|
Видання вміщує методичні розробки та дидактичні матеріали, сценарії шкільних свят козацької тематики (уроки з історії козацтва, історичні дебати, оцінювальні дискусії, ігри-кросворди, інтелектуальні ігри, гра-подорож на Січ, до козацьких міст та містечок, вікторини, свята, приурочені до визначних дат, і спортивні свята), що можуть бути успішно використані у навчально-виховній роботі з аудиторією різного шкільного віку.
Упорядники посібника, скажімо, для молодших класів, зокрема п’ятого, розробили методику проведення уроків за такими темами: виникнення українського козацтва та Запорозької Січі, доба героїчних походів, українська держава Гетьманщина. Для учнів восьмих та дев’ятих класів цікавими будуть теми: організація влади на Запорозькій Січі, адміністративно-територіальний поділ та освоєння земель Нової Січі, проведення козацьких рад, портрети гетьманів та козацької старшини, передумови та початок Національно-визвольної війни, соціально-політичне та економічне становище за часів козаччини, культурна розбудова України у період Гетьманщини тощо.
Упорядники навчально-методичного посібника пропонують педагогам та організаторам позашкільної освіти понад двадцять сценаріїв різноманітних свят козацької тематики. Зокрема, «Козацькими стежками», «Сторінки історії Запорозького козацтва», «Козак - лицар духу», «Іван Сірко», «Славетний гетьман України Богдан Хмельницький», «Суперкозак школи» тощо.
Як свідчить досвід, виховання дітей та молоді на прикладі життя і боротьби українського козацтва стало важливою складовою сучасної педагогічної науки. Освітянами накопичено цінний досвід щодо втілення козацької педагогіки у сучасне життя навчальних закладів. Поширення цього досвіду й залучення ширшої аудиторії до виховної діяльності на матеріалі історії Запорозького козацтва і є актуальною справою, оскільки козацька педагогіка стала осердям української народної педагогіки, дала змогу продемонструвати усьому світові самобутність нашої культури.
Активний дослідник козацької педагогіки Юрій Руденко у своїй праці «Основи сучасного українського виховання» зазначив: «Необхідно зважити на те, що надійшов час великих змін у духовній сфері, і козацько-лицарські традиції виховання є за своєю сутністю високим покликанням, одним із найефективніших шляхів формування в підростаючих поколіннях шляхетності, аристократизму духу, націєтворчих і державотворчих якостей, спрямованості духовної енергії на практичні справи в ім’я народу, Української держави».
Автори проекту та відповідальні за випуск навчально-методичного посібника - головний редактор газети «Україна козацька» Світлана Чорна і директор бібліотеки ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький педагогічний університет імені Григорія Сковороди» Ольга Шкира й очолювані ними творчі колективи - провели титанічну роботу з добору, класифікації, упорядкування різних видів навчально-методичних матеріалів.
Тож посібник допоможе учителям-предметникам, класним керівникам, організаторам позакласної та позашкільної роботи, методистам, викладачам та студентам педагогічних навчальних закладів ефективно працювати на виховній ниві з метою передачі юним українцям козацьких духовних надбань.
Посібник, що нараховує понад 500 сторінок, ілюстрований кольоровими світлинами.
Видання рекомендоване до друку кафедрою українознавства Державного університету інформатики і штучного інтелекту та Вченою радою Переяслав-Хмельницького педагогічного університету.