|
Реєстровці на фестивалі козацької слави у Маріуполі. |
З ініціативи реєстрових козаків, а їх осередки діють в усіх без винятку регіонах країни, у загальноосвітніх школах Києва, Донецька, Шахтарська, Макіївки, Івано-Франківська, Львова, Полтави, Харкова, Кіровограда, Армянська, Севастополя, Хорола і багатьох інших населених пунктів створено шкільні козацькі республіки.
Великий досвід упровадження у життя принципів козацької педагогіки накопичено у Вознесенському міському товаристві УРК «Буго-Гардівська дивізія», що на Миколаївщині. Спільними зусиллями працівників Вознесенського міського відділу освіти, міліції та військкомату, представників органів влади, зокрема, сільських та селищних голів, реєстрових козаків - у регіоні створено козацький табір, у якому молодь не лише відпочиває під час канікул, а й проходить ідейний, виховний, спортивний вишкіл. Щоденні тренінги, заняття спортом, туристичні походи місцями козацької слави, подорожі на човнах південним Бугом, де й нині збереглися автентичні козацькі пороги, навчили хлопців та дівчат пишатися рідним краєм, цінувати дружбу, колектив.
Нещодавно реєстрові козаки столиці на чолі з отаманом В’ячеславом Тарасовим разом з учителями та учнями Київської спеціалізованої школи № 252 з поглибленим вивченням української мови та літератури започаткували нову традицію - на початку та наприкінці навчального року проводити козацькі зльоти учнів, на яких звітують про роботу козацьких куренів, що входять до молодіжної організації УРК, проводяться спортивні змагання.
Прикладів ефективної роботи реєстрових козаків з молоддю десятки і сотні. І не лише у загальноосвітніх школах, а й багатьох вищих навчальних закладах, адже молодіжні осередки УРК діють у Сумському аграрному університеті, Міжнародному гуманітарно-економічному університеті імені академіка С. Дем’янчука, що у Рівному, Луцькому національному технічному університеті, Державному університеті інформатики і штучного інтелекту, Полтавській аграрній академії, Національному університеті водного господарства та природокористування у Рівному, Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості, Хорольському агротехнічному коледжі.
Тож досвід засвідчує, що немає для козацтва актуальнішого, важливішого завдання, ніж виховання молодого покоління. Яке зерно посіємо у душах дітей, таким буде український урожай у близькому і далекому майбутньому. Зможемо виховати молодих людей відповідальними, активними, патріотами своєї держави, які б шанували власну історію, мову, не цуралися її, не ганьбили, - буде майбутнє у нашої країни.
Дійти до кожної людини
Українське Реєстрове Козацтво не лише чисельна, багатотисячна, а й чітко структурована громадська організація. Генеральному штабу УРК, який за Статутом розміщується і працює у Києві, підпорядковуються обласні товариства, що діють у всіх обласних центрах, столиці та Автономній Республіці Крим. Обласним козацьким осередкам, у свою чергу, підпорядковуються міські та районні, селищні та сільські організації ВГО УРК. Чітка організаційна структура, наявність реєстрів, до яких заноситься прізвище кожного члена УРК, забезпечують ефективну діяльність козацьких осередків.
Вищим керівним органом УРК є Велика Рада, яка проводиться один раз на рік - 19 січня, у день Хрещення Господнього, - і визначає принципи, стратегію та головні завдання діяльності УРК, обирає один раз на п’ять років Голову УРК, Генерального суддю та Суд козацької честі, Генерального інспектора та Генеральну контрольно-ревізійну інспекцію, Генерального скарбничого, затверджує склад Ради Генеральної старшини УРК. З метою якісного управління козацькими товариствами УРК на регіональному рівні утворені Адміністрації Гетьмана УРК у регіонах (Київ, Львів, Сімферополь, Одеса, Харків, Донецьк). Важливими дорадчими органами ВГО УРК є Рада старійшин УРК та Рада берегинь УРК.
Значну патріотичну, просвітницько-виховну роботу впродовж років проводять реєстровці Донеччини, Черкащини, Львівщини, Харківщини, Полтавщини та інших регіонів. Узяти до прикладу Івано-Франківське товариство реєстровиків, яке очолює відомий на Прикарпатті громадський діяч Василь Гринів. За ініціативи та фінансової підтримки козаків відремонтовано й добудовано церкву Покрови Пресвятої Богородиці в Івано-Франківську, монастир у Бучачі, храми у селах Юрківка Тисьменицького району, Жуків Тлумацького району, Тишківці Городенківського району. Музично-драматичний театр, медична академія у Львові, дитячий садок у селі Чортовець, дитячий санаторій «Сніжинка» у Яремчі та санаторій «Смерічка» у Ворохті, лікарні у селах та обласному центрі, сільські школи, Городенківська районна федерація футболу - далеко не повний перелік адрес, за якими реєстровці Прикарпаття надають допомогу.
Долучилися реєстрові козаки й до реставрації замку в Олеську на Львівщині, до справи відтворення з дорогоцінних металів корони короля Данила Галицького, що вже експонувалася у музеях багатьох регіонів країни. Серед меценатів, які жертвують чималі кошти на відродження історичних пам’яток, допомогу релігійним громадам, загальноосвітнім школам, будинкам-сиротинцям, - заступник отамана Прикарпатського округу УРК Роман Калин, депутат Львівської обласної ради, реєстровець Володимир Кожан, а також реєстрові козаки Сергій Кіра і Василь Павлечко зі Львова, Василь Гринів і Петро Кирилов з Івано-Франківська, Юрій Засядьвовк з Кривого Рогу, Анатолій Власенко з Донецька, Сергій Іващенко з Волноваського району на Донеччині, Євген Капленко з Херсона, Федір Харута із Закарпаття, Олександр Дроздюк із Житомира, Микола Мазепа із Харкова, Василь Якименко з Маріуполя.
Давні козацькі традиції благодійництва та меценатства має Маріуполь. Отаман Приазовського округу УРК, успішний підприємець Володимир Муравйов та очолювані ним козаки власним коштом реконструювали у своєму місті Козацький парк, розбитий на тому місці, де колись стояла Кальміуська паланка Війська Запорозького, та відновили пам’ятник на честь 500-ліття Українського козацтва. Нині Козацький парк - улюблене місце відпочинку маріупольців.
Не можна не згадати і про проект, ініційований отаманом Вінницького обласного товариства УРК, журналістом, поетом, скульптором Миколою Крижанівським, який створив галерею робіт на тему української історії та козацтва. У рамках проекту встановлено пам’ятники Тарасу Шевченку у Могилеві-Подільському, погруддя козацького полковника Данила Нечая у давній козацькій столиці Брацлаві. Серед кращих робіт козака-скульптора - пам’ятник сподвижнику Мазепи - останньому коменданту Батурина Дмитрові Чечелю, який встановлено у Чечельнику, композиція «Отаманам Ямпільської республіки», що у селі Довжок на Вінниччині. Тим часом у майстерні скульптора - нові роботи. Уже завершено скульптурний портрет полковника Остапа Гоголя, предка славнозвісного письменника Миколи Гоголя, триває робота над пам’ятником Іванові Гонті, який планується встановити у селі Гонтівка.
Слід зазначити, що українські реєстрові козаки долучилися до справи відродження гетьманської столиці у Чигирині, за що отаман Черкаського обласного товариства УРК Борис Марченко відзначений державною нагородою - орденом «За заслуги» III ступеня. Важливою є робота з музеєфікації нашої історії. Реєстровець Богдан Сидор із села Кульчиці Самбірського району на Львівщині створив та розбудовує музей гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, який тут народився і виріс, звідси пішов на Січ. Нині в музеї за ініціативи місцевого товариства УРК щорічно проводяться науково-практичні конференції з козацької тематики, у яких беруть участь науковці, історики, освітяни з Києва, Одеси, Донецька. Сам музей включено до туристичних маршрутів Галичини.
|
Українські реєстрові козаки на урочистостях у Донецькому оперному театрі. |
До Буші нині їдуть з усіх куточків України, з-за кордону. І в тому, що село з багатою, віковою історією не загубилося на мапі України, є і заслуга українських реєстрових козаків.
Серед подвижників, на відданості справі яких тримається сучасне українське козацтво, отаман Київської обласної організації УРК Олександр Карпенко, отаман Кримського товариства УРК Микола Демченко, голова адміністрації УРК у Північно-Західному регіоні України Валерій Цимбалюк, його перший заступник Мирослав Чопик, отаман Волинської обласної організації УРК Роман Карпюк, голова Ради берегинь УРК Валентина Фурманюк, керівники козацьких товариств УРК в Естонії Володимир Паламар та Андрій Грицьков, у Фінляндії - Олексій Тітієвський та багато інших.
Конкретні справи, наша послідовна робота - найкращий агітатор за козацьку ідею, що йде від людини до людини, від серця до серця, допомагаючи творити майбутнє України.
Козацька ідея долає кордони
З перших днів свого існування Українське Реєстрове Козацтво проводить активну міжнародну діяльність. Демонструючи толерантність та повагу до різних народів, культур, релігійних конфесій і одночасно популяризуючи українську культуру, мистецтво, літературу і, звичайно, козацьку, лицарську, ідею, делегації реєстрових козаків з офіційними візитами побували у багатьох країнах світу - Італії, Австрії, Угорщині, Німеччині, США, Фінляндії, Польщі, Туреччині, Ізраїлі. Під час численних зустрічей з державними діячами, керівниками громадських організацій, представниками українських діаспор, церковними ієрархами було обговорено низку питань щодо співпраці України з іншими країнами у сфері економіки, науки, освіти, культури.
Надзвичайно важливим видається той факт, що міжнародна діяльність Українського Реєстрового Козацтва дала імпульс для створення осередків, підрозділів УРК у багатьох країнах світу. Козацькі товариства, що діють згідно зі Статутом нашої організації, вже працюють у Естонії, Латвії, Фінляндії, США, Японії та Угорщині. Членами реєстрових осередків стають не лише представники діаспори, а здебільшого представники інших народів, які у козацтві вбачають лицарство та шляхетність і через роботу в реєстровому товаристві мають намір долучитися до скарбів козацького духу, вивчити історію України, наші традиції, українську мову, як одну з наймелодійніших, співучих у світі. Отаман Українського Реєстрового Козацтва в Японії доктор Йошіхіко Окабе, який майже рік тому спеціально приїздив до України, аби пройти церемонію посвяти у реєстрові козаки, нещодавно ініціював проведення на Донеччині науково-практичної конференції «Українсько-японський форум з культури та регіональної політики».
Поглибленню співпраці між Україною та країнами Балтії сприяє діяльність осередків УРК у Латвії та Естонії.
Нещодавно делегація УРК повернулася з Фінляндії, де відбулися презентація місцевого товариства УРК та прийом до реєстрового братства нових членів. У рамках візиту пройшли зустрічі козацької старшини з директором Інституту Росії та Східної Європи Кірсті Сутунен, з комісаром одного з округів Гельсинкської поліції Тімо Вайніо, керівниками промислових корпорацій. Представники УРК були запрошені й на військові навчання Сил оборони Фінляндії. Тепер ми очікуємо гостей з Фінляндії на гостинній українській землі - наші нові друзі мають намір зняти фільми про Україну й українців і, зокрема, про Українське Реєстрове Козацтво.
У цьому році ВГО УРК започаткувало щорічний морський похід Азовським морем за підтримки Президента України Віктора Януковича із заходом до українських і російських портів. Мета походу - сприяння зміцненню українсько-російської дружби, вивчення історії морських походів українського козацтва, встановлення більш тісних стосунків між Українським козацтвом і козацтвом Російської Федерації.
|
Реєстрові козаки у гостях в учнів Київської спеціалізованої школи №252. |