Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Бригантина піднімає паруси

Перший в Україні, а то й у Європі, музей історії суднобудівництва створюється у Запоріжжі. Унікальні знахідки, підняті з глибин Дніпра, мабуть, стануть початком експозиції. Серед ентузіастів, які ініціювали важливу справу, - Георгій Іванович Шаповалов, доктор історичних наук, професор, директор Запорізького обласного краєзнавчого музею. Йому, мабуть, якнайкраще було відомо, що на Хортиці з кінця 17 століття існувала запорозька верф, де майстри створювали й ремонтували кораблі. Флотилію започаткував ще гетьман Іван Мазепа, а пізніше будівництво очолив адмірал Наум Сенявін, який за проектом Петра I удосконалив італійську бригантину. Це її, після козацької чайки, було піднято на берег.

Ідея підводної археології виникла досить давно, ще в 60-і роки минулого століття. Тоді у Запоріжжі з’явився клуб підводників, які час від часу натрапляли на історичні знахідки: ядра, якорі, монети, наконечники. Згодом підводні археологи зрозуміли, що поблизу Хортиці варто шукати не тільки дрібниці. Адже там був “похований” цілий комплекс: і човни-довбанки, і скіфські човни, й античні кораблі, й кораблі Київської Русі.

Навесні 1998 року внаслідок величезної повені, після скинення води поблизу Дніпрогесу, раптом відкрився перший корабель – козацька чайка. Його підняли у 1999 році і тоді ж побачили бригантину. Стало очевидним, що біля Хортиці таки існує справжнє кладовище кораблів – учасників російсько-турецької війни 1730-1739 рр. Власне, тоді ж у Запоріжжі з’явився на громадських засадах інститут підводних досліджень. Його президент Максим Остапенко, співробітники Валерій Нефедов, Дементій Кабаля, Валерій Козирєв – професіонали високого класу. Завдяки їх зусиллям ми тепер можемо зазирнути в минуле, побачити бойовий корабель, який брав участь у захопленні Очакова, відбивав напади турків у Чорному морі. Йому понад 260 років, але корабель зберігся майже на 60%. А він не залізний, не броньований, не з пластмаси – він з дерева!

Хтось може здивуватися: навіщо цей старий мотлох? Але люди мислячі добре розуміють, що в наш вік технічного прогресу інтерес до старовини зовсім не зайвий. Знайдені археологами давні поселення, поховання, а тепер і взірці військово-морської техніки наближають до нас історію, єднають покоління. А крім цього, наші предки володіли багатьма таємницями, розкриття яких пішло б на користь і сучасним дослідникам і винахідникам.

Добре, що владні структури це усвідомлюють і сприяють здійсненню багатьох проектів, зокрема створенню комплексу “Запорозька Січ”, в якому, напевно, знайдеться місце і для “Запорозької корабельні” – історичного музею судноплавства.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 21.05.2022 : 186
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2235411

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть