|
Бандурист Віктор Мішалов дарує людям музику і народні думи |
Нещодавно Центр українського й канадського фольклору ім.Петра і Дорис Кулів та Канадський інститут українських студій Альбертського університету приймали відомого музиканта й етномузикознавця Віктора Мішалова.
Мішалов народився в Австралії, де вперше почув і захопився бандурою. Хоча він і намагався задовольнити бажання батьків стати інженером, справжнім його покликанням виявилася музика. У 1979 році він поїхав в Україну навчатися в Київській консерваторії, де, окрім формальних студій з бандури, також брав приватні уроки з традиційного кобзарського мистецтва в такого відомого виконавця, як Григорій Ткаченко, - одного з небагатьох майстрів традиційної школи гри на інструменті. Здобувши стипендію в Австралії у 1988 році, Мішалов вирушив до Канади й США, де навчався під керівництвом багатьох провідних бандуристів, записував їхні твори та удосконалював власну техніку. Того ж року він переїхав до Торонто, де й нині мешкає. Нещодавно Мішалов здобув ступінь кандидата наук у Харківській державній академії культури, успішно захистивши дисертацію «Культурно-мистецькі аспекти генези і розвитку виконавства на Харківській бандурі».
У рамках зустрічі в Альбертському університеті знаний бандурист виступив із лекцією «Гнат Хоткевич, Харківська бандура та відновлення занедбаної виконавської традиції». Мішалов особливо цікавиться харківським виконавським стилем, який майже зник, а також самим інструментом. Він продемонстрував відео канадського виробника бандури Вільяма Вецала, з яким співпрацює і який нещодавно почав виробляти високоякісні бандури, задня частина якої зроблена зі скловолокна.
Згодом, під час обіду зі студентами й викладачами у відділі сучасних мов і культурологічних студій, Мішалов виступив із доповіддю про виконавські стилі гри на бандурі, демонструючи їх як на новому, так і на старосвітському інструментах. Він також побував на уроці з української народної пісні, де продемонстрував різні види пісень та різні види бандур. Тут він виконав думи й інші традиційні пісні на обох інструментах, а також інші види музики, зокрема й класичну. Його улюбленою є музика, написана спеціально для бандури Гнатом Хоткевичем, що, на його думку, надає виконавцеві особливих можливостей гри на бандурі.
А ще музикант-бандурист зустрівся з учнями українсько-англійської двомовної програми у початкових школах св.Мартина й о.Кевіна Кернса. Там він виступив з концертом, організованим Українським музичним товариством Альберти в Домі української молоді. Цей концерт перед невеликою аудиторією носив інтимний характер. Музиканту вдалося передати глибокі почуття й рефлексії через майстерну й пристрасну гру. Особливо запам’яталося його виконання дум. Віртуозний бандурист, Мішалов також проявив уміння ведучого, роблячи вступи до своїх пісень, що часом переходили в захоплюючі історії про їх створення, ділився спогадами та планами на майбутнє.
|
Головний отаман Київського обласного товариства УРК генерал-лейтенант УРК Олександр Карпенко з дружиною Оксаною та сином Федьком разом з вихованками Стрітівської школи кобзарського мистецтва |