Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Екскурсія-галерея «Пропагуємо козацтво»

Нажмите для увеличения

У книгу буття кожної нації вписані злети і падіння, великі перемоги і ганебні поразки. Однією з найяскравіших сторінок історії української нації була доба козацтва. Світла пам’ять про цей буремний час передавалась із вуст в уста, від роду до роду навіть у найтяжчі часи колоніального поневолення. Тому нині працівники бібліотеки Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди вважають своїм обов’язком пропагувати славне минуле засобами бібліотечної роботи: через каталоги й картотеки, традиційні й віртуальні виставки, засоби масової інформації, випуск книг і проведення масових інформаційно-бібліографічних заходів.

Протягом останніх років активно здійснюється добір інформації про козацтво з метою зосередження її у тематичних бібліографічних покажчиках. Виставки книг козацької тематики в бібліотеці університету стали постійно діючими. Вони носять різні назви, презентуються в різних залах, присвячуються різним датам, але всі покликані пробуджувати інтерес у наших відвідувачів до безцінних сторінок лицарської минувщини.

Тривалий час у читальній залі суспільної літератури діяла розгорнута виставка «Козацтво: право на безсмертя». Пізніше було вирішено перейменувати читальну залу періодичних видань в Залу козацької слави. Тут була створена своєрідна творча галерея, де презентувалися цікаві історичні видання на тлі розмаїття картин, вишиванок, різних поробок з дерева чи металу, котрі відображали козацьку добу. Експонати приносили з домівок працівники бібліотеки, залучались до співпраці студенти і викладачі, тому експозиції час від часу змінювались, незмінною залишалась лише портретна галерея гетьманів України, передана бібліотеці першим ректором університету професором Іваном Петровичем Стогнієм.

Нажмите для увеличения
Лідія Губар формує нову виставку козацької книги

Згодом у виставкових шафах читальної зали №1 був створений іще один фрагмент творчої галереї «Козацтво – славна сторінка української минувшини». На тлі книг і журнальних статей тут експонувалися малюнки (акварель, графіка) козаків у різних життєвих ситуаціях, зображення козацького корабля – чайки, предметів козацького вжитку, виконані студентами педагогічного факультету на заняттях творчої майстерні кандидата педагогічних наук Тетяни Борисівни Носаченко. Увазі відвідувачів пропонувалися часописи, які вміщували матеріали про козацьку добу в історії України та Переяславщини зокрема. З метою більш повного інформування студентської молоді про історичні події, виховання у неї патріотичних почуттів ми вдалися до унаочнення деталей народознавчого характеру, а саме традиційного українського вбрання, яке демонструвалося за допомогою манекена.

У 2008 році з виходом у світ бібліографічного нарису «Ukraina terra Cossacorum», що в перекладі з латини означає «Україна - земля козацька» (під таким іменням була відомою в світі наша держава за доби козаччини), у читальній залі №2 була створена розгорнута виставка, назва якої стала співзвучною з назвою видання і була оформлена в стилі суперобкладинки книги: на тлі старовинної карти розміщувався напис «Ucraina – terra Cosaccorum: Україна – земля козацька».

Виставка була дуже яскрава й колоритна. Значна частина книг, презентованих у бібліографічному нарисі, була представлена на тлі розмаїття картин художників і студентів університету, сувенірних фаянсових фігурок, тарілок, вишивок та інших предметів декоративно-ужиткового мистецтва. На полицях розміщувалися укази Президента України, присвячені козацтву, якими керувалися у своїй роботі працівники бібліотеки.

Серед картин - роботи відомого українського митця, члена Спілки майстрів народної творчості, лауреата премії імені К. Білокур, різьбяря по дереву, заслуженого артиста України, в минулому соліста Національного академічного народного хору ім. Г.Верьовки, ветерана Другої світової війни Василя Леонтійовича Завгороднього. Книжкові полиці були проілюстровані одинадцятьма його картинами. Експонувалися також три роботи художника-постановника кіностудії ім. О. Довженка Віталія Васильовича Яська та малюнки студентів. Розмаїття експонатів органічно доповнювали сувенірні вироби з дерева викладача кафедри мистецьких дисциплін, члена Спілки дизайнерів України Ольги Володимирівни Стрілець, виготовлені у вигляді тарілочок та дощечок у формі яблука, декорованих народними візерунками із зображенням атрибутів козацької доби.

У кожній з 12 виставкових шаф були представлені рядки з поезій Т.Г.Шевченка, які слугували епіграфами до розділів бібліографічного нарису. Окрім книг, на виставці демонструвалися керамічні фігурки козаків, предмети старовини. Це – булава, люлька, кухоль із зображенням голови козака, вишиті картинки, розписані тарілі тощо.

Нині ж у виставкових шафах читальної зали №1 експонується виставка «Гетьман Іван Мазепа – будівничий української державності», присвячена 370-й річниці від дня народження однієї з найпомітніших, найяскравіших постатей доби козацтва, будівничого української культури, державотворця й об’єднувача українських земель.

Центральним експонатом є копія портрета І.С.Мазепи роботи С.І.Васильківського, на якому він зображений статечним, доблесним воїном у лицарських латах. Саме таким бачиться гетьман через віки, зважаючи та ту неосяжну духовну спадщину, яку залишив він по собі на рідній землі.

Виховання національної гідності і патріотизму – мета колективу працівників бібліотеки ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». Саме нею ми керуємось у своїй роботі і маємо надію, що, виховуючи інтерес до своєї минувшини, робимо внесок у загальну справу плекання національної душі.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 25.05.2022 : 6
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236150

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть