав Аржевітін та заступник міністра освіти і науки Павло Полянський.
Фінальним змаганням передує Обласний етап гри „Сокіл” („Джура”). Заходи щодо організації Обласного етапу гри здійснюються Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій спільно з Обласними штабами, які очолюють заступники голів цих адміністрацій.
Заходи, передбачені Обласним етапом гри, здійснюються поетапно. На першому етапі ведеться інформування учнів шкіл про гру „Сокіл” („Джура”); виконання командами попередніх завдань для участі у змаганнях, розгляд заявок, зарахування 16 кращих команд до участі в обласному етапі.
Організаційною основою гри є добровільне об’єднання юнаків і дівчат у команди, що створюються в школах області під керівництвом Обласних штабів гри. Для участі у відбірковому турі команди повинні виконати певні завдання: придумати атрибутику команди: назву, ройовий клич-девіз, ройове гасло-позивний, прапорець встановленої форми із своїми барвами, типову форму-однострій. Слід зазначити, що атрибутика повинна мати героїчний, козацький, патріотичний зміст. Найкраще використовувати зооморфні мотиви, гумористичні, історично-героїчні, подекуди і фантастичні образи, зокрема з фольклору; наприклад: Нічні кажани, Гайдамаки, Котигорошки, Чорні вершники, Чорні запорожці, Залізні вовки. Друге завдання - це проведення патріотичного чи духовно-релігійного заходу на рівні своєї школи, мікрорайону, села тощо. Третє - виконати ройове Добре діло із організацією, що реалізовує благодійні проекти, кампанії із залученням волонтерів.
Обласний етап гри передбачає змагання, що проходитимуть у регіонах два дні і проводитимуться згідно з Програмою гри. Склад команди (рою) – 8 осіб (6 хлопців, 2 дівчини). У кожному рою визначається провідник – ройовий. Вік учасників 15-16 років (орієнтовно – 10 клас загальноосвітньої школи). Змагання полягають у проведенні комплексних командних ігор військово-спортивного, культурно-інтелектуального та патріотичного спрямування, під час яких відбуваються відбір кращих команд та визначення переможців. Ідейні принципи змагань виходять із лицарського покликання «Служіння Богові, Батьківщині, ближнім»: Бог і Україна. Добре діло – найкращий дар один одному.
По завершенні заходів, передбачених Обласним етапом гри, Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій подають Українському державному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді підсумкові протоколи та узагальнену інформацію про підсумки проведення Обласного етапу та здійснюють організаційні заходи щодо підготовки та направлення однієї кращої команди від області для участі у Всеукраїнському етапі гри „Сокіл” („Джура”).
Всеукраїнський етап гри
До участі у Всеукраїнському етапі гри допускаються збірні команди (по одній) від Автономної Республіки Крим, областей та міста Севастополя. Від міста Києва – десять збірних (по одній із кожного району м. Києва). Письмові підтвердження про участь у Всеукраїнському етапі гри „Сокіл” („Джура”) потрібно надіслати на адресу Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді: 01135, м. Київ – 135, а/с 190 (факс 8-044-5311998) до 4 травня 2009 року. Перед подачею письмового підтвердження про участь у Всеукраїнському етапі гри команди, які були сформовані за підсумками Обласних етапів гри, повинні виконати «домашні» завдання: придумати атрибути команди (за такими самими умовами, як і при підготовці до Обласного етапу): назва, відзначка, ройовий клич-девіз, ройове гасло-позивний, прапорець встановленої форми зі своїми барвами, типова форма-однострій. Для участі у спортивних та польових змаганнях слід використовувати спеціальний одяг; виконати завдання відповідно до ідейних принципів лицарства «служити Богові, Батьківщині, ближнім».
Тривалість змагань Всеукраїнського етапу - 3 дні: змагання проводяться згідно з Програмою гри. Змагання включають стройову підготовку, боротьбу «навхрест» (українська народна боротьба-гра на «дужання», що не потребує особливої попередньої спеціальної підготовки), подолання смуги перешкод із використанням козацької легенди, виконання стрільби із пневматичної зброї, гру «Пластун», гру «Відун» - інтелектуальні змагання з історії українського війська, сучасних ЗСУ за системою «Брейн-ринг», «Що? Де? Коли?» та інші завдання. Зберуться джури і біля ватри «Слава Героям», де представлять свої команди та виконають творчо-мистецькі завдання. У заході планується участь близько 400 учасників з усієї України.
Заїзд учасників всеукраїнського етапу гри, реєстрація і розтаборування призначені на 22 травня, того ж дня планується відкриття змагань та жеребкування, після якого представлення команд, ватра, показові виступи шкіл українських бойових мистецтв.
24 травня, у неділю, учасники гри пройдуть урочистим маршем за маршрутом Михайлівська площа – Софіївська площа, тут, на Софіївському майдані, о 12.00 відбудеться святкове віче за участі Президента України Віктора Ющенка. Того ж дня, з 18.00 до 20.00, відбудеться закриття гри „Сокіл” („Джура”) та концерт патріотичної пісні.
У день закриття заходу усі учасники змагань, а також рота Почесної варти Міністерства оборони, курсанти навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ і Державної прикордонної служби, ліцеїсти військового ліцею імені І.Богуна, гості візьмуть участь у Божій Службі, яка відбудеться у Києві, у Михайлівському Золотоверхому соборі.
Після закінчення всіх заходів, передбачених Програмою гри, буде проведено низку «круглих столів» та конференцій за участі представників державних органів, що брали участь в їх організації та проведенні, козацьких та громадських організацій та директорів шкіл України з метою сформування єдиної системи національно-патріотичного виховання шкільної молоді. Окремі елементи цієї системи будуть впроваджуватися в шкільну навчальну програму вже з 1 вересня 2009 року.