Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ГЕЙ ВИ, КОЗАЧЕНЬКИ!

Політолог Віктор Поліщук тривалий час займається проблемами козацького руху в Україні та поза її межами. Про сучасний стан та перспективи цього руху йдеться в бесіді з кореспондентом Укрінформу.

- Отже, як відроджувалося козацтво в незалежній Україні?

- Воно розпочалося ще за радянських перебудовчих часів. А одне з перших самодіяльних об’єднань під назвою «Запорозька Січ» було створене у жовтні 1990 року в Запоріжжі. Згодом з’явилися козацькі товариства «Карпатська Січ» (Львів), «Прикарпатська Січ» (Івано-Франківськ), «Буковинська Січ» (Чернівці), «Волинська Січ» (Луцьк) і ряд інших козацьких осередків.

Масовий козацький рух закономірно привів до виникнення загальноукраїнської організації. Нею стало Українське козацтво, створене у жовтні 1991 року під час роботи Всеукраїнської установчої козацької ради. Першим його гетьманом обрали В’ячеслава Чорновола - відомого діяча національно-демократичного руху, депутата Верховної Ради України.

Роблячи цей екскурс в історію, варто нагадати, що пізніше у розвитку козацького руху в Україні активну роль відігравав гетьман Українського козацтва Володимир Мулява. У жовтні 1998 року гетьманом Українського козацтва було обрано народного депутата Івана Біласа.

- І скільки ж сьогодні існує в Україні козацьких організацій?

- Нині офіційно зареєстровано 12 всеукраїнських громадських організацій козацтва. Це, зокрема, Спілка козацьких організацій України, Міжнародна оборонно-патріотична організація «Козацтво України», Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація козацького двобою», Всеукраїнська громадська організація «Козацькі війська України», Всеукраїнська громадська організація «Українське Реєстрове Козацтво», Міжнародна громадська організація «Козацтво Запорозьке», Всеукраїн-ська громадська організація «Міжнародний союз козацтва», Всеукраїнська громадська організація «Козацька територіальна оборона», Спілка козаків України «Військо Запорозьке» та Міжнародна оборонно-спортивна громадська організація «Українське Козацтво».

- Мабуть, не всі ці організації діють ефективно...

- На основі аналізу ситуації, що склалася в козацькому середовищі, можна зробити висновок, що на сьогоднішній день найбільш впливовими в Україні є дві козацькі організації. Це Міжнародна громадська організація «Козацтво Запорозьке» (МГО КЗ), яку очолює Верховний отаман Дмитро Сагайдак і «Українське Реєстрове Козацтво» (УРК), яке очолює професор Анатолій Шевченко - відомий вчений у галузі філософії та кібернетики, голова Київського науково-навчального об’єднання «Інтелект», ректор Донецького державного інституту штучного інтелекту. Водночас хочу зазначити, що, як свідчать публікації у деяких засобах масової інформації, Міжнародна громадська організація «Козацтво Запорозьке» нині переважно складається з вищого офіцерського складу, серед яких тільки генералів нараховується близько тисячі. Більшість з них отримали ці звання як подарунок на день народження або на свята. Якщо додати, що генерали й інші офіцери «Козацтва Запорозького» не мають опори у вигляді реальних козацьких осередків на місцях, то перспективи його не вельми райдужні.

Що ж до Українського реєстрового козацтва (УРК), то воно сьогодні є досить вагомою суспільною силою. До його складу входять, зокрема, підприємці, студентська молодь, викладачі вузів, науковці. Як стверджує керівництво УРК, їх реєстр налічує не менше 30 тисяч козаків, але на основі нашого моніторингу ЗМІ, дійсна чисельність цього козацтва набагато більша й складає 90-100 тисяч козаків. Найбільшою структурною одиницею УРК є козацтво Донеччини - 10-12 тисяч козаків. Східноукраїнський округ (Харківська, Полтавська, Сумська області) налічує - 8-9 тисяч козаків, Західний козацький округ (Закарпатська, Терно-пільська, Львівська область) - 5-7 тисяч козаків, АР Крим і м.Севастополь - близько 6 тисяч реєстрових козаків.

Організація має свій друкований орган - всеукраїнську газету «Україна козацька», яка виходить 20-тисячним тиражем двічі на місяць. У багатьох матеріалах видання зазначається, що УРК підтримує Президента України, неухильно дотримується Конституції, є структурою державницького спрямування. Присутнє УРК і в Інтернеті своїм веб-сайтом. У ньому розміщено історичну довідку про УРК, його Статут, документи, які регламентують функціонування козацької організації, матеріали про її поточну діяльність, зв’язки з козаками Канади, США, Австралії, Великобританії, Франції, плідні контакти з Ватиканом і особисто з Папою Римським Іоанном Павлом Другим. Цей ресурс досить потужний: з часу започаткування у березні поточного року його відвідало понад 10000 тисяч користувачів всесвітньої мережі.

Варто підкреслити, що чимало козаків УРК є також членами Всеукраїнської партії духовності і патріотизму (ВПДП). Згідно з офіційними даними Міністерства юстиції України, вона має реєстрацію в 340 районах, містах і областях України, а кількісний склад її налічує 15 тисяч членів. Цікаво, що лідером цієї партії є гетьман УРК Анатолій Шевченко.

- А яка доля Українського козацтва, яке започатковувало козацький рух в Україні?

- На жаль, починаючи з 2000 року, після змін керівництва, Українське козацтво поступово почало втрачати позиції через непослідовні та неконструктивні дії своєї Генеральної канцелярії. Сьогодні ця організація залишилася, в основному, тільки на папері з амбіціями генералів без військ або з «колективними» членами: коли приймається до лав козацтва лише один керівник підприємства, наприклад, директор фабрики або заводу, а козаками рахуються усі працівники підприємства, більшість з яких зовсім не знають, що їх зараховано до козацької організації.

Занепад цієї організації також пов’язаний і з тим, як писалось у ЗМІ, що керівництво УК скомпрометувало себе перед козаками під час виборів до Верховної Ради України у 2002 році. Спочатку УК мало чітку позицію: керівництво підтримувало політичний блок «Наша Україна», це рішення схвалили й представники козаків на Великій Раді. Потім, без погодження з козаками, керівництво УК прийняло рішення увійти до «Демократичного союзу». Коли стало зрозуміло, що через «Демократичний союз» керівництво УК не зможе увійти до Верховної Ради, воно змінило рішення й намагалось використати козацтво у мажоритарному окрузі в Черкасах, оскільки на той час там була одна з впливових обласних козацьких організацій.

Однак за гетьмана УК Івана Біласа, який балотувався у цьому окрузі, проголосувало тоді тільки 0,01 відсотка виборців і він не був обраний депутатом Верховної Ради. Сьогодні ця козацька організація нараховує у своїх лавах, вважають експерти, не більше 5 тисяч козаків по всій Україні.

До речі, інша, колись потужна всеукраїнська козацька організація «Козацтво України», яку очолює гетьман Анатолій Попович, нині об’єднує навколо себе 5 тисяч козаків, в основному, спортсменів. Але ця організація діє переважно у м.Києві й в інших регіонах України представлена тільки кількома сотнями козаків.

Говорячи про перспективи козацького руху в Україні, хотів би зазначити, що йому для подальшого розвитку і зміцнення дуже важливо, просто необхідно, подолати нинішню роздробленість, об’єднатися в одну потужну патріотичну силу задля зміцнення і розбудови нашої держави.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 28.05.2022 : 30
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236984

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть