|
Анатолій Близнюк, голова Донецької обласної державної адміністрації |
- Анатолію Михайловичу, сьогодні не треба заглядати до статистичних звітів, щоб переконатися у тому, що в економіці області намітилися позитивні результати: вулиці обласного центру заполонили автомобілі, не є предметом розкоші комп’ютери, мобільними телефонами користуються не тільки бізнесмени, але й пенсіонери, студенти. А це вже показник того, що люди стали жити краще. І все-таки, які пріоритети соціально-економічного розвитку Донецької області?
- Економіка регіону з населенням біля п’яти мільйонів чоловік орієнтована насамперед на розвиток товаровиробничого комплексу. Багато чого в цьому напрямку вже робиться. На даний час більше ніж 700 підприємств різних галузей промисловості і форм власності зайняті виробництвом товарів народного споживання. Спостерігається стійка тенденція нарощування виробничих обсягів: у 2003 році випущено непродовольчих товарів народного споживання на суму 1,2 млрд. грн. (на 23,2 відсотки більше рівня 2002 року).
Освоєно більше сотні видів якісних конкурентноспроможних товарів, зростання виробництва яких забезпечується в першу чергу на підприємствах, що працюють у режимі пільгового інвестування. Важливу роль у збільшенні обсягів виробництва, створенні робочих місць, освоєнні нової конкурентноспроможної продукції зіграв закон України «Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області». Досить сказати, що протягом 2003 року тільки в машинобудівному комплексі Донбасу реалізовано 7 інвестиційних проектів, у рамках яких отримано інвестицій на суму понад 53 мільйони американських доларів. Чимало позитивних зрушень і в інших галузях господарського комплексу області, у вирішенні соціальних питань.
- Анатолію Михайловичу, Ви, звичайно ж, пам’ятаєте популярну свого часу фразу: «Є хліб - буде і пісня!». Поки в Україні, що стала самостійною державою, протягом багатьох років переборювалися кризові явища в економіці, йшла боротьба за виживання, за те, щоб нагодувати людей, про пісні забули. А коли згадали - то зіткнулися з проблемами духовної та моральної деградації суспільства. Матеріальні цін-ності відсунули на задній план духовні, християнські цінності. І фраза: «Немає цінностей вище, ніж духовні» вже перестала бути аксіомою...
- Дійсно, за роки незалежності України - а це дуже невеликий відрізок часу в історичному плані - наше суспільство швидкими темпами осягало психологію ринкових відносин. Різкі, часом революційні зміни в житті, прагнення домогтися максимального ефекту, використовуючи мінімально можливі ресурси, а для багатьох боротьба за виживання не могли відбутися без утрат. Але живемо ми «не хлібом єдиним». Тепер, коли намітилися стійкі позитивні тенденції в економіці, використовуємо і реальну можливість відродження духовних цінностей. 2004 рік у Донецькій області був оголошений Роком духовності. Таке рішення облдержадміністрації, підтримане головою обласної ради Б. В. Колесниковим, депутатським корпусом, знайшло широкий резонанс у найширших прошарках населення області. Адже Україна (це стосується і Донеччини) - країна пісенна, країна з багатими культурними традиціями, які нам, нині живущим на землі, необхідно примножити та зберегти для нащадків.
- Анатолію Михайловичу, що для Вас поняття «духовність»?
- Духовність у моєму розумінні - це цілий комплекс понять. У тому числі й те, як одна людина ставиться до іншої, чи любить людей взагалі, чи готова поділитися хлібом насущним зі своїм ближнім. Зараз в області ведеться велика робота з реалізації прийнятої Урядом Віктора Федоровича Януковича Програми «Послідовність. Ефективність. Відповідальність» щодо подальшого підвищення заробітної плати. І я вважаю, своєчасна виплата, підвищення заробітної плати - це свого роду тест на відповідність духовним принципам людства, конкретна відповідь на підтримку року духовності, причетності кожного з керівників до збільшення духовного багатства Донеччини.
- Могли б Ви розповісти, що вже зроблено в рамках Року духовності?
- У народі говорять «Курчат восени рахують», а надворі зараз - весна! Але якщо серйозно - зроблено, звичайно, чимало. Адже й раніше проводилися заходи, спрямовані на викорінення таких негативних явищ у суспільстві, як злочинність, наркоманія, проституція, дитяче бродяжництво тощо. Просто зараз роботою, спрямованою на духовний розвиток особистості, ми стали займатися предметно та багатопланово. Наведу лише один приклад. Під егідою облдержадміністрації в донецькому краї пройшла естафета культури і праці «Від села до села, від району до району», у ході якої було виявлено чимало талантів, підтверджено великий творчий потенціал нашого народу. 18 працівників культури, глав райдержадміністрацій і сільських рад за підсумками естафети «Від села до села, від району до району» були нагороджені Почесними грамотами Міністерства культури і мистецтв України. У проведення естафети культури і праці, що стала сплеском народної творчості, допомогла виявити духовне багатство народу, включилися творчі колективи великих і малих міст під девізом «Від міста - до міста». А взяти Донбас театральний. У Донецькому державному академічному театрі опери і балету ім. А.Б. Солов’яненка під керівництвом художнього керівника театру, народного артиста України Вадима Писарєва щорічно проходить фестиваль «Зірки світового балету», що виходить далеко за межі Донецька. Не менший інтерес викликають щорічні фестивалі «Солов’їний ярмарок», «Прокофьевская весна», «Рідна домівка». Наприкінці березня - у Міжнародний день театру - у Маріуполі пройшов міжрегіональний фестиваль «Театральний Донбас-2004», присвячений святкуванню 60-річчя Національного союзу театральних діячів України. І таких прикладів можна було б навести чимало.
Або Донбас спортивний. У нашій області активно розвивається більше 70 видів спорту, 38 з яких віднесені до розряду олімпійських. Імена Поліни Астахової, Олександра Сидоренка, Надії Ткаченко, Сергія Бубки, Лілії Подкопаєвої й багатьох інших спортсменів золотими буквами вписані до історії спортивної України.
Справедливості заради хочу відзначити, що Рік духовності, оголошений керівництвом області, знаходить конкретну підтримку органів місцевого самоврядування, широкого кола громадськості. Практично в усіх містах, селищах міського типу, селах Донеччини ведеться робота в даному напрямку. Зміцнюється і матеріально-технічна база установ культури. Причому не тільки за бюджетні кошти, але і завдяки меценатам. Під патронатом 35-кратного рекордсмена світу зі стрибків з жердиною Сергія Бубки в Донецьку відбувся XV Міжнародний легкоатлетичний турнір «Цептер - Зірки жердини», що вилився в яскраве спортивне свято. Неоціненний внесок до фізичного виховання молоді вносить президент футбольного клубу «Шахтар» Ринат Ахметов, який не шкодує зусиль для створення в Донбасі школи футбольної майстерності.
|
А.М. Близнюк (в центрі) і делегація Всеукраїнської партії духовності і патріотизму та Українського Реєстрового Козацтва в Донецькій обласній державній адміністрації. |
- Якщо ми хочемо конструктивно підійти до вирішення такої значимої для суспільства проблеми, як духовна криза, то не обійтися без відродження християнських законів і християнської моралі...
- Безперечно. Донбас - регіон багатоконфесійний. У нас діє більше 1200 релігійних організацій 49 релігійних напрямків. І керівництво області все робить для того, щоб люди різних віросповідань жили у мирі й згоді.
За останнє десятиліття в Донбасі побудовано багато храмів. Тільки в обласному центрі їх - добрий десяток. Але, на жаль, далеко не всіх дороги ведуть до Храму. Далеко не в усіх серце наповнене християнською любов’ю до ближнього. Далеко не у кожного душа відкрита Богові, а розум здатний сприймати та розуміти заповіді Божі.
Не змусити людей повірити в Бога, а відродити в їхніх душах те добре, що в них є, - у цьому, на мій погляд, сьогодні головне завдання справи утвердження в українському суспільстві традиційних християнських заповідей. Процес цей тривалий. Але роботу в цьому напрямку ми не залишаємо «на потім».
Цього року багато що робиться для відродження Святогірського Святого-Успенського чоловічого монастиря, якому наданий статус Лаври. У нас багато помічників. Люди готові працювати, щоб відродити Лавру. І я цей факт вважаю дуже символічним: це основи нашої порядності, причетності до загальної справи. Наша віра - це основа основ. Важливо жити і дотримуватися Божих законів. І я впевнений, що основна частина населення Донбасу підтримує ці принципи.
- Анатолію Михайловичу, читачам нашої газети цікаво буде почути Вашу думку про діяльність Всеукраїнської громадської організації «Українське Реєстрове Козацтво».
- Українське Реєстрове Козацтво в Донецькій області заявило про себе конкретними справами. Формування реєстрового козацтва діють в багатьох містах і районах області і беруть активну участь у роботі з патріотичного виховання нашої молоді, у громадському житті регіону.
Підводячи підсумок нашої розмови, хочу підкреслити: Донбас славиться не тільки природними багатствами, але й ініціативними, діяльними, мислячими по-державному людьми. Це дає підстави стверджувати, що вже в найближчі роки ми зможемо перебороти таке негативне явище, як бездуховність суспільства й у майбутньому наша багата талановитими людьми Україна стане в один ряд з цивілізованими європейськими країнами.