Далекий 1710 рік. Залізною рукою самодержавно правив Росією цар Петро I, у Європі панували монархічні тиранії, ще тільки мали з’явитися французькі просвітителі. 5 квітня на Козацькій раді у м. Бендерах, трохи більше, ніж через півроку після смерті Мазепи, гетьман Пилип Орлик складав присягу козацькому побратимству на дотримання угод договору, укладеного між ними.
Гетьман-вигнанець запропонував українському народу ще незнані у світі демократичні засади суспільного життя. Це була реальна модель вільної, незалежної держави у формі козацької республіки, заснованої на визнанні при родного права людини і народу на свободу й самовизначення.
Той історичний документ, який складався із вступу і 16 статей, дістав назву Конституції Пилипа Орлика і став яскравим свідченням сподівань і прагнень українського суспільства.
Кабінет Міністрів України з метою вшанування цього історичного документа на виконання Указу Президента від 21 березня 2005 р. №504 видав розпорядження “Про затвердження заходів з відзначення 295-ї та підготовки до відзначення 300-ї річниці прийняття Конституції гетьмана Пилипа Орлика”. Ним передбачені підготовка та видання наукових праць, опрацювання й публікація документів про Пилипа Орлика та його добу на основі вітчизняних архівів, підготовка збірника документів і матеріалів “Історія конституційного законодавства України” тощо.
У Києві та Батурині буде споруджено пам’ятники гетьману Пилипу Орлику, випущено поштову марку і конверт з нагоди 300-річчя Конституції гетьмана Пилипа Орлика.
Свято набуде світового розголосу. У Києві та Чернігові відбудеться Міжнародна наукова конференція, присвячена історичним аспектам діяльності гетьмана Пилипа Орлика, з наступним виданням її матеріалів.