Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
НЕДОЛЯ АРХІВУ Запорозького Коша

Нажмите для увеличения
Вибори кошового. Г.П. Данилевський. «Последніє запорожцы». Гравюра.

З Божого провидіння Архів уцілів для історії!

Цивілізовані країни благоговійно зберігають і надійно охороняють свої історичні святині. Пригадую, як колись чехи привозили до нас на виставку національні клейноди. Зізнаюся, мене тоді найбільше захопило те, як вони були суперупаковані, захищені найсучаснішими матеріалами і новітніми досконалими технічними засобами. Як пильно вартували біля них озброєні чергові охоронники. Муха не пролетіла би повз них, а поготів не прослизнув би жоден найвіртуозніший злодій!

А в нас? Чи є чим похвалитися у справі недоторканності бодай найбільших святинь? Боюсь, що майже немає, на превеликий жаль. І так протягом цілих століть – ми не переймалися цим. Неувага, недбальство чи надмірна щедрість наша і жадібність до чужого в сусідів призвели до того, що втрачено багато українських скарбів першої величини: скільки їх осіло в Москві й Санкт-Петербурзі, музеях Німеччини, Австрії, Польщі!..

Зокрема і дорогоцінних атрибутів козацтва. Тоді як кожний папірець, малюнок, схема чи карта, навіть написаний рядочок із далеких героїчних часів потребують належного зберігання, вивчення й осмислення, дослідження, висновків та перевидань – для нашого сучасного й майбутнього. Це важливою мірою стосується і козацьких архівних матеріалів.

У якому ж вони стані дійшли до нас? Чи можна за ними вивчати історію?

Зважаючи на наше нехлюйство, можна здогадатися, що дійшли до нинішнього дня в плачевному стані. І душа від цього болить, гірко сумує, і руки опускаються від розпачу. Допоки ж будемо безпорадними? Не вмітимемо давати собі раду?

На ці роздуми наштовхнув мене факт “зберігання” архіву Коша Запорозької Січі, про який дізналась нещодавно. Й вирішила поділитися думками з читачами через козацьку газету.

Відомо, Кіш був центральним, найвищим органом управління Запорожжя у славнозвісну пору, керував, вирішував адміністративні й фінансові, військові й судові справи. Там концентрувалися документи, накази, угоди, листи, інші матеріали, за якими можна простежити усю діяльність Січі і її зверхників, зробити правдиві узагальнення, підсумки, охарактеризувати козацтво як явище й цілу тодішню добу України, що стала нашою історичною гордістю, феноменом, котрого не має жодний народ у світі.

Архів Запорозького Коша – дорожчий від діамантів, золота, будь-яких коштовностей!

Коли в 1775 році з волі цариці Катерини ІІ зруйнували Січ і скасували керівний орган – Кіш, його Архів постав перед великою загрозою знищення. Нікому не потрібний, безпритульний, беззахисний, понад те – надто шкідливий для царату. Та, очевидно, й у ворогів рука не піднялася, щоб вчинити страшну наругу – спалити ту велику купу священних паперів. А може, хтось із підлеглих приховав, ризикуючи життям, від російських властей?

З Божого провидіння Архів уцілів для історії!

Але як же ми, люди, розпорядилися ним? Пустили його по миру – бідувати, страждати, поневірятися… З друкованих джерел дізнаємося, що потрапив він, нарешті, до коменданта Новосіченського ретраншементу – якогось Норова. Дякуймо Господові, що той Норов Архів не знищив, хоча й невідомо, як зберігав і чи увесь передав далі іншим.

Продовжуються митарства Архіву – як непотребу і більма на очах воріженьків. Потрапляє він і до фортеці святої Єлизавети, звідти його відфутболюють до Катеринослава, де його скидають… у підвал місцевого повітового суду, що вирішував справи про землеволодіння на колишній козацькій території. Можна собі тільки уявити, як “зберігалися” безцінні історичні папери в тому темному й брудному підземеллі, певно, серед мишей і пацюків!

Куди далі шпиняли Архів Коша – хтозна. Проходили десятиліття. Невже не знаходилося патріотів, щоб його вберегти? Нехай і часи були жорстокі, з переслідуванням українства… Через ціле століття таки знайшовся достойник – історик А. Скальковський, який тривалий час володів приватно Архівом. І може, це було на краще. Він використовував різні козацькі документи для своїх дослідницьких праць, у тому числі видав книгу “История Новой Сечи, или последнего Коша Запорожского”. З неї дізнаємося, і то частково, про поневіряння-бідування Архіву.

Звичайно, архіви козацтва збирав та вивчав, у свою чергу, і козацький батько Дмитро Яворницький. У цьому плані дуже цінна його праця “Архивные материалы по истории Запорожья”. З-під пера цих істориків можна розкрити для себе чимало таємниць, пов’язаних із козацькою добою.

Недолю січового Архіву вершили різні колишні можновладці та й маленькі люди, серед них – новоросійський генерал-губернатор М. Воронцов і якийсь канцелярист Спичак. Останній зібрав те, що зосталося від скарбу, та надіслав до канцелярії градоначальника Одеси. Що там робили із ним – покрито сивим туманом давнини. А вже за радянської влади він був складовою частиною Одеського історичного архіву. Затим документи перевозять до Харкова, згодом – Центрального державного історичного архіву в Києві.

Радянські археографи пробували вивчати козацькі папери, але однобічно: щоб довести, підтвердити існування класової боротьби в нашому минулому. І навіть опублікували вперше Опис Архіву Коша Запорозького. Автори передмови, упорядники видання, зрозуміло, остерігаючись звинувачень у буржуазному націоналізмі, писали про те, що мета цієї публікації – “дати дослідникам-марксистам допомогу в їхній праці”.

Автори Опису на його сторінках запевняли, що Архів зберігся до наших днів “з деякими втратами”. А ось історики Л. Демченко та Л. Гісцова свідчать, що документи дуже постраждали від недбалого зберігання. Більшість із них протягом років мокла і тліла, рвалася і розповзалася. Одного разу спробували законсервувати їх, використавши неякісний борошняний клей і примітивні методи. Замість того, щоб підключити до надзвичайно важливої справи справжніх фахівців. Через грубезний варварський підхід папери набули темно-коричневого кольору з уже нечитабельними текстами, розбухли, здибилися, почали ламатися…

Крім того, наші горезвісні “дослідники” деякі з документів скептично і зневажливо назвали неоригіналами, бо вони не підписані козацькою старшиною. Тому цим “другорядним прохідняком” можна і знехтувати!!!

Як пояснюють знавці козацтва, керівництво на Січі, як правило, не підписувало власною рукою офіційних листів. Для цього був освічений писар, і йому належало робити це за статутом.

А ще, треба зазначити, здійснювалося немало спроб злодійської конфіскації різних частин Архіву, починаючи з Потьомкіна, коли російські правителі нищили Січ. Майбутній князь до цього “дружив” із запорожцями і був ними зарахований “товаришем куреня Кущівського” та прозваний “козаком Грицьком Нечесою”. Так от, він посилено й шукав у Архіві копію запорозького атестата на це “звання”. Бо хотів знищити компромат на себе, який міг би підмочити його репутацію вже як “свєтлєйшого князя”, наближеного до російської верхівки.

Шукав Грицько і свої приватні листи до кошового отамана Петра Калнишевського, який став опальним в очах царських. Ці та інші папери були-таки викрадені або силоміць забрані. Бо їх у нас немає, вони під грифом “Дела князя Потемкина” зберігаються донині в Російському державному військово-історичному архіві.

А скільки ще документів було вилучено із Архіву за пройдений час? Важко збагнути всі наші втрати.

Час збирати надбання, поки не пізно…

У 1993 році “Науковою думкою” була видана фундаментальна кількатомна “Історія запорозьких козаків”, побачили світ у незалежній Україні інші науково-історичні розвідки, які розповідають про високі подвиги пращурів, оспівують їх. Дізнаємось про походи, звичаї і побут героїв минулого. Все це, ясна річ, похідне від Архіву і без нього немислиме.

Кращі друковані дослідження, певно, - ще попереду. А щоб вони були істинними, справді достовірними, відповідали лише історичній правді, треба, на мій погляд, залучити найдосвідченіших, і вітчизняних, і закордонних, фахівців для реставрування Архіву. Щоб можна було якомога повніше відновити злочинно жахливий стан документів. А також змістовно доповнити та видати їх. Бо є ще чимало розрізнених джерел, фактів, які необхідно сконцентрувати в єдине ціле.

Чому ми, на відміну од сусідів, звикли збіднювати себе втратами в дорозі протягом віків? Може, тому такі недбайливі і розтринькуємо національні скарби, бо невичерпно щедро талановиті? Але час збирати надбання, поки не пізно…

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 28.05.2022 : 26
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236980

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть