|
Вступне слово до унікальної книги написав Гетьман Українського Реєстрового Козацтва, член-кореспондент Національної академії наук України Анатолій Шевченко. Він зазначив, що за роки незалежності нашої держави написано чимало наукових праць, з’явилося багато популярних публікацій, присвячених різноманітним аспектам багатогранної державної, політичної, військової, дипломатичної, меценатської, церковно- релігійної та культурно-просвітницької діяльності одного з найвидатніших українських гетьманів. Проте саме Теофіл Рендюк, використовуючи досі невідомі в Україні наукові джерела, ретельно дослідив не лише останні місяці, а й дні та години життя Івана Мазепи та встановив точні місця багаторазових перепоховань та точне місце знаходження останнього поховання гетьмана.
Голова УРК Анатолій Шевченко зазначає, що автор книги „Гетьман Іван Мазепа відомий і невідомий” зробив надзвичайно багато для того, щоб знання про великого українського державника Івана Мазепу поширювалися у багатьох країнах світу. Зокрема, його перша двотомна книга про Мазепу (2008) розійшлася у дванадцяти країнах світу й зацікавила зарубіжного читача настільки, що наступного 2009 року була доповнена й перевидана.
Нинішня книга - не менш значний внесок у справу відродження нашої історії, повернення до сучасників імен справжніх героїв та популяризації гетьмана, який поклав своє життя на вівтар боротьби за незалежність та свободу України.
Ідея дослідити зв’язки гетьманської України з середньовічними православними придунайськими князівствами Молдовією та Валахією, через які пролягав місток для забезпечення стратегічних інтересів І.Мазепи на південно-західному напрямку його зовнішньої політики, у тому числі і зв’язків з православним світом Близького Сходу („УК” у кількох попередніх номерах розповідала про історію видання коштом Івана Мазепи „Євангелія” арабською мовою для християн близькосхідних країн) з’явилася давно. Ще 1993 року Теофіл Рендюк як співробітник Посольства України в Румунії став одним з ініціаторів комплексної наукової експедиції Національної академії наук України, проведеної за маршрутом Батурин-Київ-Бендери-Варниця-Ясси-Галац-Бухарест. Так розпочалося дослідження молдавської частини життя славного гетьмана України і його смерті у 1709 році у Бендерах, а також обставин неодноразового його перепоховання. Проект увінчався успіхом завдяки інтенсивним контактам українського дослідника з молдавськими та румунськими науковцями, представниками влади та українських громад Республіки Молдова та Румунії.
Робота Теофіла Рендюка в Румунській академії, найдавнішому науковому закладі країни, дала несподівані результати. Дослідник виявив тут оригінальний примірник „Євангелія”, виданого арабською мовою у місті Алеппо у січні 1708 року.
Про це та про інші відкриття авторитетного дослідника читач зможе дізнатися із нового видання - книги „Гетьман Іван Мазепа відомий і невідомий” .