Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Миколаївщина – край козацької СЛАВИ

Миколаївщина, Прибузький край, Причорноморська земля, гирла річок Південного Бугу, Інгулу, Синюхи, Дніпро-Бузький лиман, Кінбурнська коса, острів Березань – загалом весь південь України згадується в багатьох давніх козацьких піснях та думах.

Коли уважно проаналізувати усну народну творчість, то в більшості дум та історичних пісень легко знайти згадки про південноукраїнський степ як арену найзапеклішої боротьби козаків з іноземними ворогами. У фольклорі виразно звучить і тема турецько-татарських набігів на українські землі. Герої історичних пісень і дум – реальні особи, славні подвиги яких закарбувалися в народній пам’яті. Географічні назви: Лиман-ріка – це Дніпро-Бузький лиман, а Тендров острів – це Тендрівська коса, на якій знаходилась козацька сторожова застава.

У думі “Отаман Матяш Старий” розповідається про боротьбу козаків проти татар, турків-яничар, і місце подій називається досить точно:

На усті Самари-Богу

Семенова козацького рогу,

Усі поля самарськії пожарами погоріли,

Тільки два терни-байраки не горіли!

Тут згадується місцевість, де річка Савранка впадає у Південний Буг. А Семенів козацький ріг - це один із півостровів у Дніпро-Бузькому лимані.

Про долю козака, який помирає від ран, розповідається у думі “Смерть козака на Кодимі-долині”. Долина на Кодимі-річці – це північно-західна частина Миколаївської області, поблизу сучасного міста Первомайська. Тепер тут розташоване село Кримка, більш відоме тим, що у роки Великої Вітчизняної війни тут діяла підпільна організація молоді “Партизанська іскра”. Як свідчать історики, зокрема найкращий знавець козацтва Д.Яворницький, долина річки Кодими у 16-17 століттях була місцем зіткнення інтересів Речі Посполитої, Кримського ханства і Запорозької Січі. Ріка Південний Буг протягом віків була кордоном, межею між Землями Вольностей Війська Запорозького і степовими володіннями нащадків Золотоординських ханів - кримських татар. Запорозьким козакам належала течія Південного Бугу від гирла лиману, по лівому березі, до її притоки річки Синюхи (або Синя Вода, як подається на картах 16-18 століть). Навпроти сучасного села Богданівка Доманів-ського району, на лівому березі (нині місто Южноукраїнськ, тут встановлено знак), знаходилося козацьке укріплення поселення Гард, а територія на схід від нього відносилась до Буго-Гардівської паланки.

Історія Прибузького краю знайшла своє віддзеркалення в народних переказах і легендах, до яких зверталися й українські літописці, переказуючи минуле, щоб засвідчити той чи інший історичний факт.

Неподалік від нинішнього села Богданівка Доманівського району знаходилася велична скеля Пугач, з якою пов’язана легенда про славного козацького лицаря на прізвисько Пугач, котрий ціною власного життя допоміг своїм товаришам врятуватись від чисельно переважаючого ворога – кримських татар. На своєму коні він кинувся з високого берега на кам’яні плеса у водяну безодню й загинув. Проте загинули й вороги. На жаль, кам’яна Пугач-скеля, як і інші природні, історичні пам’ятники, знищена часом і людьми. Був тут і Гардовий острів, а на ньому церква, зруйнована, за переказами, козаком-зрадником Савою Чалим. Був тут і Камінь Богдана, чи Скеля Богдана, що в народних переказах пов’язана з долею сина Богдана Хмельницького – Тимоша. На гранітних берегах Південного Бугу у природних печерах козаки переховували усілякі коштовності і здобич, захоплені під час своїх походів на кримські та турецькі землі. Навпроти села Мичія Первомайського району, на лівому березі Південного Бугу, розташована була славнозвісна кузня – печера, де козацькими ковалями вироблялися зброя і всіляке спорядженя.

Крізь землі козаків Буго-Гардівської паланки пролягли важливі торговельні шляхи. Одним із головних був Гардовий, або Королівський, який отримав свою назву тому, що на ньому польський король Ян Ольбрахт у 1489 році здобув перемогу над татарами і турками. Він виходив із Поділля і дійшов до Криму.

Багата на історичне минуле наша Миколаївська земля. Велику, воістину святу справу робить Українське Реєстрове Козацтво, проводячи Всеукраїнський конкурс для школярів і студентської молоді “Козацький край”.

Ми можемо любити тільки те, що добре знаємо, а усвідомлюючи своє історичне минуле, ми з гордістю спроможні збудувати і славне майбутнє.

Ми того варті!

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 05.03.2021 : 274
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2113684

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть