Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
А ми тую козацькую СЛАВУ ПІДІЙМЕМО!

“Хортиця крізь віки” – таку красномовно символічну назву має Всеукраїнський живописний пленер, що вже третій рік поспіль проводиться з ініціативи Запорізького відділення Національної спілки художників і за сприяння Запорізької міськради та Міністерства культури і туризму України. В ньому беруть участь професійні митці: і визнані метри образотворчого мистецтва, і початківці. Їхня кількість щоразу зростає, що свідчить про велику увагу останнім часом до славних сторінок української історії.

Нажмите для увеличения
Заслужений художник України Володимир Шендель. «Кінець Січі Запорозької». Серія «Лицарі Січі Запорозької»

Так, у 2003-му на цей захід приїхало 18 художників, а в 2004-му – 27, не тільки з України, а й з Росії. В 2005-му чимало яскравих особистостей - від Івано-Франківщини аж до Луганщини, від Харківщини до Криму - працювало на пленері, вони стали близькими друзями й об’єдналися у велику творчу родину, котра перейнялася важливою і благодатною метою відродження нашого козацтва, відтворення його в художніх полотнах.

Острів Хортиця, його Національний заповідник, мальовничі околиці й види Дніпра, пам’ятники культури та історії Запоріжжя, Запорізький кінний театр, священне місце – заповідник “Кам’яна могила” в Мелітопольському районі, де збереглися найважливіші у світі свідчення про існування високої цивілізації, і саме на землі наших пращурів.

Могили, гроти і печери, велетенські брили, малюнки прадавніх тварин-мамонтів, бізонів, диво-птахів, сцен полювання і зразки клинописного письма, давнішого від шумерського на дві тисячі років, ще потребують і потребують докладного і глибокого вивчення. Захоплені темою козацтва, учасники пленеру мали щастя побачити ще й місця та сліди зародження арійської цивілізації в причорноморсько-азовських степах, яка поширилася далі, в Єгипет та Індію.

Знамениті колись фортеці – тепер селища Григорівка і Покровське, залишки унікального замку в м.Василівці, Капулівка, де перепохований хоробрий отаман Іван Сірко, місця, пов’язані із Петром Калнишевським, приїздом сюди видатних художників Валентина Сєрова та Іллі Рєпіна для збору матеріалу про запорожців, та інші духовно-культурні скарби України ще чекають на гідне висвітлення – словом і пензлем, розробку неповторних туристичних маршрутів...

Пленерське братство представило живописні плоди своєї праці на виставці у столичному Будинку художника. Нам, глядачам, цікаво було побачити несхожі творчі підходи до козацької тематики, вибору сюжетів з героїчного минулого і пейзажних замальовок, розмаїті стилі і кольорові палітри. Звичайно, не всі полотна вирізнялися високою якістю – далися взнаки обмаль часу, відсутність відповідного досвіду і майстерної вправності.

Нажмите для увеличения
Заслужений художник України Володимир Шендель. «Острів кохання». Серія «Лицарі Січі Запорозької»

Однак милували око пречудові роботи визнаних митців – лауреата Державної премії імені Тараса Шевченка Феодосія Гуменюка і лауреата премії імені Василя Стуса Валерія Франчука, а також народного художника В.Патика, заслуженого діяча мистецтв В.Форостецького, заслужених художників Т.Данилича, О.Полякова... Порадували і роботи молодих художників, ще без почесних звань.

Особливо захопили сонячно святкові декоративно-прикладні твори С.Марчука з використанням міді, емалі, дерева – “Шлях аріїв”, “Скіфія”, “Степ”, що сяяли наче символами на стінах виставкової зали. Мала скульптура О.Вільчинського “Кам’яна могила” (шамот, солі) та І.Фізера “Обереги в степу” (шамот, солі, емалі) вражала досконалістю. Портрети козаків і гетьманів, військо, коні, хоругви, одяг і зброя, запорізькі чайки, різні козацькі атрибути достовірно з’явилися на картинах – як наслідок їх наполегливого попереднього вивчення з різних історичних джерел. Взагалі козацька тема спонукала художників до пошуку цих джерел і поповнення своїх знань.

Всеукраїнський пленер перетворився на грандіозну культурологічну акцію, у якій взяли участь і краєзнавці, історики, археологи, мистецтвознавці. Семінари, диспути, обговорення дали велику і взаємну користь усім, розширили світогляд кожного. Заради майбутнього слід нам озиратися назад, у минуле. А воно ж у нас багатюще! Відрадно, що тепер ці живописні пленери стають традиційними – як науково-творчі лабораторії і майстер-класи.

Кращі картини про козацтво зберігатимуться в Запорізькій організації Національної спілки художників, там незабаром буде створена постійно діюча художня галерея “Хортиця крізь віки”. Частина робіт буде подарована і Національному заповіднику “Хортиця”. Отож праця митців належно пошанована. І козацька слава повертається до нас, у третє тисячоліття. Вона – безсмертна!

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 05.03.2021 : 66
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2113476

Copyright © 2003-2021 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть