Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
СВІТОВИЙ ШЕДЕВР із Пустовійтівки

Нажмите для увеличения
Євангеліє напрестольне в оправі. 1760 рік. Вклад військового судді Війська Запорозького Низового, пізніше - кошового отамана Запорозької Січі, Петра Івановича Калнишевського до Троїцької церкви с. Пустовійтівка поблизу м. Ромни

Свої святі клейноди, найбільші скарби цивілізовані держави тримають під сімома замками. А як виносять на людський огляд, то охороняють зусібіч, гарантуючи їхню безпеку. Завдяки ж нашому головотяпству втрачено Шапку Мономаха, яку присвоїли собі сусіди, викрадено Шаблю гетьмана Богдана Хмельницького – перелік цей можна продовжувати довго.

От і позаторішньої осені набула розголосу вандальна подія: з Роменського краєзнавчого музею на Сумщині зникла духовна цінність світового значення – Євангелія Петра Калниша (так запорожці називали отамана). Ще звечора всі бачили її на почесному місці, а наступного ранку воно спорожніло.

Під музейною стіною знайшли кинуту стару рушницю, зразка 1913 року, і валялася невелика драбина. З її допомогою, очевидно, грабіжники добралися до другого поверху, вибили там віконне скло і вдерлися до музейного приміщення. Легко й просто поцупили святиню, прихопивши інші експонати, що потрапили під руку, та й накивали п’ятами.

Охорона прибула через дві години, як спрацювала сигналізація. Звичайно, що нікого не виявила. Тоді, дізнавшись, що зник світовий шедевр, оперативно підняли на ноги карний розшук – районний, обласний, всеукраїнський, підключивши до справи Інтерпол.

Попереджені всі митниці, ретельно перевірили кримінальні місця, перетрусили відомих злочинців. Була виставлена варта по базарах, станціях, вокзалах. А в храмах проводили молебні во спасіння Євангелії…

Тут принагідно згадати добрим словом Петра Івановича Калнишевського, стараннями і коштом якого виготовлено цей унікальний мистецький витвір, рівного якому не було ні в західних, ні в східних європейських музеях.

Кошовий отаман Війська Запорозького народився 1690 року в селі Пустовійтівці Роменського повіту Полтавської губернії. Бог дав людині багато талантів, розуму, велику душу, хоча й важку долю та неймовірні страждання. І мабуть, як винагорода за них – дивовижне довголіття, довжиною в 112 років. І рідкісне життя у трьох століттях!

З юнацьких літ потрапив на Січ, де заслужив повагу й довіру серед козаків, Рада котрих обирає його кошовим отаманом. 11 років обіймає цю високу посаду.

Як мужній і вмілий воєначальник особливо відзначився під час російсько-турецьких битв 1768-1774 рр. Його військовий хист дуже цінували генералісимус Суворов, генерал-фельдмаршал Рум’янцев. А Катерина ІІ нагородила іменною золотою медаллю з великим діамантом і портретом імператриці.

Калниш був обдарованим дипломатом і турботливим батьком козацтва. Хоробро захищав єдиний острівець демократії Січ – від російського самодержавства, відстоював вольності й землеволодіння, різні пільги запорожців. Усіляко сприяв економічному піднесенню козацької республіки, розвитку господарства й торгівлі.

Отаман у сімдесятих роках XVІІІ століття і сам був одним із найзаможніших багатіїв, у його зимівниках працювало багато людей, були десятки тисяч овець та кіз, сотні чудових коней, свиней, іншої худоби.

Мав величезні грошові обороти і матеріально підтримував художників, будівничих, священиків, був щедрим покровителем духовності й мистецтва. За свій кошт будує школи й храми, видає книги, творить ікони. До наших днів дійшла запорозька ікона Покрова Пресвятої Богородиці, де зображений і сам кошовий отаман. Це – єдиний прижиттєвий портрет Калниша, що зберігся.

Після знищення Запорозької Січі в 1775-му Петро Іванович був заарештований, засланий до Петропавлівської фортеці, звідти без суду і слідства таємно переправлений на довічне ув’язнення до Соловецького монастиря Архангельської губернії. Під монастирською стіною у нелюдських умовах – вузькій і глибокій ямі – тримали аж 25 літ одного з найкращих синів України.

Лише раз на рік, у Великдень, витягали в’язня, стригли нігті й волосся, перевдягали і відправляли на всю нічну службу. Нескорений духом і з Божою поміччю, він витримав так довго глум над собою.

Олександр І, спокутуючи гріх своєї баби, Катерини ІІ, вирішив помилувати Калнишевського. “Проси, що хочеш”, - звернувся до нього цар.

“Мені вже нічого не треба – відповів Петро Іванович. – Але дай наказ спорудити дерев’яну тюрму, щоб не тримали знедолених разом з пацюками і нечистотами в земляних ямах”.

Звільнений, ще два роки доживав при монастирі й помер 1803 року. Похований біля вівтаря Соловецького соборного храму. Через 53 роки була встановлена надмогильна плита з написом, яка дивом збереглася донині. А сама могила знищена. Відомо, там ще із середини XVІ століття гноїли державних злочинців, а в двадцяті роки нашого століття зловісний архіпелаг розрісся до Соловецьких таборів особливого призначення – СЛОНу, де розпинали тисячі безневинних, подібно до святого мученика Петра Калнишевського.

У рідному краї вшановується пам’ять кошового отамана. Встановлено йому прекрасний пам’ятник роботи відомого скульптора Василя Бородая. Тут щороку місцева середня школа урочисто проводить посвяту хлопців у козаки за активної участі вчителя історії Валентина Зубача і директора Миколи Тарали. Надає підтримку і сільськогосподарське товариство “Більшовик”, його керівник - тепер народний депутат Борис Сукачов.

Ведеться підготовка в селі історично-культурного заповідника. Впорядковано садибу, де жив Калниш. Перекрито дах церкви, яку фундаментував кошовий отаман. Заплановано її реставрацію і відбудову.

Петро Іванович ніколи не забував про Пустовійтівку і земляків. За власні кошти в рідному селі спорудив дві церкви, а також храм у Ромнах. Вони були взірцями української дерев’яної архітектури.

За радянської влади відбувалося осквернення духовних святинь, в тому числі і в Пустовійтівці. У храмі кошового отамана, що зберігся донині, був клуб, склад, магазин. У 50-і роки, коли розграбовували церковні цінності, районний фінінспектор віднайшов у храмі неповторну Євангелію. Зберіг і передав до Роменського краєзнавчого музею. А за цей благородний вчинок він міг би гірко поплатитися.

Духовний твір – безцінний і нетлінний шедевр книговидання XVІІІ століття, високий мистецький взірець, історична пам’ятка і знак доброти Січового отамана. Срібно-золоту оправу з художнім тисненням виготовив на замовлення Петра Івановича видатний київський майстер-золотар Іван Равич. Вага цієї коштовної обкладинки – 13 кг 460 г, а загальна книги – пуд.

Чи усвідомлювали бандити, на яку святиню вони замахнулися? Чи розуміли, що продати її практично майже неможливо? Певно, - ні. Про страшну подію викрадення знав тоді кожний у Ромнах і області. Про неї лише й говорили. Думали, що діє досвідчена злочинна мафія.

Нарешті, з допомогою свідків працівники карного розшуку затримали злодія. А ним виявився всього-на-всього ніде не працюючий п’яничка, місцевий житель, який і поняття не мав про вартість Євангелії. І хотів продати її за кілька пляшок горілки. Слава Богові, що вчинив те не обіжний рецидивіст, і шедевр знайшли! Вісім місяців тривало слідство, і цьогорічної весни злодія було засуджено на п’ять з половиною років, з відбуванням у тюрмі посиленого режиму.

Сумна історія має щасливий кінець (на жаль, буває так не часто). Євангелію повернули до музею, де тепер вона надійно зберігається у великому сейфі фонду. На моє прохання, з дозволу директора Володимира Панченка науковий працівник Григорій Діброва дав мені унікальну можливість доторкнутися до того дива, дуже обережно перегорнути його сторінки. На титулі читаю дарчий надпис: чи не зроблений він рукою самого Калнишевського?! Відірвати погляд від Святого Письма неможливо.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 27.05.2022 : 93
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2236771

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть