Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ЗАПИТУЄТЕ – ВІДПОВІДАЄМО

До редакції газети «Україна козацька» надходить чимало листів з питаннями щодо історії Запорозького козацтва, зокрема, коли виникли перші об’єднання козаків «паланки», «зимівники» тощо.

На запитання читачів відповідають спеціалісти науково-дослідного інституту козацтва при Запорізькому державному університеті.

ПАЛАНКА – адміністративно-територіальна одиниця Вольностей Війська Запорозького Низового. Коли виникли паланки, достеменно не відомо. Існує лише припущення, що цей поділ було запроваджено 1734, після повернення запорожців з-під влади кримського хана під Російську імперію. “Паланка” в буквальному перекладі з турецької мови означає невеличку фортецю, в якій розміщувався нечисленний гарнізон. Уся територія Запорозьких Вольностей за часів Нової Січі (1734-75) поділялася на 8 паланок (областей або районів). На правому березі Дніпра були Кодацька, Бугогардівська, Інгульська (або Перевізька) паланки. На лівому – Самарська, Орільська, Протовчанська, Кальміуська, Прогноїнська. На чолі кожної паланки стояв паланковий полковник, якого спочатку вибирали на козацькій раді, а пізніше на цю посаду став призначати Кіш. Владні повноваження паланкового полковника підтверджувались перначем.

Не можна вважати історичним фактом те, що ці паланки 250-300 років тому були створені на основі зимівників, тому що ЗИМІВНИК – господарський осередок і житло запорозьких козаків. Він з’являється разом із першими ватагами колонізаторів-добичників як опорна база промисловців і форпост колонізації. Питання про час виникнення зимовників і досі залишається відкритим. У щоденнику Еріха Лясоти, який перебував на Січі в 1598, зимівчани згадуються вже як цілком стала і давно відома спільнота. Сама назва осередку пов’язана із зимівлею певної ватаги на промисловій території.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 05.03.2021 : 252
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2113662

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть