Магія писанкового мережива
|
||
|
||
|
||
|
Ось і прийшла весна в Україну. Цієї пори пробуджується і воскресає природа, відроджується життя і надходять Великодні свята, а люди у своїх оселях біля печей, свічок беруться за давнє-предавнє ремесло - розписування писанок. Звичайно, не всім дано Всевишнім уміння майстерно, з глибоким змістом і філософією відтворити складний, утаємничений візерунок на сфері яйця. У моєму невеликому селі Польових Берлинцях на 350 дворів, що на Вінниччині, було лише три писанкарки, і серед них найкращою - моя бабця по материнській лінії, царство їй небесне, - Наталка. Вона вміла примовляти, лікувати травами, і писанки виходили в неї на славу. Я досі пам’ятаю, як зовсім малим сидів на припічку і заворожено дивився, як з-під її рухів з’являлися завитки, ромбики, хвилясті лінії, хрестики, цяточки і кільця, створюючи різнобарвний, загадковий для мене орнамент.
Тільки через багато літ, коли вже відвідав Музей писанки в Коломиї, мав розмови з дослідниками писанкарства, зрозумів одне, що писанкарство далеко не традиційне ремесло, створення писанки - то є народна магія, справжня таїна, яку, нам, сучасним українцям, на жаль, не збагнути й не осягнути. Адже звичай писання писанок знаний усіма слов’янами, румунами, греками, німцями, литовцями, латишами. До XIII століття писанки були відомі цілій Європі та Західній Азії. Створення писанки має витоки з символічного значення яйця, яке майже у всіх народів світу вважалося джерелом життя, символом початку життя, символом сонця. Безліч легенд і міфів народів світу пов’язані з культом яйця.
Відповідно до вірувань того чи іншого народу, яйце вважалося приналежністю культу різних богів. Одним із найвищих єгипетських божеств був Кнеф - втілення сонячного бога Ра. Його зображували з головою яструба, зі скіпетром у руці та яйцем у роті. Кнеф був божеством добрим, і яйце у роті було символом плодючості і щедрот. За свідченням Геродота, єгиптяни вірили, що Озірис вклав у яйце 12 білих пірамід, які повинні були в усьому сприяти людині, але його брат і суперник Тифон таємно відкрив яйце і поклав до білих ще 12 чорних пірамід. Звідси горе постійно межує зі щастям у житті людини. Легенда про Фенікса, який у день весняного рівнодення спалює себе в променях Сонця, що відбиваються від золотого щита на даху храму в місті Сонця - Геліополісі, схожа на китайську легенду про священного птаха «Фонг-Гоанг» - птаха благополуччя і провісника Золотого Віку. У древніх індусів є легенда про створення світу з золотого яйця.
І як тут не погодитися з керівником Школи писанкарства Національного музею народної архітектури та побуту у Пироговому Ольгою Сахно, що писанкарство - це «…наука минулого і майбутнього, яка вражає своєю глибиною. Писанка - це справжній ритуал, своєрідний зв’язок людини з Космосом. Усе, в чому людина відчувала потребу, загадувалося у магічний зміст писанки. Разом зі своєю енергетикою писанкарка доносила таємний зміст розписаного яйця Богам».
Пані Ольга, яка зараз робить художні писанки і має колекцію майже зі ста двадцяти авторських мініатюр, зауважує: «В писанці не обов’язково має бути довершеність ліній, головне — суть, яка закладена в ній. Яйце взагалі є атрибутом магічності. Навіть чисте, нерозписане. Адже яйцями переляк викачують, за їх допомогою знімають порчу. А розпис — це своєрідний код, який лише підсилює магію яйця». На думку Ольги Сахно, той, хто вважає мереживо на писанках лише простим набором випадкових знаків, просто прикрас, глибоко помиляється. Ось як вона розтлумачила деякі візерунки, які ми можемо бачити на писанці.
Енергетика писанкових символів
|
Котилася писаночка з гори на долину, прикотилась прямісінько до нас у гостину |
«Ось цей квадрат, розділений на чотири частини з крапками посередині, - житниця, символ засіяного поля. Це оберіг, який охороняє ниву і майбутній врожай. Перед засіванням поля відбувався спеціальний ритуал, писалася писанка, яку потім закопували в землю. Гілочки - символ дерева життя (дерева для наших предків взагалі були священними, вважалося, що у їхній кроні живуть Боги). Стріли і дубові листочки - символіка Перуна. А зображення грабельок - символ дощу. Колись писанками з такими знаками наші предки випрошували у Богів живильної вологи для спраглої землі. Знак схожий на три суття - це Оранта, символ Берегині. А три язички, розміщені по колу, - символ вогню. Тваринний світ на писанці - олені, коні, корови - символізував багатство і добробут людини. Квітами вшановували богів. Солярний знак (геометрично правильна зірка або квітка) - символ сонця. Спіраль (меандр)- символ нескінченності світу і душі. Свого часу я прийшла до думки, що ці магічні знаки - це живий організм. Якось інтуїтивно це відчувала. А недавно переконалася, що все це й справді значно серйозніше, ніж здається на перший погляд. Я була на ярмарку в Сорочинцях разом з колегою, у якої багато писанок по Трипіллю. Підходять до нас молоді хлопці з Києва і, роздивившись писанки з меандрами, кажуть, що на комп’ютері за допомогою спеціальних формул вони вивчали цей знак і дійшли висновку, що це... живий організм. Тому я не пишу Трипілля. Бо просто боюсь. Чим більше вивчаєш, тим більше розумієш усю відповідальність того, що робиш».
Ось ще одне підтвердження щодо загадковості меандра, яке я віднайшов, гортаючи сайти. У 1698 році швейцарський математик Бернуллі розрізав спіраль навпіл. А коли випрямив залишкові відрізки — отримав гармонійну шкалу, яка піддається математичному аналізу (до речі, розрізану спіраль зустрічаємо на трипільських і античних амфорах). Так народився закон, який потім Леонардо да Вінчі назвав законом «золотого перетину» і який у XIX столітті німецький вчений Цейзинг оголосив універсальною пропорцією природи і мистецтва. Взагалі тлумачень символіки, яку ми зустрічаємо не тільки на писанках - вона присутня і у вишивці, і в різьбі по дереву, і в кераміці, - чимало, і, можливо, настав час видати збірку символіки з її тлумаченням і розшифровкою. Це все не просто складові однієї нашої культури - це обереги. І дуже прикро, що писанку першими дослідили саме німці. А ось зовсім свіжий факт: мотиви та візерунки української писанки використав один із чільних законодавців високої моди - Будинок Ґуччі - для своєї колекції осені 2008 року, яка чудово пасуватиме до українського Великодня.
Любові Вам! Добра і щастя!