Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Експедиція до витоків козацтва

Маловідомі матеріали про першого Богдана - українського гетьмана Богдана Ружинського, уродженця свого краю, зібрали краєзнавці Волині.

Першим Богданом називали історики й літописці 17 століття славного українського гетьмана Богдана Ружинського - попередника знаменитого Богдана Хмельницького.

Відправною точкою для пошуків краєзнавцям послужили свідчення історика Дмитра Яворницького, який у своїй знаменитій праці «Історія запорізьких козаків» зазначає, що Богдан Ружинський народився в селі Ружин Володимирського повіту Волинської губернії. Як з’ясували ентузіасти, нині це село Ружин Турійського району Волині. Саме тут, як вдалося дослідити краєзнавцям, у шістнадцятому столітті був князівський палац Ружинських, одна гілка роду якого бере початок від української гілки Рюриковичів, інша - від литовського князя Гедиміна. Звичайно, сам палац не зберігся. Але немає сумніву в тім, що саме в назві села увічнив себе князівський рід Ружинських.

Як розповідають зібрані матеріали, справжня слава прийшла до першого Богдана, коли він, залишивши службу в Речі Посполитій, переходить до низових запорізьких козаків. Ще не будучи гетьманом, Ружинський багато зробив для реорганізації всього козацького устрою. Він був також ініціатором закладання на острові Томаківці у 1574 році першої козацької столиці - постійної Січі. Уже маючи гетьманську булаву, Богдан Ружинський прославив себе блискучими походами на татар, за Перекоп, на козацьких чайках доходив аж до Константинополя. Тож і не дивно, що його тодішнє військове мистецтво ще й тепер вивчається у деяких військових академіях Європи. Як справжній козак, перший Богдан і загинув у поході. Під час взяття фортеці Аслам-город гетьман був смертельно поранений. Перед смертю від попросив поховати його на «милому серцю Поліссі». Але поки що дослідникам не вдалося з’ясувати, чи було виконане це бажання Богдана.

Нині пошуковці й краєзнавці виступили з пропозиціями відкрити в селі Ружин пам’ятний знак на честь першого Богдана, узагалі гетьманів Ружинських. Адже козацьким гетьманом був пізніше і племінник Богдана - Михайло Ружинський. А також назвати їх іменами вулицю, школу в тому ж селі чи Турійському районі. Є пропозиція присвоїти ім’я Богдана Ружинського й обласному козацькому товариству, що засноване на Волині.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 21.05.2022 : 176
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2235401

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть