|
|
Україна - земля козацька. Українці - нація козаків. Відчуття рідної землі, свого роду -
в мільйонах душ і сердець. Рід козацький збагатив Україну, та й увесь світ, талантами державних діячів, відомих учених, будівничих, митців, поетів. Із роду козацького,з козацької Березоточі Лубенського району на Полтавщині й художник Іван Якович Новобранець, неперевершений майстер пензля, що увічнив на полотні Тарасу Бульбу, Івана Мазепу, Мамая, козака Голоту, для яких дорожча за срібло-злато - рідна земля, вольная воля.
Іван Якович - заслужений художник України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва, член Національної спілки кобзарів України, лауреат премії імені Самійла Величка, козацького літописця, - як ніхто інший відчув героїзм епохи Гетьманщини й гайдамаччини. У славній борні за Українську державу черпає митець натхнення. І мужність залишатися самим собою - чесним та щирим у житті й творчості.
Глибоке осмислення української історії й козацтва, проникнення в таїну народної пісні й думи, мови допомагають художнику створювати яскраві образи козаків, лицарів, захисників Вітчизни, картини на історичні й ліричні теми.
|
|
Для творчої манери Івана Новобранця, який на початку мистецького шляху заявив про себе як про цікавого пейзажиста, майстра портрета й натюрморта, нині характерна особлива залюбленість в історію рідного краю. Непідробний патріотизм, гордість за свій козацький, волелюбний, незламний рід виливаються на полотна радістю віри у справедливість і торжество добра.
До творів героїко-патріотичної тематики належить чимало полотен майстра - «Іван Мазепа», «Тарас Бульба», «Лист до Мотрі Кочубе-ївни», «Ой, там гуляв козак Голота», «Дума про Наливайка», «Чумацький шлях».
На початку дев’яностих, з нагоди проголошення Україною незалежності, Іван Новобранець створив одну з найяскравіших своїх картин, яку так і назвав - «До дня проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року». Улюблений народний герой Козак Мамай верхи на білому коні, з бандурою через плече, з булавою як символом гетьманської, народної влади, переможцем повертається на рідну землю, яку він віками боронив від загарбників та манкуртів. У руці козака - спис, яким він пронизує червоного змія, що десятиліттями пив кров з українського народу.
Козак Мамай завжди вважався оборонцем та захисником народу. Любов простого люду до цього героя явила світу народну ікону, на якій і зображувався козак-воїн, що сів перепочити з улюбленою бандурою в руках. Ікони з Мамаями колись прикрашали чи не кожну українську світлицю. Картина Івана Новобранця відроджує, розвиває народну традицію вшанування Мамая. На своїй картині художник зображує козака наче святого, з німбом над головою, вбирає його у вишиванку та червоні шати, що в іконографії є небесним кольором і свідчить про Божественну присутність. Насичені жовтий та синій кольори, на фоні яких виступає Козак Мамай, символізують незалежність України, її Божественну суть, адже це кольори сонця і неба - вищого, духовного начала.
Багатьом полюбилася картина Івана Новобранця «Тарас Бульба». Ще один літературно-народний герой зображений сильним, непереможним козарлюгою, вбраним у вишиванку-полуботківку. І знову на синьо-жовтому тлі, наче на фоні національного прапора, за право якого вільно розвіватися на вітрі боролося не одне покоління українців.
У доробку художника чимало й інших величних та символічних полотен - «Дума про Чорнобиль», «Чуєш, брате мій», «За байраком - байрак», що стали символом епохи та величі української нації.
|
|
|