Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
А на площі – ГЕТЬМАН НА КОНІ

Хто ж не знає знаменитого пам’ятника Богданові Хмельницькому перед Золотою Софією в Києві?! На листівках, у книгах, кінострічках бачимо і сприймаємо його – як символ української столиці.

Та, певно, небагато людей відає, як він створювався і коли. Тому варто це пригадати нам усім.

Нажмите для увеличения
Пам’ятник Богдану Хмельницькому, збудований у 1888 році на Софійській площі, де у грудні 1648 кияни зустрічали козацькі війська на чолі зі славетним гетьманом після перемоги над польсько-шляхетськими військами

З історичних джерел дізнаємося, як російський царат прославляв Богдана Хмельницького від часу так званого возз’єднання України з Росією. Проте жодного пам’ятника великому гетьманові не спромігся звести відтоді, аж за два із гаком століття! Зрозуміло, робили все можливе, щоб зітерти пам’ять у нащадків. Навіщо владі, зокрема, і монументальні свідчення? Немає їх на очах – немає і згадки про достовірне минуле. “С глаз долой – из сердца вон!” – як у російській приказці мовиться.

Але в середині XIX століття патріотична, національно свідома наша інтелігенція почала клопотатися про увічнення пам’яті українського полководця. Особливо впритул і рішуче підійшов до цього важливого питання перший ректор Київського університету, видатний вчений і прогресивний діяч Михайло Максимович.

Він запропонував розробити проект пам’ятника. І серед тодішніх кращих митців обрали славнозвісного скульптора і прекрасного графіка-ілюстратора, палкого шанувальника і друга Тараса Шевченка – Михайла Микешина. Той і виконав з любов’ю грандіозний проект у 1872 році. За цим проектом у центрі на постаменті мав бути Хмельницький на коні, з фасадного боку – п’ять визначних постатей України, серед них і батько Кобзар. На постаменті – барельєфи із сюжетною тематикою часів героїчного козацтва. Підрахували, що на реалізацію проекту потрібно 145 тисяч карбованців.

Уряд, зважаючи на високий авторитет українських діячів і феноменальної особистості Богдана, котрий свого часу в кращий бік змінив хід історії Росії, обіцяв виділити ці кошти. Але усіляко зволікав із виплатою, а насамкінець – категорично відмовив оплатити скульптурний ансамбль. Уявімо собі: як би нині прикрашав той повноцінний мистецький твір столичну площу, а ті гроші для царату – не були великі!

Прості ж кияни схвально поставилися до задуму увічнення слави Богдана, чуйно відгукнулися й добровільно здавали кошти на втілення його в життя. Але бідний люд зумів зібрати лише 37 тисяч карбованців: тобто вчетверо менше, ніж було необхідно. Виділяли гроші і представники української інтелігенції, та звісно, як вона тоді матеріально жила, - мабуть, не краще, ніж наші сучасники.

Отож митець змушений був відкинути усі скульптурні доповнення, залишивши пам’ятник без них. Нарешті його було відлито на петербурзькому заводі Берда. Можна лише здогадуватися, які труднощі були з перевезенням, зберіганням, охороною і встановленням монумента. Особливо у ту пору, коли урядовці на всіх рівнях чинили спротив. У муках народжувалося творіння, з великою витратою нервів, сил, здоров’я, часу. Аж 20 літ минуло відтоді, як розпочали цей задум, до здійснення його.

І ось настала урочиста година – 11 червня 1888 року. На Софійському майдані, очевидно, зібралося не менше людей, ніж у 1648-му, коли тут кияни щиро вітали Богдана, козацьку старшину, козаків із перемогою над військовою шляхтою. Аж через 240 років герой України на баскому коні з булавою в руках величаво піднявся на високому постаменті.

Увічнити образ Богдана Хмельницького, славу гетьмана великого виявилося дуже нелегко і нешвидко. Нині певна упереджена преса у нас педалює на тому, що Київ споконвіку був єврейським або ж російським. А наші попередники понад сто літ тому, воздвигнувши пам’ятник перед Святою Софією, красномовно довели, що Київ – таки український! Це була перемога, хоч давалася вона неймовірно важко. А коли нам, українцям, було легко? Усе коштувало й коштує великих зусиль.

Час спливав, як вода у Дніпрі, а гетьман непорушно стоїть на головній площі, застигнувши з конем у дужому польоті… За радянської доби за пам’ятником, як не дивно, доглядали. Пам’ятаю, біля його огорож буяли кронами молоді деревця, що росли із нашої чорноземно-благодатної землі, а не з бочок, як тепер. Сміх та й годі! Хіба ми – азіати з неродючими пісками, щоб знущатися із живої природи, позбавляти її рідного ґрунту?

Пам’ятаю, як навколо постаменту цвіли найпрекрасніші у Києві троянди, що їх густо тут саджали. Рясно поливали і зелену травичку, біля підніжжя вився барвінок і плющ. Дивлячись-милуючись, так і хотілося співати: “Ой, Богдане, Батьку-Хмелю…” А в незалежній Україні ту смарагдово-духмяну розкіш прибрали, як непотріб?!

А ще пам’ятаю, як людські розмаїті потоки заповнювали усю Софійську площу і підступи до неї аж до фунікулера, коли в 50-х роках XX століття гучно святкували 300-річчя Переяславської угоди. У цьому заході брала участь і я, школярка, моя зразкова українська школа №6 була поруч, у приміщенні, де тепер на Михайлівській площі перед ним – пам’ятник Великій Ользі. Яскрава пам’ять про те свято і феєричне дійство біля Богдана залишилася в мене назавжди.

Слід наголосити, що до 300-річчя возз’єднання України з Росією готувалися фундаментально: пам’ятники гетьманові були встановлені у 13 областях України! І здебільшого це були високохудожні твори. У 1954-му з’являється перше погруддя Хмельницькому в гетьманській столиці – Чигирині, перед школою №1, яка носить ім’я гетьмана. Наступним споруджують монумент у селі Суботові, де був родовий маєток Хмельницьких. У 60-х роках на території колишньої фортеці на Замковій горі над Чигирином звели на високому п’єдесталі скульптуру Богдана. Потім, у 70-х, замінили її на іншу. У 80-х доповнили скульптурними композиціями на теми подій із визвольної боротьби українців XVI-XVIII століть.

Таким чином, утворився чималий ансамбль, присвячений історичній пам’яті нашого народу.

Увічнювали гетьмана в скульптурах талановиті митці різця: Іван Кавалерідзе та Йосип Садовський, Анатолій Гончарук та Іван Гончар, Едвард Кунцевич та інші. Виготовляли твори і майстри Київської реставраційної художньої майстерні, Київського художнього фонду, кераміко-скульптурних фабрик, художньо-виробничих комбінатів. Завдяки цьому пам’ятники і погруддя, пам’ятні знаки, меморіальні дошки є тепер у Західній і Центральній Україні.

Шкода, що відсутні вони на Закарпатті і в Криму, а особливо прикро, що немає їх на Луганщині й Запоріжжі, у регіонах, пов’язаних безпосередньо із козаччиною. Зате й досі “вождь усіх часів і народів” Ленін зустрічається скрізь часто.

У незалежній Україні Богдан Хмельницький та його однодумці, інші національні генії, а їх у нас багато, заслуговують на те, щоб бути увічненими у друкованих виданнях та кінофільмах, а також не менше – в бронзі, граніті, мармурі. І щоб на площах міст та селищ височіли – як гарне звичне явище. Бо їхня діяльність, життя, визвольна боротьба – подвиг і взірець для цілої нації. Ми не повинні забувати своїх справжніх гідних героїв.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 27.05.2022 : 90
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236768

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть