Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
Козацьким скарбам – дорога в Україну

Ця історія давня. Після того, як за повелінням Катерини розгромили Запорозьку Січ, знаємо: Чорноморське козацтво, яке в середині XIX століття реорганізувалося в Кубанське козацьке військо, стало власником багатьох регалій часів Запорозької Січі. Нині ці реліквії перебувають у Ховеллі (США). Їх хоче забрати Росія і розмістити в соборі Олександра Невського у Краснодарі. Українська ж влада надто повільно робить кроки назустріч тим реліквіям, аби повернути їх до Києва, на батьківщину запорожців.

Про які з них, власне, йдеться? Це – ризниця Покровської церкви Нової Січі, євангеліє 1759 року, іконостас Межигірського монастиря, перначі, бунчуки, стяги Нової Січі, військова печатка та 35 курінних знамен Війська Запорозького Низового. Ще – запорозькі січові отаманські та курінні булави (14 штук) перначі, ікона Покрови Пресвятої Богородиці. А також знамена військ та полків буджацьких, азовських, дунайських козаків. Після того, як козаки переселилися на Кубань, ці реліквії (до 1917 року) зберігалися там у соборі О. Невського. Коли 1919 року почала наступати Червона армія, козацька рада вирішила вивезти реліквії за межі країни. Їх переправили до Сербії, згодом – до США. Там, у Ховеллі, безцінною спадщиною опікується козацька спільнота на чолі з генералом Сергієм Цапенком. До слова, колишнім киянином.

- Але ж сучасне кубанське козацтво, яке вже виросло на грунті великоросійського шовінізму, прагне повернути ці реліквії до Росії, у відбудований собор О. Невського, - розповідає головний редактор журналу «Музеї України» Віктор Тригуб. – Що станеться з козацькими прапорами, зброєю, іконами, одягом у непристосованому приміщенні, зрозуміло.

До цієї болісної історії долучилася народний депутат Ольга Бондар – небайдуже і наполегливо. Запити з вимогою негайно взятися за повернення в Україну унікальної спадщини направлено до Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів, Міністерства культури і туризму, Міністерства закордонних справ. Залучили і посольство України в США. Як розповіла Ольга Бондар під час зустрічі у Музеї гетьманства, вона підготувала проект постанови Верховної Ради України про створення спеціальної комісії парламенту з повернення наших культурних цінностей, повідомляє «Вечірній Київ».

І ще подробиця: нещодавно до Віктора Тригуба зателефонував генерал Сергій Цапенко: «Відбулося голосування на козацькій раді – п’ять із восьми членів висловилися за те, щоб повернути українські святині до Києва».

Тепер слово – юридично обгрунтоване – за українською владою.

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 11.08.2022 : 90
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2258768

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть