|
Нещодавно в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї, що на Київщині, відкрилася виставка «Українське козацтво в скульптурі». Серед її експонатів робота ірпінського митця Івана Різника «Гетьман Пилип Орлик» і світлини дерев’яних скульптур майстра по дереву, колишнього отамана козацького товариства Тернопільщини, на жаль, нині покійного Володимира Лупійчука.
Іван Різник з допомогою різця зумів створити образ автора першої в Європі конституції. Пилип Орлик у лівій руці тримає булаву (символ влади) і Конституцію, у правій – козацьку шаблю. Винесена наперед зброя означає, що Головний Закон держави має не лише захищати її громадян, а й бути захищеним. Кожен, хто знає історію України, побачивши струнку постать у козацькому строї з булавою, шаблею і Конституцією, відразу впізнає у ній гетьмана України Пилипа Орлика. Ця скульптура – подарунок автора музею.
Щодо скульптурних композицій Володимира Лупійчука, то про них можна безперервно розповідати протягом багатьох годин. У них автор показав не лише життя козацтва. У справді монументальних шедеврах він відтворив епохальний для українського народу історичний і культурний пласт, який отримав назву козаччина. Його герої виглядають настільки реалістично, що за порухом чарівної палички ось-ось готові ожити. Козаки співають, танцюють, отримують благословення матерів, прощаються з коханими, мчать на конях у бій, рубаються з ворогами, торжествують перемогу та сумують за загиблими побратимами. Його образи навіть без зайвих слів спроможні створювати цілісну картину з життя українського лицарства. Багато творів скульптора Лупійчука – ілюстрації до поезій Тараса Шевченка, деякі вирізьблені під впливом козацьких дум.