Так можна коротко сформулювати мету і дух дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Українського козацтва, започаткованої Міністерством освіти і науки ще 2003 року. Торік на всеукраїнському рівні її провели вперше. Організаторами тодішнього дійства стали Рада Українського козацтва при Президентові України, Міністерство освіти і науки, Міністерство оборони України, Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді, Міжнародний благодійний фонд «Центр національного відродження» та Всеукраїнський центр патріотичного виховання. Як планують провести цьогорічне свято-змагання юних лицарів і козачат, розповів Анатолій Грива - помічник секретаря Ради Українського козацтва при Президентові України, голова Ради козацьких атаманів.
- Головна мета козацької педагогіки - формування образу сучасного козака, тобто лицаря, захисника Вітчизни, справжнього патріота, чий девіз - «Служіння Богові, Батьківщині та ближнім». А цим потрібно займатися змалку, - переконаний Анатолій Грива, який очолює головний штаб гри «Сокіл» («Джура»). - Саме тому й започатковано цю патріотичну гру. Її програма охоплює дітей різного віку: від шести до десяти років - козачата; десяти-п’ятнадцятилітні підлітки - козацькі джури і юнаки та юнки від п’ятнадцяти до вісімнадцяти років - молоді козаки й козачки. Орієнтовний план і мету цьогорічних заходів із організації та проведення дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Українського козацтва затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 5 листопада 2009 року (№ 1011).
|
Переможці минулорічних змагань - команда «Реєстровці». |
Крім головного штабу, працюють обласні, а також у Києві, Севастополі та Республіці Крим. До них входять представники освітянських органів, громадських організацій та силових структур. Перед завершальними перегонами відбір учасників гри «Джура» відбувається в кілька етапів: спочатку змагаються на першість у навчально-виховних закладах, потім - за місцем проживання, у районах та областях. Цьогоріч на районних рівнях до стойних обирали у квітні. У травні долатимуть наступну сходинку до п’єдесталу козацької слави, а вже в липні-серпні переможців проміжних етапів прийматиме Закарпаття, де і вручать пальму першості тим, хто на найвищому рівні підтвердить справжній козацький вишкіл, складе іспит на лицарство, продемонструє грунтовні знання про історію України, котру здавна називали Козацькою вільною державою. Змагання відбуватимуться на базі табору, де працює школа джур.
У процесі підготовки до гри діти мають опанувати козацьку культурну спадщину, гру на козацьких музичних інструментах, навчитися бойових танців і козацьких пісень та дум, ознайомитися з розписом та опорядженням козацьких храмів і житла, вивчити народні звичаї та ритуали. Осягнути секрети козацької кухні та медицини, господарювання на землі (у полі, на городі, в саду, на пасіці). Знати елементи козацького одягу. Тобто підготовка має бути серйозна. Щоб виконати умови гри «Джура», треба добряче працювати увесь рік. Для цього влаштовують літні козацькі табори, змагання, походи місцями козацької слави, краєзнавчі та фольклорно-етнографічні експедиції. У співпраці з «Пластом», «Соколом», «Січчю» та іншими молодіжними організаціями удосконалюють власний вишкіл, переймають досвід.
- Проводимо вікторини на теми духовності, всеукраїнські семінари для школярів старших класів із усіх куточків України. Таким чином готуємо наставників із козацького мистецтва на місцях, майбутніх керівників команд. Скажімо, на Закарпатті від 15 лютого до 7 березня у три зміни працювала Школа козацьких джур. Під час першої зміни вишкіл проходили діти з Автономної Республіки Крим, Волині, Івано-Франківської, Рівненської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Харківської областей та Севастополя. У другу зміну навчалися школярі з Вінниччини, Донеччини, Запоріжчини, Луганщини, Сумщини, Хмельниччини, Черкащини, Чернігівщини та Києва. А в третю зміну закарпатці приймали гостей із Дніпропетровщини, Житомирщини, Київщини, Кіровоградщини, Львівщини, Тернопільщини, Херсонщини та Буковини. Одне слово, намагалися охопити юнь усієї України. А в Івано-Франківську навчали бойового гопака, адже кожен елемент цього танцю, який справедливо вважають національним, символізує певну бойову дію, рух.
|
Команда «Реєстровці» під час змагань «Джура-2009». |
- З питань запровадження гри проводимо круглі столи та конференції за участю різних відомств, - розповідає Анатолій Грива. - Давно на часі створення своєрідного підручника для виховання молоді, формування образу сучасного козака. Це має бути лицар, патріот, захисник. Уже маємо робочу групу освітян, яка працює над підручником із умовною назвою «Козацька педагогіка». Украй потрібне також козацьке звичаєве право, яке стане єдиним підгрунтям для українського козацтва, сприятиме об’єднанню наших дещо розпорошених сил. На превеликий жаль, у навчальних закладах бракує фахівців із козацько-лицарського виховання. Отож плануємо створити в Києві козацьку школу, де б викладачі навчалися у робочий час, на законних підставах. Це мають бути своєрідні курси перепідготовки вчителів із козацької тематики. Гра «Джура» є першою сходинкою козацького виховання.
До цієї благородної справи потрібно залучати меценатів, створювати місцеві козацькі громади, вважає Анатолій Грива, бо освітяни власними силами не справляться. Як кажуть, усією громадою маємо займатися вихованням дітей, аби вони почувалися українцями в своїй державі.