Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Запорозькі зимівники на території Кальміуської паланки

У цьому контексті пошлемося на авторитетну думку автора монографії «Запорозький зимівник часів Нової Січі (1734-1775)» О.Л. Олійника.

«Козацький зимівник ХVІ –ХVІІІ століть був однією з тих історичних форм, у яких відбивався увесь комплекс характерних рис епохи – від економічних відносин доби бароко до формування менталітету. Протягом усього часу існування Запорозьких Вольностей у наших степах розвивалася самобутня зимівнича форма господарювання, яка обумовлювалася глибокими колонізаційними процесами на степових просторах Південної України, що й викликали появу козацтва. Кожен народ має свої особливості, сформовані під впливом певних геополітичних чинників. Зимівничо-хуторська форма господарювання завжди вирізняла українців з-поміж інших народів».

Поглянемо з цих позицій, які ми поділяємо, на процеси, що мали місце на теренах Кальміуської паланки періоду Нової Січі, коли йшло активне заселення (колонізація) південно-східних земель Війська Запорозького. Тим більше, що козацтву Кальміуської паланки другої половини ХVІІІ ст. у дослідженні О.Л. Олійника відведено дуже мало місця.

Основним інформаційним джерелом буде нам слугувати «Архів Коша Нової Запорозької Січі. Корпус документів 1734-1775» у чотирьох томах, виданий Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів і Національній академії наук України в 1993-2007 роках.

«Архів…» містить сотні документів, що розкривають структурні зміни в господарстві Запорожжя та економічну політику Коша в останні десятиліття його існування. У межах Вольностей інтенсивно розвивалися рибальство, бджільництво, солеваріння, ремесла й промисли. Документи Коша Запорозької Січі беззаперечно свідчать: саме українські козаки освоювали й заселяли степи Південно-Східної України. Всяке інше твердження є недопустима спекуляція і політиканство. На фоні існуючих соціально-економічних відносин острівками вільного життя були козацькі зимівники. Але про це пізніше. Зауважимо, що ця публікація є за змістом продовженням нашої книги «Кальміуська паланка: не легенда, а дійсність», яку в 2008 році оприлюднило маріупольське видавництво «Азов’я».

У новій роботі ми зробимо спробу вийти за стіни Кальміуського укріплення і зором історика-краєзнавця поглянути на справи, що мали місце в Прикальміуських степах у другій половині ХVІІІ століття. Таке дослідження робиться вперше, тому, напевно, важко буде уникнути дискусійності викладу ряду положень. Але це, гадаю, навіть на краще.

(Продовження у наступному номері)

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 04.03.2021 : 44
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2113134

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть