Ця історія давня. Після того, як за повелінням Катерини розгромили Запорозьку Січ, знаємо: Чорноморське козацтво, яке в середині XIX століття реорганізувалося в Кубанське козацьке військо, стало власником багатьох регалій часів Запорозької Січі. Нині ці реліквії перебувають у Ховеллі (США). Їх хоче забрати Росія і розмістити в соборі Олександра Невського у Краснодарі. Українська ж влада надто повільно робить кроки назустріч тим реліквіям, аби повернути їх до Києва, на батьківщину запорожців.
Про які з них, власне, йдеться? Це – ризниця Покровської церкви Нової Січі, євангеліє 1759 року, іконостас Межигірського монастиря, перначі, бунчуки, стяги Нової Січі, військова печатка та 35 курінних знамен Війська Запорозького Низового. Ще – запорозькі січові отаманські та курінні булави (14 штук) перначі, ікона Покрови Пресвятої Богородиці. А також знамена військ та полків буджацьких, азовських, дунайських козаків. Після того, як козаки переселилися на Кубань, ці реліквії (до 1917 року) зберігалися там у соборі О. Невського. Коли 1919 року почала наступати Червона армія, козацька рада вирішила вивезти реліквії за межі країни. Їх переправили до Сербії, згодом – до США. Там, у Ховеллі, безцінною спадщиною опікується козацька спільнота на чолі з генералом Сергієм Цапенком. До слова, колишнім киянином.
- Але ж сучасне кубанське козацтво, яке вже виросло на грунті великоросійського шовінізму, прагне повернути ці реліквії до Росії, у відбудований собор О. Невського, - розповідає головний редактор журналу «Музеї України» Віктор Тригуб. – Що станеться з козацькими прапорами, зброєю, іконами, одягом у непристосованому приміщенні, зрозуміло.
До цієї болісної історії долучилася народний депутат Ольга Бондар – небайдуже і наполегливо. Запити з вимогою негайно взятися за повернення в Україну унікальної спадщини направлено до Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів, Міністерства культури і туризму, Міністерства закордонних справ. Залучили і посольство України в США. Як розповіла Ольга Бондар під час зустрічі у Музеї гетьманства, вона підготувала проект постанови Верховної Ради України про створення спеціальної комісії парламенту з повернення наших культурних цінностей, повідомляє «Вечірній Київ».
І ще подробиця: нещодавно до Віктора Тригуба зателефонував генерал Сергій Цапенко: «Відбулося голосування на козацькій раді – п’ять із восьми членів висловилися за те, щоб повернути українські святині до Києва».
Тепер слово – юридично обгрунтоване – за українською владою.