У північно-західній частині Львівської області, на межі двох природних територій - горбогірного пасма Розточчя та сильно заболоченої в давнину рівнини Малого Полісся, де проходить головний європейський водорозділ, на державному кордоні України з Польщею, розташований один із найбільших за площею і населенням район Галичини - Жовківський.
Славна історія краю
Цей мальовничий край Галичини має давню і славну історію. Районний центр сучасної Жовківщини починає свій родовід від древньоруського поселення Вінники, яке згадувалося ще у Галицько-Волинському літописі в 1242 році і розташовувалося на жвавій торговій дорозі, що сприяло його швидкому економічному і культурному розвитку.
Але після розпаду Галицько-Волинського князівства і захоплення його земель поляками у кінці XVI століття Вінники стали власністю коронного гетьмана Станіслава Жолкевського. Той у 1603 році одержав право на будівництво нового міста з назвою Жовква, якому було надане магдебурзьке право. За типом побудови Жовкву відносять до так званих ідеальних ренесансних міст-фортець...
За кількістю історико-культурних пам’яток сьогодні Жовква посідає друге місце в області після Львова. У різні часи на Жовківщині народилися і творили такі видатні особистості, як ректор Київської братської школи Касіян Сакович, художники Іван Руткович, Дем’ян Раєвич, Іван Пляхович, Василь Петранович, історик Іван Крип’якевич, науковець і академік Михайло Возняк, письменник Лесь Мартович. Актор Богдан Ступка, кінорежисер Ярослав Лупій та його брат, поет Олесь Лупій, - теж народжені й виплекані як митці дивовижним Жовківським краєм.
Чимало славних сторінок історії краю пов’язані з національно-визвольним рухом, українським козацтвом. Під час Визвольної війни українського народу козацько-селянське військо під орудою Богдана Хмельницького двічі побувало на Жовківщині. Тут весною 1707 року перебував і гетьман Іван Мазепа з реєстровими козаками. Через століття після цих знаменних історичних подій Жовківщина подарувала Україні стійких лицарів нової хвилі національно-визвольних змагань першої половини ХХ століття. Із села Зашків пішов у буремний світ майбутній полковник армії УНР, керманич корпусу Українських січових стрільців, засновник ОУН Євген Коновалець. Із Жовківщиною пов’язана й героїчна біографія провідника ОУН Степана Бандери.
Гуртуються козаки жовківські
Лише два роки пройшло з того часу, коли на Жовківщині був створений районний осередок Українського Реєстрового Козацтва. За цей порівняно короткий час місцевими козаками вирішено багато важливих питань щодо становлення, структуризації нового осередку УРК у Галичині. Так, сьогодні на базі Жовківського районного товариства УРК діє міжрайонне Шахтарське козацьке товариство, до складу якого ввійшли реєстровці Сокальщини та Червонограда, що підпорядковуються Львівському обласному козацькому товариству.
Як розповів отаман Жовківського районного козацького товариства УРК, полковник УРК Петро Хлищ, протягом минулого року реєстровці активно вивчали, досліджували визначні історичні козацькі місця на теренах регіону. Пройшли відповідні заходи на території Жовківської міської, Куликівської селищної, Дев’ятирської сільської рад. У часи гострої економічної кризи конче доречними стали проведені реєстровцями заходи щодо надання матеріальної допомоги багатодітним сім’ям у селах Дубівка, Десятир, Крехів, Нова Кам’янка. Спільно з дирекцією Новокам’янської загальноосвітньої школи та райвідділом освіти створено нову форму учнівського самоврядування «Козацька республіка». Під патронатом товариства в районі працює школа бойового гопака, де вивчається це самобутнє українське єдиноборство. Слід відзначити, що за останній рік лави реєстрової спільноти району значно поповнилися, в основному, небайдужою, патріотично налаштованою молоддю.
У своїй діяльності козаки Жовківщини прагнуть всебічно сприяти органам державної влади та місцевого самоврядування у розбудові України як незалежної демократичної держави, відродженні української нації, козацьких звичаїв і традицій, національної ідеї «Бог, народ, Україна». Жовківське товариство УРК активно займається національно-патріотичним вихованням молоді, здійснює захист культурних здобутків рідного народу, бере активну участь у забезпеченні його духовного й матеріального добробуту, зміцненні морального та фізичного здоров’я, розвитку української культури, державної мови.
До сивих стін монастирських
Та не лише пам’яттю про славну минувшину, турботами і здобутками сьогоднішнього дня живе козацький осередок Жовківщини. Свою подальшу роботу місцеві реєстровці будують згідно зі спеціальним планом проведення конкретних заходів протягом двох найближчих років.
Так, зі слів підполковника УРК О.Вербила, який відповідає за діяльність організації у сфері духовності та виховання молоді, заплановано організувати і провести за участі керівництва органів місцевого самоврядування, педагогічних працівників, керівників правоохоронних органів, служби у справах дітей райдержадміністрації, представників духовенства і, звичайно ж, козацького товариства круглі столи на тему: «Роль науки, релігії, сім’ї, школи та суспільства у формуванні морально-етичних норм дітей та молоді». Ці заходи найближчим часом відбудуться в районному центрі, містах Рава-Руська та Дубляни.
|
Отаман Львівського обласного товариства УРК Василь Павлечко під час зустрічі зі школярами-козачатами. |
У своїй подальшій діяльності реєстровці Жовківщини мають щирий намір налагодити більш тісний зв’язок із церквами району щодо активізації роботи з духовного виховання молоді на історичному грунті, її свідомого залучення до богослужінь, які проводяться у храмах із нагоди визначних релігійних, державних та козацьких свят.
Особливо це стосується монастиря Святого Миколая, що в селі Крехові. Він знаходиться на надзвичайно мальовничій околиці поселення, притулившись своїми міцними сивими мурами та баштами до лісистих пагорбів, багатих на чисті джерела і таємничі печери. Цей старовинний василіанський монастир, заснований ще у 1618 році, діє й нині.
А неподалік від нього розташована ще одна пам’ятка української історії - Крехівський монастир.
Тут б’є пречисте джерело
У селі Заглина б’є пречисте джерело - тут ще у ХVІІ ст. людям явилася Мати Христа. Минуло вже понад 300 років, а свята аура й неземна енергетика відчувається й нині. Цілюща вода славиться надзвичайними якостями, а температура води у будь-яку пору року - 2 градуси тепла. У заглининському джерелі оздоровлювалися навіть ті, від кого відмовилися лікарі. Тут очищається не лише тіло, а й душа. Біля святої джерельної води встановлено статую Діви, яка спокійним поглядом вдивляється в очі кожного прибулого, наче заспокоюючи і закликаючи до каяття…
На Жовківщині є ще одне історичне місце, пов’язане із перебуванням тут славних козаків. Це - урочище Антонів берег, де у 1648 році отаборилося військо Богдана Хмельницького. Нині реєстровці звернулися до Новоскворянської сільради з проханням надати відповідний дозвіл на проведення тут козацьких заходів. Отаман Жовківського козацького товариства певен, що місцева влада піде назустріч реєстровцям.
|
Козаки та берегині Жовківського районного товариства УРК на горі Говерла під час відкриття туристичного сезону 2010 р. |
Не забувають у районній організації і про своїх берегинь. Як повідомляє головна берегиня краю В.Павлова, тут постійно проходять заходи з метою прищеплення дівчаткам уміння створювати родинний затишок, почуття любові і добра, виховання дітей на кращих національних традиціях.
А ось майор УРК О.Голінка, яка відповідає за цей напрямок роботи, наголошує, що юним козакам Жовківського району слід налагодити тісні зв’язки з відповідними молодіжними організаціями східних областей України. І згадує при цьому професійний ліцей Державного університету інформатики і штучного інтелекту, місцеву молодіжну релігійну громаду імені святого Петра Калнишевського. Чому б і ні! Щоправда, треба проявити ініціативу у цьому напрямку. Посередником тут може виступити і газета «Україна козацька», яка завжди залюбки друкує дописи наших молодих читачів із різних регіонів держави.
Належне місце у житті реєстровців району приділяється фізичному гарту молоді, розвиткові туризму, за що відповідає заступник отамана Жовківського районного товариства УРК, підполковник УРК Л.Павлюк. Реєстровці розвивають та популяризують види спорту, що базуються на козацьких традиціях. Їх показ щорічно проходить на свято Дня Незалежності.
Ось так живе, діє, мріє, планує, активно відпочиває молоде Жовківське козацьке товариство УРК. Тож щиро побажаємо реєстровцям цього чудового куточка Галичини здійснення всіх планів на майбуття - щастя і сили на нелегкій дорозі становлення.