|
Тисячі кілометрів річками й морями, семибальні шторми, а на початку шляху ще й бюрократичні перепони - все подолала козацька чайка, збудована групою ентузіастів із львівського козацького товариства «Кіш».
Художник-коваль Василь Качмар та його побратими-козаки побудували чайку на зразок тих, якими славні запорожці ходили у Варну і Стамбул. Збирали з миру по нитці, згадує гармаш-реєстровець Богдан Пужак. Тоді мало хто вірив у розрахунки й ідеї ентузіастів, що захотіли пройти козацькими морськими шляхами, та все ж знайшлися благочинці, які підтримали «Кіш».
|
Козацька чайка у Сан-Тропе (Франція). |
Доки кипіла робота з будівництва судна, підібралася професійна команда. У похід, що розпочався на Дніпрових водах, виходили з отаманом і капітаном судна, писарем і гармашем, який завше салютував зі старовинної гармати при вході у чужоземні порти. А там Чорним морем у Стам бул, а далі до Греції, Монако, Франції. У відкритому морі чайка потрапила у семибальний шторм, що цілих троє діб гойдав її на високих хвилях. І хоч судно отримало невеликі пошкодження, напір грізної стихії витримало.
Під час тієї мандрівки сотні людей приморських міст, серед яких і знаменитий стрибун із жердиною Сергій Бубка, і принц Монако Альберт, виходили зустрічати сміливих мандрівників. Європейці чудувалися, знайомилися з козаками, разом з ними співали українських пісень.
|
Гармаш, майор УРК Богдан Пужак у поході. |
Богдан Пужак згадує, як зустрівся у Франції з лікарем-українцем, діди якого колись поселилися у цій країні. Лікар знав українську мову, а його дорослі діти вже ні. Коротких зустрі чей, щирих розмов через батька-перекладача вистачило для того, щоб лікарева донька вирішила й мову українську вивчити, і з історією прабатьківщини краще познайомитися.
За більше ніж десять років свого існування козацька чайка брала участь у багатьох походах і регатах. Невдовзі вона повернеться з Англії у рідний Львів, де на неї чекають нові запрошення погостити з багатьох країн світу.
Тож львівські реєстрові козаки всерйоз замислилися, а чи не побудувати ще одну козацьку чайку - наочний експонат до багатої нашої історії.