|
Перші стібки на рушникові козацької слави |
Ідеться про виготовлення протягом чотирьох місяців оригінального п’ятиметрового рушника. Автором його ескізу стала Надія Гудилко – реставратор тканин Сумського художнього музею, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, активна учасниця всеукраїнської культурно-мистецької акції „Рушник національної єдності” та співавтор і виконавець обласного рушника „Сумщина – писанковий край”.
Оригінальна композиція „Рушника козацької слави” витримана нею у зеленувато-вохристому колориті і включає в себе пишне стилізоване древо пам’яті про козацькі звитяги, в основі якого, за старовинними слов’янськими традиціями, розміщено пару коней як знак війни та перемоги полководця. Згадаймо також, що кінь у народній орнаментиці часто ізоморфний (подібний) древу. Міцний стовбур древа (пишний квітучий дуб з жолудями) прикрашають гетьманські клейноди – знаки козацької влади – булава, пірнач, бунчук – та козацькі військові атрибути – шаблі, порохівниці, знамена, сурми, що вдало вписались у флористичну орнаментику українського барокового стилю. Авторка обрала традиційну для Сумщини техніку вишивання – тамбурний шов, який здатен рельєфно окреслити контури малюнка та щільно заповнити кольорові площини.
Основну мету цієї акції, що стартувала 19 лютого цього року в обласному художньому музеї імені Н. Онацького, досить влучно висловив начальник управління культури і туризму Сумської облдержадміністрації Василь Деркач. Він підкреслив, що започаткувавши вишивання рушника, ми тим самим кладемо нові візерунки пам’яті про наших славних прадідів, які в далекому минулому зуміли відстояти національну славу і честь.
|
Ескіз рушника козацької слави |
Перші стібки на полотні зробили майстри народного мистецтва, працівники культурно-освітніх закладів області й міста, студенти. Стібок за стібком «Рушник козацької слави» вишивають багато умільців. У його виготовленні вже взяли участь члени Сумського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, викладачі та студенти Сумського вищого училища мистецтв і культури імені Д. Бортнянського та Сумського педагогічного університету імені А. Макаренка, вчителі та учні Сумської спеціалізованої школи № 29, керівники гуртків та їхні вихованці з міського Палацу дітей та юнацтва і Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. А зараз рушник продовжує свій шлях Конотопщиною, і кожен, хто має певні навички у вишиванні та бажання, зможе долучитися до цієї акції і залишити власні автографи на рушнику.
Завершиться дійство урочистою передачею обласного «Рушника козацької слави» до новоствореного Музею Конотопської битви під час проведення Всеукраїнського культурно-мистецького фестивалю «Козацький родослав», коли відзначатимуть ювілей перемоги 1659 року.