Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ХАРКІВ – МІСТО КОЗАЦЬКОЇ СЛАВИ

Нажмите для увеличения
Козаки Харківського обласного товариства УРК під час проведення козацької ради

Майже за п’ятсот кілометрів на схід від Києва розташоване друге за величиною місто України - Харків - місто, яке 90 років тому було столицею України. Це було давно, але і до сьогодні визнана столиця Слобожанщини не втратила своєї величі. Харків і зараз залишається одним із найбільших промислових міст України, осередком науки і культури, містом студентів.

Як все починалося

Історія Харкова - цікава й багатогранна - нараховує понад три століття. Її початок тісно пов’язаний з національно-визвольними змаганнями українського народу в XVI-XVII століттях. Тоді, рятуючись від гніту, на територію сучасного центру Харківщини із Задніпров’я прибула група козаків на чолі з Іваном Каркачем.

Вони побудували військову фортецю на плато між річками Харків і Лопань і назвали поселення Харковом - від назви річки, відомої ще до заснування міста.

Це офіційна і найбільш імовірна версія заснування міста. Проте існує чимало не менш цікавих легенд щодо його назви. Деякі історики вірять, що половецька столиця Шарукань - етимологічне джерело назви міста. Згідно з найпопулярнішою легендою, ця назва пов’язана з прізвищем козака Харка, який нібито був козацьким сотником і утворив на місці сучасного Харкова козацький хутір. Розповідають, що він загинув у боротьбі з татарами, а біля його хутора утворилися нові поселення, які отримали назву на честь першого тутешнього господаря. Є також версія, що першим в околицях Харкова оселився дід козака, теж Харко, і саме на його честь назване місто.

Коли саме жив Харко, до¬стеменно невідомо, але із уст в уста народ передавав легенди, які живуть і нині. Як би там не було, легендарному козаку Харку у 2004 році споруджено пам’ятник, автор якого - скульптор Зураб Церетелі. Саме до нього козаки покладають квіти на козацькі свята.

Відроджуємо козацькі традиції

Історія Харкова від самого початку тісно пов’язана з козацтвом, тож коли на зорі незалежності почало відроджуватися сучасне українське козацтво, харків’яни одними із перших долучилися до цієї гідної справи. Першою активнодіючою козацькою організацією Харківщини було обласне товариство Українського Реєстрового Козацтва, яке очолив доктор філософських наук Михайло Дубровський.

З моменту заснування Харківського обласного товариства УРК, а було воно офіційно зареєстроване у 2002 році, його представники розгорнули активну діяльність у різних напрямках. Та найбільшу увагу реєстровці приділили популяризації ідеї Українського Реєстрового Козацтва. І чим більше люди дізнавалися про роботу УРК, тим більше з’являлося бажаючих вступити до його лав. За якийсь час Хар¬ківське обласне товариство стало одним із найчисельніших в Україні. Його лави невпинно зростають і нині.

Нажмите для увеличения
Посвяту у козаки проводить отаман Харківського обласного товариства, генерал армії УРК Віктор Посохов

Одним із найважливіших досягнень обласного товариства УРК можна вважати створення у 2003 році Харківського науково-дослідного інституту козацтва імені І.Мазепи, робота якого спрямована на дослідження історичних, патріотичних, військових, духовних та культурних традицій українського козацтва і сучасних козацьких рухів в Україні. Керівником закладу призначили відомого науковця, доктора філософії, академіка Міжнародної кадрової академії, на той час отамана Харківського обласного товариства УРК, Михайла Дубровського. На посаду очільника Харківського обласного товариства було обрано Віктора Посохова.

З того часу для Харківського обласного товариства УРК розпочався новий етап існування.

Найпершим і найголовнішим завданням, яке поставив перед собою новообраний отаман, - зібрати навколо себе однодумців, для яких козацька честь і любов до Батьківщини були понад усе. І хоча бажаючих вступити до лав УРК було багато, Віктор Посохов наполягав на тому, щоб козаками-реєстровцями ставали лише найдостойніші. Нині Харківське обласне товариство представляють найсвідоміші, ініціативні, небайдужі до долі Батьківщини патріоти. Серед них відомий громадський діяч Микола Мазепа, по¬літолог Валерій Рубан, заступник Харківського міського голови, директор Департаменту охорони здоров’я та соціальних питань Світлана Рубан-Горбунова, відомий меценат Олександр Куліничев та багато інших гідних представників української інтелігенції краю.

Працюємо заради майбутнього

Серед пріоритетів хар¬ківських реєстровців - робота в навчальних закладах з метою виховання у молоді почуття національної гідності, збереження кращих традицій українського народу. В цьому напрямку постійно проводиться активна робота у міських, районних, селищних осередках УРК. Реєстровці Слобожанщини організовують благодійні дитячі концерти і фестивалі, спортивні ігри “Козацькі розваги” тощо.

Мрія харківських реєстровців - створення дитячого козацького табору. Багато педагогів згодні долучитися до цієї доброї справи, та й учнівська молодь, як показало опитування, із задоволенням відпочивала б у такому таборі. Керівниками обласного товариства УРК була розроблена детальна програма створення і розвитку табору, яку подали на розгляд до Харківської облради. Нині, за словами отамана Харківського обласного товариства УРК Віктора Посохова, для втілення цієї ідеї козаки залучатимуть меценатів - патріотів Слобожанщини.

Беруть участь реєстровці і в щорічному етнофестивалі “Печенізьке поле”. Цього року організатори фестивалю запропонували створити козацький хутір: реєстровці власним коштом побудували козацьку заставу, привезли дві гармати, які пострілами щогодини сповіщали про те, що козацька ідея живе в нащадках лицарів-запорожців.

Значним здобутком реєстровці Харківщини вважають створення козацької координаційної ради при облдержадміністрації, до якої, крім власне реєстровців, увійшли представники інших козацьких формувань регіону. На черговому засіданні координаційної козацької ради її очільником було обрано голову Адміністрації Гетьмана УРК у Східному регіоні, отамана Харківського обласного товариства УРК Віктора Посохова, а секретарем ради - начальника штабу Адміністрації Гетьмана УРК у Східному регіоні України Валерія Рубана. Вони ж стали представниками козацтва у міській та обласній адміністраціях. Нині влада охоче співпрацює з козаками Слобожанщини, їх запрошують до участі в різних заходах районного, міського й обласного масштабів, а керівництво координаційної ради завжди дбає, щоб співпраця набувала реальних обрисів. Сьогодні реєстровці активно допомагають правоохоронним органам охороняти об’єкти, забезпечувати правопорядок у громадських місцях тощо.

Міжнародна діяльність

Протягом трьох років зміцнювалися дружні стосунки між Харківським обласним товариством УРК і Бєлгородським козацьким товариством Центрального козацького війська Російської Федерації.

Обмін офіційними делегаціями, співпраця, вивчення обопільного досвіду вивели співробітництво двох козацьких товариств на високий рівень.

У нинішньому році представники УРК запропонували своїм бєлгородським побратимам підписати офіційну угоду про співпрацю між козаками Росії та України. Для обговорення документа делегація харківських реєстровців у складі отамана Харківського обласного товариства УРК Віктора Посохова, отамана Харківського міського товариства УРК Івана Закіпного, начальника штабу Адміністрації Гетьмана УРК у Східному регіоні України Валерія Рубана, заступника отамана Харківського міського товариства УРК Олександра Федоряки та інших реєстровців завітала до Бєлгорода. В рамках поїздки реєстровці взяли участь у святкуванні 68-ої річниці міста, зустрілися з представниками місцевої влади. Проте головною подією стала козацька рада двох товариств, на якій українські й російські козаки розглянули питання розвитку козацького руху у Бєлгородській і Харківській областях та підписали спільну угоду про співпрацю, яка передбачає обмін офіційними делегаціями, спільну працю у патріотичному вихованні молоді в дусі козацьких традицій, обмін інформацією про діяльність козацьких товариств, проведення дитячих конкурсів на козацьку тематику, розробку спільних економічних проектів.

Важливим результатом зустрічі стало рішення про проведення науково-практичної конференції “Козацтво Бєлгородщини і Харківщини: історія, досвід, проблеми”, яка пройде у два етапи: в Росії та Україні. Зараз проводиться активна розробка плану конференції, яка, за задумом авторів, має відбутися наприкінці весни або на початку літа 2011 року.

Вже зараз про участь у конференції заявили Харківський науково-дослідний інститут козацтва, Харківський національний педагогічний університет імені Г. Сковороди, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Бєлгородський і Воронезький державні університети.

У рамках міжнародної діяльності отамани обласного і міського товариств УРК Віктор Посохов та Іван Закіпний у складі делегації “Потяг дружби” взяли участь у поїздці, присвяченій 65-річчю перемоги над фашистською Німеччиною. Учасники делегації відвідали Бєлгород, Курськ, Орел, Тулу, Москву.

Не менш цікавим і корисним виявилося відвідання харків’янами Придністров’я. Під час цієї подорожі відбулася зустріч з козаками з інших регіонів, зокрема кубанськими. Реєстровці відвідали Меморіальний комплекс у Бендерах, де поклали квіти й жменьки освяченої рідної землі на могили українських козаків, побували біля пам’ятника Конституції Пилипа Орлика, спорудженого у вигляді книги, на якій викарбовано інформацію про історію написання цього документа, віддали шану гетьманові України Іванові Мазепі на місці його поховання.

Як зазначив голова Адміністрації Гетьмана УРК у Східному регіоні України, генерал армії УРК Віктор Посохов, у керівництва обласного товариства УРК ще дуже багато цікавих планів, які реєстровці Слобожанщини неодмінно втілять у життя.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 21.05.2022 : 165
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2235390

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть