Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
НАШЕ ДУХОВНЕ БАГАТСТВО

Нажмите для увеличения
Творча інтелігенція спільно з реєстровими козаками відзначають 140-річчя з дня народження Лесі Українки у Музеї родини Косачів м.Новограда-Волинського. На світлині: фрагмент вистави «Лісова пісня»

У 2009 році з нагоди Дня державності над Лесиною землею у Новограді-Волинському піднявся ще один хрест - козацький - на честь 360-річчя утворення Звягельського козацького полку. З того часу ще більшої уваги громадян міста здобуло місцеве реєстрове козацтво. Девіз громадської організації, «До міцної держави і добробуту України - через духовність і патріотизм кожної людини», воно щоденно втілює в життя реальними справами.

Новограду-Волинському є чим пишатися в минулому. Його багатовікова історія з першої літописної згадки в Іпатіївському літописі у 1257 році нараховує понад 750 років. Негаснучими зірками освітлюють її древні звягельчани, козаки Максима Кривоноса, декабристи Товариства об’єднаних слов’ян, учасники всіх війн. Найяскравішим сузір’ям в історії міста є родина Косачів, яка подарувала Україні і світові Лесю Українку, 140-річчя з дня народження якої відзначили 25 лютого, Михайла Косача (Обачного), Ольгу Косач-Кривинюк, якими пишаються не тільки мешканці Новограда-Волинського.

У місті вже більше сорока років працює Літературно-меморіальний музей Лесі Українки. Він зосереджує у своїй експозиції та фондах більше двох тисяч основного та близько тисячі одиниць науково-допоміжного фонду. За роки роботи музею його відвідало понад 600 тисяч відвідувачів, кожен з яких поніс із собою частинку тепла цієї оселі. Колектив музею на чолі із заслуженим працівником культури

В.О. Римською багато десятків років доносить до відвідувачів велич і силу духу, талант і ніжність славетної дочки Новограда-Волинського Лесі Українки. Тут зберігаються особисті речі сім’ї Косачів, до яких додалися у 2003 році дарунки внучатої племінниці Лесі Українки О. Лютон та давнього друга музею Л.І.Листовської-Кизуб.

Велику шану віддають люди ще трьом визначним членам цієї сім’ї. Олена Петрівна Драгоманова-Косач (літературний псевдонім - Олена Пчілка) - видатна українська письменниця, яка в нашому місті збирала етнографічні та фольклорні матеріали, пісні, легенди, українські вишивки. Саме на нашому матеріалі вийшла у світ велика наукова праця «Українські взори» французькою та українською мовами. Вона була першою жінкою - членом-кореспондентом Всеукраїнської академії наук. Брат Лесі Михайло Косач (літературний псевдонім - Михайло Обачний) - видатний фізик-метеоролог. Сестра Ольга Косач-Кривинюк (літературний псевдонім - Олеся Зірка) - перший біограф Лесі, берегиня Лесиного архіву, дитяча письменниця. До речі, брат і сестра народилися в Новограді-Волинському. На місці помешкання Завадських, у якому родина Косачів жила шість років перед від’їздом на Волинь, у 1999 році відбудовано будинок для музею родини Косачів. Саме у цій оселі бували М.Лисенко, М. Старицький, М. Драгоманов - гордість української культури ХІХ століття. І тут нині започатковано проведення обласних та міських козацьких рад УРК.

Письменник Анатолій Костенко в художньо-документальній біографії Лесі Українки (К.,Вид. «Дніпро»,1985) розповідає, як із Луцька везла Олена Пчілка дітей через село Горовиці на шляху до Берестечка. В одній із хат у селянки вони побачили шматок прапора з вишитими на ньому значками війська Запорозького. Мати читала дітям Т. Шевченка:

- Ой чого ти почорніло,

Зеленеє поле?

-Почорніло я од крові

За вольную волю.

Круг містечка Берестечка

На чотири милі

Мене славні запорожці

Своїм трупом вкрили.

Розповідала Олена Пчілка дітям і про Журавлиху, цебто місце журби і лиха червня 1651 року. Особливо на Лесин дитячий світогляд тоді вплинуло побачене розоране поле з білими кістками та розповідь немолодого хлібороба, як приїхали пани з Дубна й Луцька та заборонили людям пом’янути душі загиблих за волю козаків на чергові роковини, сто чи двісті літ. «Трудно орати по кістках», - ці слова селянина не давали Лесі спокою все життя, надихали на творчість на козацьку тему.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 08.03.2021 : 176
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2114371

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть