Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Школярам про славну історію донецького козацтва – на уроках літератури

Уроки на цю важливу та актуальну тему пропонує вчителям Донеччини член Національної спілки письменників України, доцент Слов’янського педагогічного університету Валерій Романько у своїй новій книзі „Література донецького краю”. У виданні, яке щойно вийшло з друку і є посібником для вчителів-словесників, вміщено розробки уроків літератури рідного краю з 5 по 11 класи загальноосвітніх шкіл Донеччини. Автор пропонує вчителям ознайомити школярів з творчими доробками письменників-земляків Михайла Петренка, Павла Байдебури, Гриця Бойка, Миколи Рибалка, Івана Костирі, Григорія Кривди, Лідії Колесникової, Станіслава Жуковського та інших. Молодь дізнається про особисті та творчі зв’язки з Донеччиною Остапа Вишні, О.Пушкіна, А.Чехова, І.Буніна, про нелегку долю представників донецької діаспори В. Біляїва та В.Гайворонського...

Особливе місце займають уроки про багату та славну історію донецького козацтва. Ось як звучить тема уроку в 5 класі: „Фольклор Донеччини. Козацькі часи в усній народній творчості. Образи захисників рідної землі”. Школярі дізнаються про те, що на території сучасної Донеччини діяли Кальміуська та Самарська паланки. Народна пам’ять зберегла багато дум, пісень, переказів про героїчні вчинки козаків-оборонців. За народними переказами, у ХVІІІ столітті козаки невеликими силами відчайдушно нападали на татарські загони, які вели полонених старим Кримським шляхом з України. У цих заходах відзначились спритні козаки Рудь, Шульга і Хижняк. Ховаючись у балках річок Самари, Вовчої і Солоної, вони пильно слідкували за татарами і ногайцями, які вели полонених християн у Крим. Прізвища козаків були широко відомі по всій Україні і служили прикладом героїзму і звитяги. Тож за їх заслуги на річці Солоній, у центрі міста Селидового, встановлено пам’ятник трьом відважним козакам – оборонцям рідної землі.

У багатьох творах, присвячених козакам-захисникам, згадується підвищення у Дикому полі – Савур-Могила. Саме тут знаходилися козацькі сторожові пости; якщо втікачі з полону добиралися до цього місця, вони вважалися врятованими. Найдосконалішим фольклорним твором саме на цю тему стала „Дума про втечу трьох братів з Азова”.

На уроці школярі познайомляться з легендами про козаків Зуя, Клима Савура, Морозенка, Супруна, Сингура (що важливо, тексти у посібнику додаються). Наводяться питання, за якими на уроці проводиться бесіда, закріплюється новий матеріал. Удома пропонується підготувати розповідь на тему „Козаки – захисники рідної землі у фольклорних творах”, додати ілюстрацію до своєї розповіді.

Багатим на виховні можливості є й урок на тему „Савур-Могила як символ козацької звитяги та свободи. Образ Сави-Савура у народній творчості” (6 клас).

Образи сміливих, волелюбних козаків справді повинні стати зразком для сучасних школярів. У далекі часи вони героїчно гинули за рідну землю, за Україну. Учителю літератури треба вміло використати багатий матеріал, який пропонує у посібнику доцент В.І. Романько, і провести уроки так, щоб сьогоднішній учень душею і серцем відчув біль за долю того ж Морозенка, про якого народ складав пісні:

Не вернувся Морозенко,

голова завзята,

замучили молодого

татари прокляті.

Вони його не стріляли

і на часті не рубали,

тільки з нього, молодого,

живцем серце виривали.

Поставили Морозенка

на Савур-Могилу:

„Дивись тепер, Морозенку,

та на свою Україну!”

Вся ти єси, Україно,

славою покрита,

тяжким горем та сльозами

та кровію полита!

І поки над білим світом

світить сонце буде, -

твої думи, твої пісні

не забудуть люди.

У „Порадах вчителю” автор рекомендує: „У позакласний час проведіть зустріч школярів з представниками козацтва у донецькому краї. Налагодьте зв’язки з козаками Українського Реєстрового Козацтва (Голова УРК - А.І. Шевченко, м. Донецьк) – у кожному районі є відділення УРК. Беріть участь у тих конкурсах, які перевіряють та поповнюють знання з історії рідного краю. Вступайте у лави Українського Реєстрового Козацтва, як це зробили, наприклад, учні ЗОШ № 41 м. Горлівки – у них навіть діє шкільна сотня імені Байди-Вишневецького. У ЗОШ №7 м. Луганська відкрито перший у Луганській області курінь Українського Реєстрового Козацтва. Регулярно читайте газету „Україна козацька”.

Приємно, що автор посібника „Література донецького краю” звернув увагу на важливі сторінки української історії – подвиги донецького козацтва. Віриться, що ці та інші уроки, які пропонуються у названому виданні, сприятимуть вихованню у молоді патріотизму, високої духовності, за що й виступають сьогодні козаки Українського Реєстрового Козацтва.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 27.05.2022 : 94
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236772

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть