Уже понад п’ятдесят заяв старшокласників про те, щоб прийняли в українські реєстрові козаки, зібралося у директора СШ № 7 Луганська. А перші 18 хлопців і дівчат, посвячених у козаки на Масляну, перед Великоднем, приміряли форму Українського Реєстрового Козацтва, що була зшита для них за розпорядженням Гетьмана УРК Анатолія Шевченка.
Напередодні Великодня форму привезли з Донецька. Директор школи, він же полковник УРК, отаман Луганська, Дмитро Землянский вручав обмундирування старшокласникам у шкільному музеї. А за порогом юрбилися ті, хто в козаки ще не потрапив, і сперечалися про те, що ж головне для посвяти в цю особливу когорту людей.
- Я вважаю, що козаком може стати тільки той, хто походить з козацького роду,- доводила Дарина Лисенко з 9-А. -Людина повинна народитися в такій родині. Там і спосіб життя, і звичаї особливі. А ще для козаків честь понад усе!
- Так я вільно можу йти в козаки! - перебив її однокласник Олег Манпель. - У мене дядько - козак. І форма є, і шабля. Була ще шабля діда, але я її давно не бачив. Мій дядько Ігор Семенович увесь час на козацькі зібрання їздить. Навіть мене із собою брав у Харків на церемонію відкриття пам’ятника козаку Харку. Але я вважаю, що козаком можна стати і не за народженням. Головне, щоб у людини система цінностей була правильною.
Думки Олега підтримали хлопці і дівчата, уже посвячені в козаки.
- Головне, козак не повинен ганьбити козацьку честь, - сказав Андрій Ворона з 10-Б. - Якщо форму вдягнув - повинен бути прикладом для інших в усьому.
- Так, уже п’яним по місту не підеш, - підхопив його однокласник Валера Гончарів. - Хоч я читав, що козаки горілку з цибулею поважали... Але, якщо серйозно, я вважаю, що козацтво відроджується тому, що в людей є ностальгія за часами, коли були захисники, для яких почуття відповідальності - перед батьківщиною, по відношенню до слабкого і знедоленого - понад усе.
- Ми вже зараз стали набагато дружнішими,- підтверджує дев’ятикласниця, козачка Таня Ольхова. - Мене на Масляну в козаки посвятили. І тепер я часто думаю про те, що наш Кам’яний Брід - це одне зі стародавніх козацьких поселень. Від нього і Луганськ пішов. І Володимирові Івановичу Далю, що знаменитий словник уклав, привласнили титул Великого Козака Луганського. Потрібно бути гідною цих людей. І самій подавати приклад. І не коли-небудь потім, а зараз. Хоча б найпростіший. Хоча б не палити. Я ось покинула і мої подруги теж.
Здавалося б, дріб’язок - одна дев’ятикласниця з чотирьох сотень учнів школи зізнається, що покинула палити, а слідом за нею і її подруги. Але ж усе велике починається з малого...
На Масляну в козаки у СШ № 7 було посвячено 18 чоловік. Сьогодні до них додалися ще півсотні бажаючих, котрі написали заяви про вступ до УРК. А після того, як у строгій, сучасній і добротній козацькій формі старшокласники СШ № 7 будуть нести вахту біля пам’ятників міста, схоже, що бажаючих стати козаками стане більше.
- Власне, у нашій школі вже давно проводяться козацькі заходи, - розповідає директор Дмитро Землянский. - Зазвичай змагання, які складаються з таких видів, як перетягування линви, бій мішками, підняття ваг. У гонках поки, щоправда, коней заміняємо велосипедами. Але в Луганську є кінно спортивна школа, і, думаю, у разі необхідності ми зуміємо домовитися про освоєння, наприклад, навиків джигітування.
- Що ще у ваших планах?
- Якщо хлопці і далі так активно будуть домагатися посвяти в козаки, думаю, що вже у наступному навчальному році наша школа може стати куренем.
Я бачу по своїх учнях, як не вистачає колишніх гарних традицій у роботі з молоддю, шефства старших над молодшими. А головне - ідеології духовності.
В умовах гри «Джура», розробленої Українським Реєстровим Козацтвом і затвердженої Міністром освіти України, це є. Старшокласники (з 14 років) - «джури» (хлопчики) і «берегині» (дівчатка) будуть піклуватися про молодших - «козачат» і «лель», яким менше 10 років, контролювати вчинки «соколів» і «дан», тих, кому не виповнилося чотирнадцяти. Кожен загін буде збирати віче, вибирати лідера загальним відкритим голосуванням. Для переходу з однієї категорії в другу, треба буде не тільки стати старшим за віком і освоїти цілий ряд навичок, але вирости духовно. Зуміти довести, що поняття честі, вірності обов’ язку - це для тебе не порожні слова.
Нарешті надзавдання гри, що увібрала в себе все краще, що було, наприклад, у піонерії-комсомолії, - максимальне об’єднання дитячого шкільного колективу.
- Якщо колеги з інших шкіл підуть вашою стежкою...
- ...То ми зможемо організувати Луганський полк Українського Реєстрового Козацтва. Досить, щоб до цієї гри підключилися ще 2-3 шкільних колективи. Якщо такі загони виникнуть в області - ще краще.
- Але на Луганщині традиційно велика кількість людей входять у структури Донського й Українського козацтва. Чи не виникне конкуренції?
- У нас із ними прекрасні стосунки. У шкільному музеї зберігається портрет Богдана Хмельницького, виконаний художником Олександром Дудником, що очолює обласне об’єднання Українських козаків. Дружимо і з «донськими».
Такі ж тенденції у стосунках між козаками і по всій Україні. Я був на сході козаків у Сімферополі. Ворожнечі немає. Є загальне розуміння того, що треба виховувати патріотизм і духовність, відроджувати традиції, ростити націю людей здорових і фізично, і морально.