Всеукраїнська громадська організація
"Українське Реєстрове Козацтво"

До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини

Новини козацтва

Головна
Новини УРК
Фото та відеосюжети

Документи УРК

Статут
Положення
Присяга
Гімн УРК
Однострій
Законодавство
Накази, розпорядження
Угоди

Організація УРК

Генеральна старшина
Керівництво
Умови прийому
Газета "Україна Козацька"
Козацька музика
Діаспора
Історія
Наша адреса

Посилання

ВПДП
Інститут проблем
штучного інтелекту
МОН і НАН України
Сайти організацій та
представництв УРК
Наші колеги

Печать
ЗВІДКИ РОДОМ БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ?

При в’їзді до м. Хмільника, що на Вінниччині, стоїть пам’ятник Богдану Хмельницькому. Екскурсовод, розповідаючи про походження назви цього міста, підтримує думку деяких істориків про те, що походження “Хмільника” пов’язане з родовим корінням Богдана Хмельницького. Втім, переважно у довідковій літературі, енциклопедіях, біографічних словниках інформується, що Богдан-Зиновій Хмельницький народився близько 1595 року в Чигирині (Суботові), тепер Черкаської області.

Київський історик І. Каманін намагався зв’язати рід Хмельницьких з київськими міщанами Хмелями, але прямих зв’язків, які б це підтверджували, йому відшукати не вдалося. Виникли і деякі сумніви щодо прізвища Хмельницький. Королівський секретар Єронім Піноччі 1654 року писав: “Хмельницький так названий від своїх, ім’я його батька було Хмель, а його звали Хмеленко”. Цілком імовірно, що в народі так називали Хмельницького. Павло Алепський, сирійський мандрівник, який побував на Україні у 1654-1656 рр. не називав гетьмана інакше як Хмель, - очевидно, таке ім’я він чув від козаків. Сербські “капітани” у своєму листі від 1654 року титулують гетьмана так: “Пресвітлий і благородний, Богом ізбраний пане Богдане Хмель”. Іван Петрович Крип’якевич торкається питання походження гетьмана. “Походив він з дрібношляхетського роду, - пише історик. - Про це є свідчення двох чужинців, які відвідали гетьмана в Чигирині”. Венеціанський посол Альберто Віміна 1650 року писав: “За своїм станом він син шляхтича, який підпав під вигнання і був позбавлений шляхетського звання”. Посол шведського короля Карла Х Самуель Грондський, який був у Чигирині 1654 року, підтвердив, що Хмельницький “народився від батька - польського шляхтича”, і також згадав про покарання Богданового батька, який був покараний судом чи то на “баніцію”, чи то так на “інфімію” (таке покарання у середньовічній Польщі вважалося найжорстокішим і передбачало інфамію (знеславлення й обмеження в громадянських правах) та вигнання покараного за межі батьківщини). Не виключено, що Михайло Хмельницький скоїв щось подібне до нападу на маєтки сусідів, неповернення боргу, приховував злочинців. Шляхетство Хмельницького визнавав і польський король Ян Казимир, який у своїх листах називав його “уродзоним”, тобто шляхтичем.

Хмельницькі були дрібними шляхтичами, такими маловідомими, що ними не цікавилися геральдики, і тепер ще не можна остаточно вияснити, з якого саме Хмельника походить цей рід. Польський історик В. Марчинський на початку XIX ст. вказував на містечко Хмільник на Поділлі, що на теперішній Вінниччині, де й поставлено пам’ятник гетьману. З його історичної руки пішло у світ таке твердження, що в той час там жили Хмельницькі. Думку про те, що Хмельницькі вийшли з Хмельника у Перемишльській землі, бо найперше вони зустрічаються у Галичині, відстоює у нарисі на сторінках часопису “Наше слово”, що виходить українською мовою у Варшаві, Семен Посіко. “На південь від Переворська, - пише він, - що у давній Перемиській землі, на захід від річки Сяну, у лісах недалеко місцевості Гродзіска є залишки “валів Хмельницького”, що виразно зазначено на спецмапі, перебитій для військових цілей як «Зондераус-габе» під час німецької окупації у період Другої світової війни». Це означає, що козацькі військові відділи за наказом гетьмана Хмельницького загналися аж туди і там окопались проти нападів противника. А зовсім недалеко від цього місця лежить село Хмільник.

За здогадом історика Львова і Жовкви вірменина Садика Баронча, і наш історик І. Крип’якевич підносить цю найбільш імовірну гіпотезу, що звідтіля походили наші Хмельницькі. Згодом у цьому селі (колись русинському, тепер зовсім польському) проживав Богданів батько, Михайло Хмельницький. Рік його народження невідомий. Належав до землян на Україні і до козацтва (з Берком із Хмельника на Поділлі не мав нічого спільного), його дружиною була багата козачка, мабуть, із-за Дніпра (чи не з Переяслава, як дехто твердить).

Вів гарне господарство, з обличчя був красенем. Як “шляхтич на загороді - рівним воєводі”, убирався по-шляхетському, а службу одягав по-козацьки. Коли виїздив зі своїми козаками з двору, то сусідські жінки-шляхтянки аж очі зривали, дивлячись на “пана Міхала”, і дорікали своїм чоловікам, чом ті не такі, як пан-козак Хмель. І цього не могли стерпіти пани-сусіди. Рада в раду - і закинули Михайлові Хмельницькому, що він “псує їм жінок”. Зібрали навколишню озброєну шляхту і вчинили наїзд на гордого козака, зруйнували, спалили будинки, дотла знищили все господарство, а родину погнали на “баніцію”.

У деяких історичних працях згадується місцем народження майбутнього гетьмана України містечко Жовква, що на Львівщині. Саме тут на зламі ХVІ-ХVІІ століть бували й проживали члени сім’ї Хмельницьких, і десь тут народився Богдан Хмельницький, пізніший гетьман...

Польський дослідник життя і діяльності Януш Качмарчик у праці “Богдан Хмельницький”, що вийшла у Вроцлаві, наводить декілька версій щодо місця народження Хмельницького. Згадує насамперед містечко Жовкву, підтримуючи думку й аргументацію попередніх польських дослідників. Батько Богдана Михайло служив у гетьмана Жолковського у Жовкві. Також цей автор наводить м. Чигирин, у якому підстаростою був Ян Данилович, на службі у якого теж перебував у Олеську Михайло. І третім можливим місцем народження Януш Качмарик називає місто Корсунь, звідки походила Богданова мати, що також є малоймовірним. “Особиста біографія Богдана Хмельницького, - писав академік М. Грушевський, - так бідна на реальні і безсумнівні факти, а так багата надміру на легенди”.

Але Коховський – єдиний із старих істориків, який висвітлив жовківський період життя М.Хмельницького, - зазначав, що майбутній гетьман переселився до Чигирина тоді, коли Данилович став чигиринським старостою, тобто у 90-х роках ХVI ст., і що одружився там із козачкою. Отже, здогад про Жовкву як про місце народження Богдана доводиться відкинути.

Венецький посол Сагредо подає його вік у 1649 році на 54 роки, тобто народився Хмельницький 1595 року. У листі до короля під Зборовом 1649 року той же венеціанець називає Богдана “уродзоним шляхтичем з Русі”, а сам Богдан тоді у листі до короля писався “уродзони гербу Абданк”. Такі факти. А подавані істориками, краєзнавцями, письменниками місця народження – Переяслав, Черкаси та інші - малоймовірні, хоча Переяслав можливий у тому випадку, якщо Богданова мати, переяславська козачка, родом була з Переяслава і могла поїхати на час родів туди до своїх батьків. Інколи і самого Богдана називали “переяславським козаком”, а ще й “мазуром”. Саме оце у якійсь мірі підтверджувало б місця походження Богданових батьків Хмельницьких від так званих мазурів – мешканців околиць Рюшева, що розмовляли здебільшого польською мовою (так, як і українці на Ярославщині за Сяном), а мати Богдана із переяславських козаків, звідкіля й сам Богдан взяв собі першу жінку Ганну Сомко, інформує Семен Посіко. Саме цей факт, напевно, послужив М. Петровському (Нариси з історії України. - Харків, 1930. - Вип. 4. - Стор. 32), який стверджував про одруження Богдана з переяславською козачкою, про те, що родом із Переяслава був хрещеник Богдана Тетеря, що Хмельницький мав двір у Переяславі, що Д. Заславський назвав Богдана переяславським козаком.

М. Кордуба у статті “Богдан Зиновій Хмель” пише, що М. Хмельницький засновував слободи за Тясмином, втім, і хутір Суботів, що завів там взірцеве господарство і збудував дерев’яну церкву св. Михаїла, в якій, напевне, пізніше було захоронено його сина – гетьмана Богдана.

Отож звернемось ще раз до книги відомого історика Крип’якевича, який, зокрема, зазначає: “... правдоподібне, що Богдан народився у Чигирині. За даними Коховського, Михайло Хмельницький переселився з Чигирина тоді, коли Даниловичу було надано Чигиринське староство – між 1592-1594 рр. Якщо ж Богдан народився 1595 р., тобто місцем його народження міг бути Чигирин. Про зв’язки ж Михайла Хмельницького з Черкасами немає ніяких документальних даних”.

Але, як говорить академік, питання про місце народження Богдана не можна поки що вважати остаточно з’ясованим. На жаль, і донині не поставлено крапку, звідки ж родом Богдан Хмельницький, що мабуть, повинен знати й екскурсовод, що веде екскурсії у місті Хмільнику...

Контакти

НАША АДРЕСА:
01001, Україна, Київ,
вул. Мала Житомирська,
буд. 11 офiс 5а
Тел./факс:
+38 (044) 2783759
Vodafone:
+38 (050) 0710120
НАШ E-MAIL:
urk.ukraine@gmail.com
Вiдвiдувачiв сьогоднi 11.08.2022 : 123
Вiдвiдувачiв з 17.03.2003 : 2258801

Copyright © 2003-2022 Українське Реєстрове Козацтво

Усi права на матерiали, якi знаходяться на сайтi Українського Реєстрового Козацтва, захищаються у вiдповiдностi до Законодавства України. Використання матерiалiв дозволяється у випадку посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.kozatstvo.org.ua. <

Проблеми/коментарiї? Пишiть